Electronic Beats Poland

Zbasowana, połamana kompilacja z PL Garage

Po ponad 20 latach od początków nurtu, styl UK Garage ma wciąż ogromny wpływ na scenę muzyczną. A my słuchamy dziś producenckiej składanki z PL Garage: „CIARKI presents A Polish Garage Compilation”.

Drzewo genealogiczne podgatunków UKG jest absolutnie fascynującym kawałkiem historii współczesnej muzyki. W ciągu 20 lat UKG bezpośrednio stworzył lub wpłynął na: 2 Step, Speed Garage, Dubstep, Bassline, Grime, UK Funky i nie wspominając o wszystkich innych gatunkach, na które wpłynął poza spektrum samego garage’u.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

I choć brytyjska odmiana garage powstała na podwalinach US Garage i Deep house z lat 91-94, by w latach 94-‘96 wydać pierwsze owoce wczesnej sceny brytyjskiej, to już końcówka lat 90-tych uchodzi za  złoty czas tej muzyki w Zjednoczonym Królestwie: 2 stepowe szaleństwo, produkcje w stylu bump’n’flex, undergroundowe hity, które wędrowały do top 10 listy singli.

Polska również podchwyciła rytmy na dwa, w tym stylu produkował Matt Kowalsky, Star of 77, tymi rytmami przesiąknięta była płyta „Elektrenika” Reni Jusis.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

W 2023 garage i brzmiania zbasowanej, połamanej elektroniki triumfalnie powracają – obserwujemy wielką  falę popularności Miłego ATZ i Świętego Bassu. Garage i jungle goszczą w eterze Radia Kampus, Czwórki czy na parkietach K-Baru Powiśle. 

Speed garage’owe klasyki mogliście usłyszeć i na łódzkim festiwalu Ravekjavik (wspominamy Bambi Uzi i jej set życia!) i na undergroundowej imprezie BONA kolektywu Crackd na Zamku Ujazdowskim. W sierpniu ukazuje się nowy release Smolnego w jego labelu Bourassa Records.

A przypieczętowaniem wysokiej popularności UK soundu jest z pewnością najnowsza, znakomita składanka labelu CIARKI.

Gdy zaczynaliśmy kilka lat temu projekt i serię podkastów pod szyldem CIARKI, to równocześnie rodziła się nowa scena UK Garage na Wyspach. Coś, co wtedy nieśmiało budziło się do życia za sprawą małolatów takich jak Main Phase czy Interplanetary Criminal, przerodziło się w nową falę młodej energii, która rozlała się już praktycznie na cały świat.

“Osobiście od zawsze ten gatunek był bliski naszym sercom i jako chorzy “fanboys” EL-B, trzymaliśmy zapomniane dubplate’y ze złotej ery, licząc po cichu, że to wszystko jeszcze da ludziom radość. W tej całej układance brakowało nam tylko polskiego elementu, bo wierzyliśmy, że i w naszym kraju nie brakuje takich samych pasjonatów bez względu na wiek” – piszą wydawcy.

Składanka ukazała się 23-go czerwca ’23 i stanowi perfekcyjny przelot przez brytyjskie brzmienia przefiltrowane przez wrażliwość polskich producentów.

Kompilację otwiera prawdziwy banger „ Don’t You Ever” Hidd3N & BSVN. Zaraz za nim kolejna udana produkcja mistrza 2 stepowych remiksów polskich kawałków – Vanatoskiego.

„Halkidiki” to parkietowy, zbasowany cykacz Miszy, czyli jednego aliasów Miłosza – Miłego ATZ.

Teraz zanucicie “Lost in The Galaxy” – znakomity, mocno basowy track naszych ulubieńców z Poznania – duetu WAVY. , który już szykuje dla słuchaczy trzecią EP-kę.

Na płycie pojawia się też oczywiście wrocławianin – TVB (produkujący m.in. dla Pezeta, wydajacy w  stołecznym labelu You Know Me Records) ze swoim „Bigger Picture”.

By loading the content from Soundcloud, you agree to Soundcloud’s privacy policy.
Learn more

Load content

Ogromnie cieszy obecność na płycie zasłużonego dla sceny CJ Reigna, który wydawał dla legendarnego Matta “Tuff Jam” Lamonda czy Pogo House Records Martina Deppa – jego wokalny track „You Really Turn Me On” przyciągnie na parkiet najbardziej opornych.

Ozdobą składaka jest niewątpliwie „Jump Up” – mocny, uliczny banger w stylu ragga garage w wykonaniu Some Guest & farona.

Łapcie tę składankę, gdzie bas nisko stąpa, rozsmakujcie się w wyśmienitych produkcjach Polaków, pamiętając, że całość jest muzycznie międzynarodowa, a CIARKI rezydują w Edynburgu.

By loading the content from Soundcloud, you agree to Soundcloud’s privacy policy.
Learn more

Load content

U nas w redakcji „Polish Garage Compilation” na nieustannym „on repeat”.

 

 

Published June 27, 2023. Words by Artur Wojtczak, photos by proj. Bartosz Liszka.