Mixtape kultowego albumu Molesty ma już rok | Electronic Beats Poland
Feed/Music

Mixtape kultowego albumu Molesty ma już rok

Choćbyśmy każdego z was z osobna zapytali o najbardziej kultowe płyty w historii polskiego hip-hopu, jeden krążek będzie się w tych odpowiedziach zawsze powtarzał: “Skandal” Mistic Molesta. I my wiemy, że tak będzie!

23-go marca 1998 roku w sub-labelu Pomaton EMI – B.E.A.T. Records miała premiera długogrającej płyty “Skandal” składu Molesta aka Mistic Molesta aka Molesta Ewenement. Płytę wyprodukował DJ V.O.L.T., a nad masteringiem całości czuwał Grzegorz Piwkowski. Album od samego początku nabrał znamion kultowości, stając się symbolem i  emblematem warszawskiego hip-hopu ulicznego i wzorcem dla wielu późniejszych płyt tego nurtu, jakie powstawały na przestrzeni lat.

Płyta zawierała takie single jak “Wiedziałem, Że Tak Bedzie”, “28.09.1997” czy “Sie Żyje”  

i do dziś jest swoistym elementarzem klasyki polskiego rapu.

Tymczasem świętujemy kolejną rocznicę związaną z tą płytą – rok temu miała premiera specjalnego mixtape’u DJ’a JanMariana i uznaliśmy, że to idealna na lato 2020 muzyka – stąd nasza przypominajka!

DJ JanMarian to legendarna postać w świecie polskiego rapu i DJ-ingu. Znacie go z pierwszych podziemnych produkcji składu 1 Khz i oczywiście Trzyha Warszafski Deszcz. W latach 90. był autorem rozchwytywanych mixtape’ów z serii Dawaj Mario.

DJ JanMarian tak opisywał idęę nagrania mikstejpu z debiutem Molesty w wywiadzie z ubiegłego roku:

Ten mixtape z założenia miał być „czysty” i łatwo przyswajalny dla fanów Molesty, którzy niekoniecznie muszą interesować się sztuką miksowania płyt. Bez wodospadu scratchy i bajerów. Nie obchodzi mnie, co powie jeden czy drugi sfrustrowany DJ, bo to nie oni dają ewentualne propsy, tylko słuchacze, którzy udostępniają mixtape na swoich profilach, słuchają go na smartfonach, puszczają na domówkach czy teraz na wyjazdach wakacyjnych.

Materiał powstał przy pomocy członka Molesty – Vienia, którego udział tak opisał DJ Mario:

To jest akurat taki rodzaj miksu, których postanowiłem bardzo starannie przemyśleć i zaplanować, żadnych przypadków i niedociągnięć. Gotowy materiał wysłałem Vieniowi, on wybrał sobie miejsca, w których chce się dograć, ustawiliśmy się u mnie w domu i zamknęliśmy cały projekt w kilka godzin. Wkład Vienia w Skandal Mixtape jest nieoceniony, po pierwsze dodał do całości niesamowitej energii, nie wyobrażam sobie, by ktoś mógł zrobić to lepiej niż on. Zwłaszcza początek, Xeroboj i te pierwsze kilkanaście minut to jest power taki, że nie mam pytań. Po drugie: gościnny udział członka oryginalnego składu Molesty nadał temu mikstejpowi zupełnie innego wymiaru. Uznałem to za oficjalną aprobatę i swego rodzaju błogosławieństwo. Jego obecność z pewnością przyciągnęła uwagę olbrzymiej ilości słuchaczy –  nie mam co do tego wątpliwości.

Mixtape nakręcił już około 74. 00 wyświetleń – lato ’20 jest idealnym czasem, by tę liczbę na liczniku podwoić!

Autor: Artur Wojtczak