Electronic Beats Poland
Music

Klasyk na weekend: Adamski feat. Seal - Killer

KLASYK: “Killer” ADAMSKI feat. Seal

WYTWÓRNIA:  MCA Records

ROK: 1990

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

TŁO HISTORYCZNE:

* Pierwsza, oryginalna wersja wersja „Killer” ukazała się w 1990 roku   – był to drugi singiel Adamskiego, który uzyskał dużą popularność w klubach, po „N-R-G”.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

* Seal poznał Adamskiego na jednej z nielegalnych  imprez rave ( Sunrise 5000), na której śpiewał – był to Sylwester ’89. Piosenkarz był po powrocie z Azji, mieszkał w skłotach, angażował się powoli w nową falę brytyjskiej kultury acid-house. Po odsłuchaniu taśmy demo, Adamski zachwycił się głosem Seala i zaproponował mu współpracę.

* Wymowa piosenki  miała być pozytywna: chodziło o zwalczanie lęków, które powstrzymują człowieka przed transformacją, zmianami. Trwało tzw. Drugie Lato Miłości, wybuchała euforia związana z  muzyką taneczną i ecstasy, kończyła się depresyjna era Thatcheryzmu. Fraza “live your life the way you want to be” miała przemawiać właśnie do tego nowego pokolenia.

* Brytyjskie Radio 1 oficjalnie zaprzestało grania muzyki house, ale gdy „Killer” wszedł na listy przebojów, trafił do eteru.

* Płyta sprzedała się w 400 tysiącach kopii w samym UK.

* W 1991 roku „Killer” zostaje nagrany ponownie – na debiutancki album Seala – produkcja Trevora Horna.

* W tym samym roku cover tej piosenki śpiewa George Michael ( koncert na Wembley). W 1993 roku umieszcza wersję “Killer/Papa Was a Rollin’ Stone” na swoim „Five Live EP”.

Artur Wojtczak

 

 

Loading...