Electronic Beats Poland

Polska reprezentacja na berlińskiej Rave The Planet, czyli nowej wersji Parady Miłości

Berlińska parada Rave the Planet coraz bliżej! Już 9-go lipca na ulicach Berlina zobaczycie barwny techno-korowód złożony z ciężarówek, na których będą grać DJ-e z całego świata. Czy RTP powtórzy gigantyczny sukces Love Parade?<br />

Fundacja zajmująca się paradą Rave The Planet ogłosiła skład i uczestników tegorocznej (darmowej) imprezy, która odbędzie się w sobotę 9 lipca.

Potwierdzono udział wielu ekip ze stolicy Niemiec i spoza niej, z ponad 200 lokalnymi i międzynarodowymi wykonawcami. Na paradzie pojawi się polska ciężarówka. Pełna lista ekip to:

▪︎ Anomalie Art Club & Valerio Sinatra DE & SE
▪︎ BEAST / Revolver Party, Berlin DE
▪︎ Der Weiße Hase, Berlin DE
▪︎ Disconnekt & Gegen Berlin DE
▪︎ Freak de l’Afrique, Berlin DE
▪︎ Free People Collective BE
▪︎ Freigeist Open Air, Köln DE
▪︎ Independent Polish Underground PL
▪︎ Indielectrik DE
▪︎ LichtParade, Köln DE
▪︎ Ostfunk & Goanautika, Berlin DE
▪︎ Planet Austria, Wien AT
▪︎ PRU Y RVU & Das Techno Team, Berlin DE
▪︎ Rave The Planet, Berlin DE
▪︎ Save Our Scene UK, London GB
▪︎ Ship Of Fools, Ameland NL
▪︎ Sustainable Culture, Burgau DE
▪︎ Travelling Hedgehog, Tallinn EST
▪︎ Tyme Cristals, Berlin DE

Organizatorzy przypominają o politycznym charakterze demonstracji: jednymi z najważniejszych postulatów są: wpisanie kultury techno jako niematerialne dziedzictwo UNESCO oraz wzmocnienie prawnego statusu klubów. Od dwóch lat Rave The Planet usilnie pracuje nad zwiększeniem społecznej świadomości i wiedzy na temat kultury klubowej i uznaniem muzyki elektronicznej jako dorobku kulturowego.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Mottem parady jest slogan Together Again. Promotorzy akcentują tu powrót na sceny taneczne po pandemii oraz powrót parady na gościnne ulice Berlina. I mimo, że Rave The Planet jest sukcesorem legendy Love Parade ( ogniwem łączącym jest tu oczywiście kultowa postać Dr Motte!) , to tegoroczna manifestacja ma być nie tyle odrodzeniem, co nowym początkiem.

 

Polska ciężarówka ma reprezentować “Independent Polish Underground”. Zagrają na niej m.in. tacy wykonawcy jak Błażej Malinowski, Dtekk, Truant, AN_KA, Holiday80 b2b Guiddo, Last Robots, Meg b2b Virtual Geisha, Szafran.

O idei stojącej za polskim składem na RTP mówi nam inicjator i manager projektu – Kacper Ponichtera:

 

Platforma nieprzypadkowo nosi nazwę Polish Float, gdyż jej głównym celem jest promocja całej polskiej kultury klubowej bez wyjątku i choć nie chciałbym bardzo wchodzić w żadne narodowe i patriotyczne nuty, to w tym przypadku jedziemy dumnie reprezentować Polskę na największym wydarzeniu muzyki elektronicznej na świecie, które w tym roku także będzie nosić znamiona demonstracji politycznej. Jednym z naszych głównych postulatów jest większe wsparcie kultury niezależnej z budżetu państwa, stworzenie systemów mecenatu i wsparcia finansowego także dla tych, którzy działają poza wielkimi państwowymi czy biznesowymi strukturami. 

Zawsze, gdy poświęci się na jakiś projekt kilka miesięcy swojego życia, to pojawia się pewien rodzaj nieopisanej satysfakcji, ale jej szczytowy moment nastąpi, dopiero gdy wyjedziemy na ulice Berlina, aby z dumą reprezentować Polskę – kraj paradoksów, ambiwalencji, gdzie smutek i złość mieszają się z radością oraz dumą!

 

Podczas muzycznego przemarszu odbywać się będą przemowy aktywistów, muzyków, polityków – m.in. na temat ochrony kultury techno czy prawa do zgromadzeń.

Premiera teledysku z hymnem Rave The Planet przewidziana jest na 2-go lipca.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Published June 27, 2022. Words by Artur Wojtczak.