Techno na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO? Podpisz petycję!
Każdy z was, kto kocha muzykę techno dobrze wie, że jest w tym wszystkim coś więcej poza muzyką: to pewne środowisko ludzi, wyznawane przez nich wartości, to styl ubierania się i bycia. To emocje związane z clubbingiem, to cała kultura. Dr Motte i jego koncept Rave The Planet chcą zapisania techno na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Pomożecie w tym podpisując petycję?
Misją Rave The Planet jest zachować, wspierać, chronić i rozwijać sztukę i kulturę muzyki elektronicznej we wszystkich jej formach. Ta berlińska platforma pragnie podnieść świadomość opinii publicznej i polityków, jak również zapewnić dostęp do świeżych informacji dotyczących kultury tanecznej oraz oczywiście urzeczywistnić realizację parady techno w lipcu 2022 roku.
Organizatorzy wierzą, że muzyka elektroniczna przedstawia szczególną wartość kulturalną i jest w wielkiej potrzebie ochrony. Stąd naczelnym celem organizacji RTP jest sprawienie, by ta muzyka była szeroko dostępna w każdym państwie świata oraz zważając na jej historię i bogactwo – została ujęta na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Wspólny taniec jednoczy narodowości, pokolenia, religie, płcie, klasy społeczne i środowiska kulturowe. Dlatego nieodzownym jest umieszczenia tego fenomenu pod ochroną Listy Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości UNESCO. Muzyka elektroniczna i kultura klubowa zawsze wyróżniały się jako wyjątkowo tolerancyjne i pokojowe. Ich kreatywność dorównuje poziomowi ich demokracji, wielopoziomowości i inkluzywności. Ciężko znaleźć jakąkolwiek inną społeczność, w której jest tak wiele przestrzeni dla jednostek, które chcą wspólnie przekraczać granice, konwencje i różnice. Żyjemy i pielęgnujemy naszą nadrzędną zasadę: Jesteśmy jedną rodziną!
Wkrótce pojawi się pełen film ilustrujący złożony do UNESCO wniosek, a w nim wywiady z takimi osobami jak Ellen Allien, Alexander Krüger, Hans Cousto, Adriaan van der Werf, Marc Wohlrabe and Mike Vollmuth.
Polscy i światowi raverzy mogą podpisać swoje poparcie pod wnioskiem TUTAJ
Published November 12, 2021. Words by Artur Wojtczak.