Electronic Beats Poland
Music

Klasyk na weekend: Burial - Archangel

Wracamy do jednej z największych sensacji poprzedniej dekady.

WYTWÓRNIA:  Hyperdub

ROK: 2007

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

TŁO HISTORYCZNE:

* Burial był prawdziwym objawieniem sceny UK Garage/ UK Bass/ Dubstep. Zarówno jego debiut „Burial” jak i „Untrue” z 2007 roku, zostały uznane za płyty przełomowe dla muzyki tanecznej. Pozostając początkowo w totalnym undergroundzie i będąc granymi w klubach i przez pirackie radiostacje, zyskiwały stopniowo dużą popularność i znakomite oceny w magazynach muzycznych na całym świecie.

* Prawdziwa tożsamość artysty zdradzona została w roku 2008 (William Emmanuel Bevan).

* Burial dorastał na słuchaniu old-schoolowych nagrań jungle’owych i garage’owych, mając od pocztku upodobanie do bardziej mrocznych brzmień.

* Swoje pierwsze demo wysyłał już w 2002 roku do szefa Hyperdub Steve’a Goodmana (Kode9). Pierwszy album okazał się być również pierwszym długogrającym releasem wytwórni.

* Drugi album Buriala „Untrue”, z którego pochodzi „Archangel”, zawiera elementy autobiograficzne z życia artysty, inspiracje grami komputerowymi i popkulturą. Misternie cięte sample wokalne i bębny, przyśpieszone wokale z klasycznych tracków R’n’B  i 2 Step / Garage, zmiany tempa  i szalenie oryginalne aranżacje, czynią z płyty prawdziwy klasyk.

* Płyta wywiera ogromny wpływ na całą scenę elektroniczną i wielu producentów jak Mount Kimbie czy James Blake, czy późniejsze nagrania w stylu Lo-Fi House.

* W 10-tą rocznicę ukazania się,  Resident Advisor opublikował specjalny film poświęcony produkcji drugiego albumu Buriala i jego znaczenia dla współczesnej muzyki.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

Loading...