Electronic Beats Poland
Music

Klasyk na weekend: Everything But The Girl - Missing (Todd Terry Remix)

W tym odcinku wracamy do połowy lat 90.

WYTWÓRNIA:  Blanco Y Negro

ROK: 1995

https://www.youtube.com/watch?v=A65qo0U5630

TŁO HISTORYCZNE:

*  Liryczna piosenka „Missing” pojawiła się pierwotnie na albumie „Amplified Heart” zespołu Everything But The Girl jako akustyczna ballada.

* W rok po ukazaniu się płyty, piosenka została utaneczniona przez jednego z najbardziej zdolnych i utytułowanych amerykańskich DJ-ów – Todda Terry’ego.

* Todd „The God” Terry uczynił z niej house’owy hymn, grany początkowo głównie w angielskich klubach. Potem piosenka w jego tanecznym miksie zdobyła szturmem stacje radiowe.

* Ben Watt i Tracey Thorn z mającej folkowe i jazzowe korzenie grupy EBTG twierdzili zresztą, że tworzac „Misssing” mieli w domyśle delikatnie taneczny groove, ale dopiero przekazanie tego utworu do reinterpretacji przez Todda nadało mu właściwy sznyt w stylu nowojorskiej house music.

* Zremiksowany singiel został numerem 1 list sprzedaży m.in. w  Niemczech, Włoszech i Kanadzie.

* Singiel wylądował w 1996 roku na 21-szym  miejscu w  rankingu 100 najlepszych klubowych piosenek wszech czasów  miesięcznika Mixmag i na 8 miejscu podobnego zestawienia w MTV Dance.

* Na bazie „Missing” powstał też bootleg „Tracey In My Room”:

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

* Sukces „Misssing” popchnął grupę Everything But The Girl w stronę klubowych produkcji z pogranicza house i drum’n bass.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Artur Wojtczak

Loading...