Electronic Beats Poland
Music

Sven Marquardt w poznańskiej Tamie

Na wstępie uspokajamy! Sven pojawi się tam 9 listopada, ale nie w roli selekcjonera, za to z artstycznym projektem.

Sven Marquardt to kultowa postać nocnego życia Berlina. Słynny bramkarz kultowego klubu Berghain, który przez lata dorobił się już legendy najostrzejszego selekcjonera wszechczasów, ale też sporej ilości memów (nein, nein nein). Choć nie każdy wie, że Sven jest również zawodowym i wziętym fotografikiem, który specjalizuje się w czarno-białych portretach. Często pracuje dla światowych domów mody.

Pochodzi z Berlina Wschodniego i od połowy lat osiemdziesiątych był istotną postacią środowiska punkowców i artystycznej Nowej Fali powstałej w słynnej dzielnicy Prenzlauer Berg. Wraz z upadkiem Muru Berlińskiego Sven Marquardt zawiesił swoją artystyczną karierę i skupił się na rozwijającej się scenie elektronicznej w nowo zjednoczonym mieście. Od 2007 r. jest głęboko zaangażowany w wizualną stronę wytwórni Ostgut Ton.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

W 2010 r. wydał książkę „Przeszłość przyszłość”, a w następnych latach „Zbawiciel i skryta dzikość”, a w  2014 r. fascynującą  autobiografię „Noc jest życiem”.

Dzisiaj Marquardt jest uważany za jedynego artystę ze wschodniego Berlina, którego twórczość nawiązuje do wizualnych tradycji Arno Fischer i Sibylle Bergemann.

9 listopada Sven zawita do poznańskiej Tamy, by przedstawić wraz z Prurientem projeky artystyczny “East”.

“East” to instalacja audiowizualna – idea projektu wywodzi się z kultury klubowej i jest próbą połączenia fotografii z muzyką.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Instalacja składa się z serii zdjęć East Side Girls zrobionych na początku lat 80-tych we wschodnim Berlinie i East Village w Nowym Jorku oaz muzyki skomponowanej przez Prurienta. Materiały video oraz wizualizacje na to wydarzenie zostały przygotowane przez kolektyw Pfandfinderei.

Oldschoolowy New York Punk i Hardcore miesza się z tym, co działo się wtedy w Berlinie. Kładąc nacisk na kontrasty, artyści działają przeciw generalizacji i wprowadzają widza w poczucie paradoksu.

Sven Marquardt i Prurient kreują świat bez wyjaśnienia, w którym prezentują odbiorcy scenariusz i pewną historię bez mówienia wprost o czym ona jest. To stawia widza i słuchacza w szczególnej sytuacji, w której musi stać się nie tylko obserwatorem, ale także uczestnikiem – kultura klubowa nie jest kulturą pasywną – trzeba być jej częścią, aby ją zrozumieć.

Pełen line up: Prurient, OTHK, Marina, TRACKs.

Tekst: Artur Wojtczak
Loading...