Electronic Beats Poland
Music

Wspomnienia z polskiego clubbingu #JakByło

Nostalgiczna fala wspomnień trwa! Po filmowym cyklu Technologia Kultury Krótka Historia techno, a  tuż przed premierą  książki “30 lat polskiej sceny techno” (warto czekać na kapitalny esej Kasi Nowickiej!) do sieci trafia nowy projekt: JakByło – autorski kanał poświęcony scenie elektronicznej w Polsce. Autorki – Novika i Ula Kaczyńska opublikowały już premierowy odcinek!

Novika i Ula Kaczyńska łączą siły i powołują do życia nowy kanał w serwisie ou YouTube – Jak Było! Ula jest dziennikarką od lat związaną z Polskim Radiem (Czwórką i PR1), Novika jest znana zarówno jako wokalistka jak i prowadząca autorskie audycje radiowe (obecnie w internetowej Radiospacji).

JakByło to projekt stworzony z myślą o scenie muzyki elektronicznej w Polsce, która doczekała się już kilku  imponujących jubileuszy.

To właśnie od Noviki, której muzyczna przygoda rozpoczęła się 20 lat temu, zaczyna się cały cykl. W planie kolejne tematy i postacie, niecodzienne występy na żywo, rodzima scena elektroniczna w różnych jej aspektach i przedziałach czasowych, a w dalszej perspektywie relacje z bieżących wydarzeń. Projekt jest na starcie realizowany w ramach stypendium Ministerstwa Kultury.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Autorki przedsięwzięcia tak opowiadają o idei za nim stojącej:

Ula: „Nie pamiętam ile razy pytałam Novikę „jak było”. I to nie tylko w trakcie moich audycji w Polskim Radiu, ale także poza anteną. Ale dopiero lockdown dał nam możliwość podsumowania tych rozmów. Podoba mi się to „grzebanie” w przeszłości. I myślę sobie, że jeszcze dużo tutaj jest do odkrycia. Bądźcie czujni;)“

Novika: „Wszyscy lubimy wspominać. Przekonuję się o tym również podczas rozmów z uczestnikami moich imprez i koncertów. Jestem cały czas aktywna muzycznie, ale ludzie nadal wracają do szalonych imprez w Eskulapie czy mojej współpracy ze Smolikiem. Czasem mnie to irytowało, ale po 20. latach sama poczułam potrzebę uporządkowania tej historii. Cieszę się na tę współpracę z Ulą, bo nasze zawodowe i prywatne drogi przecinają się od lat, a tematów i pomysłów na kolejne części cyklu mamy mnóstwo!“

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia odcinka numer 1: dowiecie się z niego o muzycznej drodze Noviki: od fascynacji Janis Joplin po Jamiroquai, pierwszych rave’ach w Warszawie, formowaniu się redakcji kultowej Radiostacji i zawiązaniu się Futra.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

 

Loading...