Electronic Beats Poland

Parada Wolności roztańczy Łódź w najbliższy weekend

26 sierpnia 2023 ulicą Piotrkowską w Łodzi ponownie zawładnie muzyka elektroniczna – słynna na świecie Parada Wolności odbędzie się tu po raz kolejny. Spodziewajcie się kolorowych ludzi, euforii w powietrzu i kampanii wspierającej demokrację w Polsce.

Już w nadchodzącą sobotę o godzinie 15:00 ulicą Piotrkowską w Łodzi ponownie przejdzie Parada Wolności – jedyne tego rodzaju wydarzenie w Polsce. W tym roku wydarzenie będzie miało charakter showcase’owy, co oznacza, że w sierpniu w Łodzi spotkamy najciekawsze elektroniczne inicjatywy z całej Polski w tym także festiwale oraz reprezentacje klubów. Włodarze miasta Łodzi podkreślają, że kolorowa, roztańczona parada będzie symbolem otwartości miasta i zapraszają na nią wszystkich chętnych.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

Parada Wolności była i jest demonstracją wolności – wartości, które są bliskie młodym ludziom. Organizatorzy zaznaczają, że sprzeciwiają się ograniczeniom praw obywatelskich i mianownikiem ich wszystkich działań zawsze będzie przypominanie, że wolność to ważna wartość w życiu każdego z nas, a doceniamy ją dopiero kiedy ktoś nam ją zabiera. W tym roku jednym z kluczowych partnerów parady są Igrzyska Wolności, którzy wspólnie z organizatorami Parady Wolności będą prowadzić kampanię profrekwencyjną zachęcającą do udziału w nadchodzących wyborach 15 października. „Nie bądźcie bierni, chodźcie na wybory i na Paradę Wolności. Nasza wolność i nasza wspólnota to naprawdę ważna sprawa” – czytamy w tegorocznym manifeście Parady Wolności.

Parada Wolności 2023, co nowego? 

W tym roku na Piotrkowskiej pojawi się rekordowa ilość muzycznych platform. Nie zabraknie kultowych platform związanych z elektroniką jak New Alcatraz Underground czy Sonic Trip, którzy swoją przygodę rozpoczęli właśnie 25 lat temu na Paradzie Wolności.

Ponownie pojawi się także Cyfroteka, czyli unikalny festiwal multidyscyplinarny skupiony na szeroko pojętej cyfrowości i jej zderzeniu z naturą. Podczas wydarzenia będzie kręcony również film dokumentalny o historii, rozwoju muzyki techno i kultury rave w Polsce. 26 sierpnia w Łodzi zadebiutują takie inicjatywy jak Up To Date Festival, który jest jednym z topowych undergroundowych festiwali muzyki elektronicznej, który w tym roku odbył się w Białymstoku już po raz 14. Powróci także Wixapol, który w zeszłym roku był jedną z najbardziej obleganych platform muzycznych.

 

W oczekiwaniu na to wyjątkowe wydarzenie organizatorzy zaprezentowali oficjalny hymn Parady Wolności 2023. Przygotował go śląski duet Penera, znany ze swojego zamiłowania do brytyjskiej muzyki klubowej od jungle po grime poprzez oldchoolowe techno z kwasowymi bassline’ami na czele. Penera na swoim koncie mają wydawnictwa m.in. w Shall Not Fade i Bourassa Records, a z początkiem 2021 roku odpalili swój label POTOP.

Penera – The Speed Of Love (oficjalny hymn Parady Wolności 2023) 

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Po Paradzie czas na afterparty 

Dla wielu osób Parada Wolności to nie tylko parada sama w sobie, ale także afterparty, które z pewnością są jednym z największych wydarzeń muzycznych w Łodzi.

Podobnie jak w poprzednim roku afterparty będzie odbywało się w dwóch lokalizacjach w klubie Wytwórnia oraz w Willi.

Łącznie na wszystkich imprezowiczów będą czekały 4 sceny, a na nich zagrają tuzy elektroniki od Tigi po London Elektricity czy Miss Kittin.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Warto zaznaczyć, że na afterze pojawi się też bogata reprezentacja rodzimych artystów m.in. ekipa Schissma czy arcyzdolna DJ-ka Bambi Uzi, która w ostatnich tygodniach wskazywana jest na jedną z najciekawszych postaci na scenie.

By loading the content from Soundcloud, you agree to Soundcloud’s privacy policy.
Learn more

Load content

Published August 22, 2023. Words by Redakcja, photos by arch. parady Wolności.