Electronic Beats Poland

Znamy termin i szczegóły łódzkiej Parady Wolności

Jeszcze 2 lata temu zastanawialiśmy się czy łódzka Parada Wolności ma szanse powrócić. Po pierwszej - szalenie udanej edycji - znamy już termin i szczegóły na rok 2023!

Po ukazaniu się książki Bartłomieja Kluski ” Techno Wulkan” rozmowy o reaktywowaniu Parady Wolności zintensyfikowały się, czego efektem był spektakularny powrót tego wydarzenia w ubiegłym roku.

26 sierpnia ponownie  wyjdziemy na ulicę Piotrkowską w Łodzi, by tańczyć, maszerować, rave’ować do rytmu muzyki płynącej z ciężarówek-platform.

Kultowa techno parada jest – co podkreślają włodarze miasta  – symbolem otwartości  Łodzi.

W tym roku wydarzenie będzie miało charakter showcasowy, co oznacza, że w sierpniu w Łodzi spotkamy najciekawsze elektroniczne inicjatywy z całej Polski w tym także festiwale oraz reprezentacje klubów.

Parada Wolności odbywa się w ramach obchodów 600-lecia miasta Łodzi.

Łódzka Parada Wolności – powołana do życia na wzór berlińskiej Love Parade – była spektakularnym wydarzeniem w polskiej kulturze i swoistym świętem, które przez lata łączyło polską scenę muzyki klubowej: od breakbeatu, jungle i techno aż po hardcore.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Po 20 latach Parada powróciła na stałe do kalendarza wydarzeń w naszym kraju. To jedyne w Polsce wydarzenie tego rodzaju i druga co do wielkości parada w Europie.

Chcemy, żeby Parada Wolności była flagową imprezą Łodzi. Jest kilka powodów: impreza powstałą oddolnie, to jedyna otwarta muzyczna parada uliczna w Polsce, a także wcale nie ma aż tak wiele imprez czy inicjatyw, które tak dobrze odzwierciedlałyby naszą wizję Łodzi. Czyli miasta otwartości, wolności i energii

– mówił wiceprezydent Adam Pustelnik na konferencji prasowej Parady Wolności,

Zeszłoroczny powrót Parady Wolności do Łodzi, mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, można zdecydowanie zaliczyć do wydarzeń z kategorii bardzo udanych. Tysiące osób ponownie bawiły się, tańcząc w rytm muzyki elektronicznej, która wybrzmiała z ponad 10 platform rozmieszczonych po całej Piotrkowskiej.

W zeszłym roku wśród platform mogliśmy zobaczyć wiele inicjatyw i kolektywów, które pamiętają czasy 2000. “W tym roku naszym priorytetem było zaproszenie klubów i kolektywów młodego pokolenia. Chcemy pokazać spectrum polskiej sceny elektronicznej. Jesteśmy inicjatywą na swój sposób międzypokoleniową, komitet organizacyjny tworzą osoby, które otwierały jeden z pierwszych klubów elektronicznych w Polsce (New Underground Alcatraz), a także osoby, które dopiero zaczynają swoje działania jako promotorzy” – komentuje Rafał Baran, jeden z organizatorów.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

W tym roku Parada Wolności będzie miała nie tylko formułę uwielbianego przez swoich fanów kolorowego korowodu przemierzającego miasto, ale stawia także na showcasowy charakter.

Do udziału w wydarzeniu zostały zaproszone kluby i inicjatywy elektroniczne z całej Polski. Muzyczne platformy będą miały m.in. białostocki festiwal Up To Date, wrocławski Transformator czy klub Szpitalna 1 z Krakowa.

Taki kierunek rozwoju Parady Wolności to wypadkowa tego, czym Parada była kiedyś, ale także tego, jak scena elektroniczna wygląda dzisiaj.

Docelowo chcielibyśmy, aby na ulicy Piotrkowskiej pokazywały się najciekawsze inicjatywy związane z elektroniką z całej Polski. To długa droga, ale Parada Wolności wróciła na dobre

– dodaje Ola Bladosz, rzecznik prasowy Parady Wolności.

Tegoroczne afterparty po demonstracji odbędzie się ponownie w klubach: Wytwórnia i Willa.

W zeszłym roku Dr. Motte założyciel Love Parade, powiedział podczas Parady Wolności, że jest to miejsce, w którym tworzymy historię i kulturę muzyki elektronicznej, kulturę szacunku i wspólnotę.

W tym roku organizatorzy kładą szczególny nacisk, aby te słowa wybrzmiały i przemówiły do wszystkich uczestników. Widzimy się 26.08. na paradzie!

Published June 01, 2023. Words by Artur Wojtczak, photos by arch. parady Wolności.