Electronic Beats Poland

ANE z nowym release’em na Vidno Records

Płocki label Jakuba Sawickiego Vidno Airlines Records radzi sobie coraz lepiej na muzycznym rynku latając coraz wyżej i szerzej. Właśnie na winylu ukazała się intrygująca płyta, która miała swoja cyfrową premierę na koniec lutego: ANE „Harsh Times”.

Dla Vidno Airlines Records „latali już muzycznie” m.in.  Ariet, W_iro, Stinsøn, Disco Daze, Zeu5, Marcos Calegari.  Skupiona na deepowo-minimalowych dźwiękach wytwórnia wydała w lutym tego roku EP-kę  Ane „Harsh Times” z trzema utworami oryginalnymi oraz remiksem Vidno, a właśnie ukazała się wersja na winylu.

Realizacja tego projektu i wydania analogowego była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Gminy Świecie, dla Stowarzyszenia Magazyn Sztuk.

Utwór „Desert” powstał już w 2017 roku we współpracy z siostrami Kępiste. Nagrania instrumentów (wiolonczela, wibrafon, kazu) odbyły się w Berlinie we współpracy z Jadwigą Mielcarek. Ten track – jak podaje ANE – czekał prawie 7 lat na publikację.

Przez ostatnie kilka lata szukałam odpowiedniego momentu aby go skończyć, w formie jaka siedziała mi w głowie. Okres czasu kiedy tworzyłyśmy ten utwór wypełniony był różnymi emocjami w naszym życiu, które pomimo upływu czasu wybrzmiewają w nim wyjątkowo mocno. Jest brudny, specyficzny, nieregularny, nieoczywisty i chyba najtrudniejszy jaki stworzyłam.

By loading the content from Soundcloud, you agree to Soundcloud’s privacy policy.
Learn more

Load content

Do tego tracka powstał znakomity, minimalistyczny w formie, przestrzenny remix Vidno i stanowi najbardziej taneczną, stricte parkietową  kompozycję na całej płycie.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

STOP WAR! to mój manifest przeciwko agresji i wojnom na świecie podkreśla ANE.

By loading the content from Soundcloud, you agree to Soundcloud’s privacy policy.
Learn more

Load content

Zaczęłam go tworzyć w 2022 roku, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę a skończyłam w obliczu konfliktu w Palestynie. Wypłakałam w nim moją bezradność na to, co dzieje się złego na świecie.

Wokal do tego utworu jest autorstwa Patrycji Rutkowskiej. W piosence pojawia się też mała półtoraroczna  Tola, która ponad miesiąc uczyła się mówić stop war.

Jej głos w tym utworze jest dla mnie symbolem wolności, dziecięcej niewinności i beztroskiego dzieciństwa, które bezsensowne wojny zabierają tym bezbronnym istotom.

ANE uwielbia też utwór wieńczący płytę: powstał on  we współpracy z grupą seniorów i młodych tancerzy z Centrum Kultury w Świeciu. ANE wraz z Natalią Głowala, która jest instruktorką tańca, wpadły na pomysł aby nagrać kroki tańczącej grupy do utworu Polka  (ale bez muzyki) na drewnianej podłodze, w sali kinowej.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Poznałam przy okazji wspaniałych ludzi, którzy pomimo wieku mają nieograniczone pokłady energii, którą udało mi się zarejestrować w postaci dźwięków.

To był magiczny czas, który utwierdził mnie w przekonaniu, że wiek jest naprawdę tylko liczbą i nasze wewnętrzne dziecko musimy pielęgnować.

Płyta jest do nabycia Sideone, Vinylgate, Cyman Records oraz metodą  hand to hand i cyfrowo.

Published April 08, 2024. Words by Artur Wojtczak, photos by Rafał Skoczylas.