Electronic Beats Poland
Music

MAREK BILIŃSKI „Ogród Króla Świtu” powraca na winylu

Marek Biliński to kompozytor, a także multiinstrumentalista, który przez wielu kojarzony jest przedewszystkim z utworem „Ucieczka z tropiku”, a także kultowym albumem „Ogród Króla Świtu”. Mówi się nim jako o jednym z pionierów polskiej elektroniki.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Trzydzieści sześć lat po premierze „Ogrodu Króla Świtu” Marek Biliński oddaje w ręce fanów zmodernizowany winylowy album, którego wydanie wiąże się również z początkiem winylowej kolekcji, jaką artysta zamierza zrealizować. Premiera sklepowa wydawnictwa przewidziana jest 13 września 2019 roku.

Wydanie całej kolekcji albumów Marka Bilińskiego w formie winyli, stało się możliwe dzięki współpracy z polską tłocznią płyt WM FONO, która zgodziła się wziąć udział w tym długotrwałym projekcie.

„Starałem się, stosując najnowocześniejszą technologię, nie zniszczyć lekkości, szczegółowości i powietrza zawartego w nagraniu. Nie stosowałem kompresorów, które degradują brzmienie, ani żadnych innych uzdatniaczy dźwięku, tak aby jak najwierniej przekazać brzmienie z taśmy matki” – podkreśla Marek Biliński.

W poszukiwaniu i uzyskaniu, jak najlepszego brzmienia, Marek posługiwał się m.in.gramofonem klasy hi-end TransRotor Zet-3 z wkładką Shelter 501 MK III, który został dostarczony przez firmę Nautilus. Cały proces odświeżenia utworu, skupia się przede wszystkim na dolnych partiach częstotliwości w okolicy 50 Hz. W rezultacie nowa edycja płyty, posiada ciepłe, aksamitne i głębokie brzmienie z szerokim planem stereofonicznym.

„Planuję wydać wszystkie płyty na winylu, aż do koncertowego albumu „Life is Music”, który ukaże się jako podwójny album. Kolekcja zostanie zakończona premierowym wydaniem mojego nowego albumu, który najpewniej ukaże się w czwartym kwartale 2020 roku”.

Wraz ze startem winylowej kolekcji wydawniczej, wszystkie albumy Marka Bilińskiego powrócą również w wersji cyfrowej i trafią do wszystkich popularnych serwisów streamingowych.

3 września 2019 roku w siedzibie WM Fono odbyło się prapremierowe spotkanie z muzykiem, odsłuch utworu i symboliczne wytłoczenie płyty przez samego Marka Bilińskiego. Tym samym warszawska tłocznia winyli i płyt CD – WM Fono po dłuższej przerwie wraca do organizacji spotkań z artystami. W przeszłości tłocznia gościła już takich artystów, jak: Michał Urbaniak, Krzysztof Zalewski, Andrzej Smolik i KEV FOX.

 

 

Loading...