FOMO atakuje Białystok | Electronic Beats Poland
Feed/Music

FOMO atakuje Białystok

Co prawda minęło już kilka dni od pierwszej inicjacji nowego klubu w Białymstoku, ale to właśnie dobry moment, żeby przybliżyć to miejsce i podsumować pierwsze wydarzenie.

Zacznijmy od skrótu FOMO – Fear Of Missing Out, czyli strachu przed opuszczeniem…czegoś niby dla nas ważnego. To tak naprawdę choroba cywilizacyjna, przed którą ze względu na jej źródło – Internet, ciężko nam się uchronić. Jak mówią sami twórcy klubu nazwa stanowi symbol wszystkiego, przed czym chcą uciec – nadmiernego konsumpcjonizmu, eksploatacji zasobów naturalnych, pogoni za trendami czy monetyzacji kultury.

Przestrzeń klubu nie jest przypadkowa.

Mieści się przy ulicy przy ulicy Białówny 9/1 i zastąpił kultowy niegdyś klub Metro, który aż przez 23 lata był elektroniczną mekką wschodu polski.  To miejsce, które miało wpływ na wielu odbiorców – również ludzi współtworzących FOMO. Jednym z nich jest Dtekk (Jędrzej Dondziło) – wieloletni DJ i promotor, niegdyś rezydent Metra, teraz dyrektor programowy Up To Date Festival i rezydent warszawskiego klubu Jasna 1. Jak sam mówi: „Minęło blisko 20 lat na scenie i doświadczenie, które zdobyłem mam zamiar spożytkować najlepiej jak tylko dam radę. Chcę by ten klub był miejscem dla wszystkich, którzy szanują innych. Nie musi to być miejsce dla ludzi znających muzykę na wskroś, ale musi to być miejsce otwierające serca.”

FOMO nie jest dziełem jednego człowieka.

Ludzi tworzących ten klub połączył Białystok i przekonanie, że można działać jednocześnie lokalnie i globalnie, budować lokalną scenę i tworzyć coś na światowym poziomie właśnie w stolicy Podlasia. Autorem kluczowych aspektów koncepcji klubu jest Konrad Kudraszow ze studia KOOKU, współpracujący na co dzień z takimi projektantami jak Rick Owens, Faye Toogood, Piet Hein Eek czy Maarten Baas, a jego projekty doceniane są przez krytyków i entuzjastów designu na całym świecie. Za doskonałe wykonanie elementów wnętrza FOMO odpowiada Kamil Zieliński, właściciel marek Górna Pólka (projektowanie i produkcja mebli użytkowych) oraz Zieliński Interior (aranżacja i umeblowanie apartamentów, czy też wszelkich powierzchni usługowych tj. hotele, kawiarnie, restauracje). Nie jest to jego pierwsza współpraca na polu kultury – Górna Półka jest partnerem festiwalu Up To Date, odpowiadając między innymi za budowę Pozdro Techno Sound Systemu. Ogromnym wsparciem przy projektowaniu wnętrza była Karolina Maksimowicz, dobrze znana z działań w ramach Przetwórni Meblowej Białystok oraz wspomnianym Up To Date Festival.

Metamorfoza miejsca.

Obecna koncepcja wnętrza została zaprojektowana w oparciu o filozofię i wartości, na których wzrastała kultura klubowa. Stworzono nową scenę, poprawiono i unowocześniono klubowe nagłośnienie i oświetlenie. Pomysłów na dalsze zmiany jest mnóstwo, więc planowane są już kolejne ewolucje projektu. Jak mówią twórcy: “wielu pomysłów jeszcze nie zdążyliśmy wdrożyć – myślimy raczej o klubie ewoluującym, rozwijającym się, zaskakującym”. FOMO ma być miejscem, w którym każdy ma czuć się mile widziany i to sami ludzie mają zbudować atmosferę. Oczywiście muzyka będzie głównym bohaterem – odpowiednio wyselekcjonowana i zaprezentowana przez oddanych sprawie ludzi.

Ukryty line-up pierwszej imprezy

Tez zabieg miał na celu skupić uwagę publiczności na przeżywaniu samej imprezy otwarcia, przyciągnąć ich do miejsca, a nie tylko na konkretnych artystów. Klubowicze mieli szansę domyślić się kto zagości podczas obu dni wydarzeń otwarcia przez wskazówki podsuwane w komunikacji klubu oraz specjalne playlisty, przygotowane przez organizatorów we współpracy z artystami.

Już dziś wiemy, że była to selekcja najlepsza z najlepszych.

MIFI, Kreep, Radiation 30376 czyli (Olivia & Chino) live, sam Dtekk,1988, Dalekie live, DJ Disco Bolo feat. Breakcoreneliusz, Hoax b2b Dett.

W sieci właśnie pojawiły się FOMOcasty z pierwszej imprezy:

Najbliższe wydarzenia:

31.01 FOMO: Deep Green

1.02 FOMO x Monoteism

7.02 FOMO: Off–beat

8.02 FOMO x Techno Rączka