Szymon Weiss – premiera wideo-tryptyku | Electronic Beats Poland
Feed/Music

Szymon Weiss – premiera wideo-tryptyku

Szymon Weiss – polski producent muzyki elektronicznej i filmowej, łączący muzykę techno z brzmieniami symfonicznymi (pod aliasem Weiss Video Orchestra) powraca z nowym projektem.

Jeszcze niedawno pisaliśmy o jego debiucie w berlińskiej wytwórni Stil vor Talent, której właścicielem jest Olivier Koletzki, tymczasem wczoraj miała miejsce wyjątkowa premiera tryptyku muzycznego “Coping with Denial.

W ciekawej formule tryptyku audio-wideo (bo nie jest to tak charakterystyczna dla artystów elektronicznych EP-ka), artysta zawarł swoiste studium psychologiczne.

W trzech częściach opowiada o stadiach smutku, depresji, marazmu, odczuwania straty bliskiej osoby, uczucia odrzucenia.

O stadiach przeżywania, i przepracowywania ich, tak by finalnie “znajdować światło w tunelu”.

Nie wstydzi się jednocześnie odkrywać abstrakcyjnego i niemal urojonego stanu swego skomplikowanego, gotującego się umysłu, który nie funkcjonuje racjonalnie.

Muzyka jest długą historią od lirycznego ambientu, rzewnego abstraktu elektronicznego, do mocnego techno z agresywnymi riffami. Tryptyk podzielony jest tytułami:

  • pt. 1 – “Negation”
  • pt. 2 – “Grief”
  • pt. 3 – “Reorganisation”

Wideo, prócz fabuły, w warstwie artystycznej nawiązuje do ikonicznych pionierów obrazu kinowo-telewizyjnego. Minimalizmu “Odysei 2001” Kubricka, czy twórczości Zbigniewa Rybczyńskiego z lat osiemdziesiątych.

“Coping with Denial” to pierwsza propozycja nowego niezależnego labelu, w którym artysta współuczestniczy wraz z Manoidem i Agimem. “Supergrupa” zjednoczyła się pod nazwą Trialog.

Zdjęcia, montaż: Jakub Olszewski

Tekst: Artur Wojtczak

Foto: Chester Copperpot