KLASYK NA WEEKEND: FINGERS INC. „CAN YOU FEEL IT?” | Electronic Beats Poland
Feed/Music

KLASYK NA WEEKEND: FINGERS INC. „CAN YOU FEEL IT?”

Wytwórnia: Trax Records

Rok: 1988

TŁO HISTORYCZNE:

Larry Heard aka Fingers Inc. aka Mr Fingers zaczynał działać na polu muzyki house już w 1986 roku publikując „Mystery Of Love” z Robertem Owensem na wokalu.

Utwór „Can You Feel It”” uznawany jest za najbardziej klasyczny przykład brzmienia  deep-house w jego pierwotnym znaczeniu:  z głębokim, duchowym przesłaniem.

Track był początkowo instrumentalem i jako taki ukazał się na albumie Hearda „Washing Machine” w kultowym chicagowskim labelu Trax Records. Utwór był bardzo często miksowany z ikonicznym przemówieniem Martina Luthera Kinga „I Have A Dream”

 

I have a dream that one day this nation will rise up and live out the true meaning of its creed:
“We hold these truths to be self-evident: that all men are created equal.”
I have a dream that one day on the red hills of Georgia the sons of former slaves and the sons of former slave owners will be able to sit down together at the table of brotherhood.
I have a dream that one day even the state of Mississippi, a state sweltering with the heat of injustice, sweltering with the heat of oppression, will be transformed into an oasis of freedom and justice.

 W 1987 roku Rhythm Control wydaje numer „My House” wykorzystujący spoken words Chucka Robertsa opowiadającego o uczuciach, jakie budzi w nim i jakie znaczenie ma muzyka house. W rok później acapella z tego nagrania zostaje użyta do remiksu”Can You Feel It” – I ta wersja niespodziewanie staje się najpopularniejsza I wręcz uznawana za… podstawową.

 

W 1996 roku miesięcznik Mixmag umieszcza singla na 19-tym miejscu najważniejszych tanecznych singli wszechczasów.

A co powiecie na taki polski edit?

Autor: Artur Wojtczak