Klasyk na weekend: ELECTRIC RUDEBOYZ “Nie Ma Lekko”
Feed/Music

Klasyk na weekend: ELECTRIC RUDEBOYZ “Nie Ma Lekko”

ROK: 2001
WYTWÓRNIA: BAZA LEBEL
“Nie Ma Lekko” ELECTRIC RUDEBOYZ

 

Zespół Electric Rudeboyz powstał w Szczecinie w 1998 roku. Grupę założył Oreu i Calvin.

Oreu zetknął się z elektroniką bardzo wcześnie. Słuchał m.in. Kraftwerk oraz wczesnego hip-hopu, z którego zrezygnował, gdy ten gatunek zaczął się komercjalizować.
Wtedy też zaczął interesować się punkiem, reggae i ska i w punkowych projektach nauczyłem się grać na instrumentach. Na początku lat 90. był współzałożycielem i gitarzystą hard core’owo-punkowej kapeli Mengele.

Tymczasem Calvin po pobycie w Londynie zafascynował się połamanymi rytmami jungle, breakbeat i drum’n’bass. Oreu grywał wtedy w Szczecinie również różnego rodzaju broken beatz  jako DJ Valioom.

Jako raper Oreu zadebiutował jako featuring na płycie “Towar to sprawdzony maksymalne czysty” zespołu eSeNUZet. Wcześniej, na debiucie SNUZ ukazał się też remix Electric Rudeboyz.

W 2001 roku wydali nakładem sub-labelu Pomaton EMI – Baza Lebel debiutancką produkcję “Kolejny krok”.

Gościnnie na krążku wystąpiła Aha (Snuz / Esenuzet). W nagraniu uczestniczyli także: legendarny DJ z Krakowa MK Fever oraz Nana i Emose, które dograły wokale.

 

Singiel „Nie ma Lekko” produkował sam Oreu, masteringu dokonal Grzegorz Piwkowski, a na płycie pojawiły się też 4 remiksy.

 

Electric Rudeboyz sporo też remiksowali, m.in. modną na początku lat ’00 artystkę  R’n’B – EVAH z Opola, dodając jej produkcji ulicznego sznytu.

 

Tekst: Artur Wojtczak