Electronic Beats Poland

VTSS: nowe wideo i EP-ka dla Ninja Tune / Technicolour

VTSS - polska "królowa hardcore techno" znowu zaskakuje. Po okładce i miksie dla Mixmaga i zmianie zamieszkania z Berlina na Londyn, artystka zapowiada współpracę z legendarnym labelem Ninja Tune!

VTSS  zapowiada nową EP-kę “Projections”, która ukaże się 28 stycznia nakładem imprintu Ninja Tune – Technicolour. Już teraz posłuchać możemy singla „Trust Me”.
Buntownicza i bezkompromisowa królowa rave’u” -pisze o niej „Mixmag”, najważniejsze pismo poświęcone muzyce klubowej.
VTSS to jedna z najjaśniejszych nowych gwiazd techno ostatnich lat. Ambicje artystki, która naprawdę nazywa się Martyna Maja, sięgają jednak dalej. To prawda, że jej sety DJ-skie, które prezentowała na całym świecie, od legendarnego berlińskiego klubu Berghain po szanowane festiwale: Awakenings, Atonal czy Unsound, słyną z niesłychanej energii, a autorskie, klubowe utwory z wczesnych EP-ek, takich jak “Self-Will” (wydana przez Intrepid Skin) i “Identity Process” (Repitch), to hedonistyczne parkietowe bomby.
“Projections” to jednak, jak sama mówi, “nowy rozdział: spojrzenie w przyszłość i zarazem powrót do eksperymentalnych korzeni. Przefiltrowane dźwięki w utworze “Trust me”, pełzającym w tempie poniżej 110 BPM zdradzają ucho wyczulone na drobiazgowe szczegóły.
  „Przeprowadzka do nowego miasta dała mi odwagę, by eksplorować terytoria, na które wcześniej ze swoją muzyką nie docierałam” – komentuje Maja.
Po przenosinach z Berlina do Londynu we wrześniu zeszłego roku, polska artystka doznała pozytywnego szoku kulturowego i zwietrzyła szansę by odkryć siebie na nowo. Nagle odnalazła wolność w poszukiwaniu świeżych pomysłów muzycznych z dala od mrocznych dźwięków światowej stolicy techno.
„Gdy kluby były zamknięte i nie było wiadomo, kiedy to się zmieni. Po raz pierwszy poczułam się wolna i mogłam robić to, co chcę. W Londynie znalazłam się w gronie przyjaciół, spoza ‘bańki techno’ – ludzie tu są bardziej otwarci na różne gatunki. To było naprawdę inspirujące.”
Sześć utworów z „Projections” oryginalnie rozwija tradycje muzyki klubowej i elektronicznej.
YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

W „The need to avoid’ i „Propaganda of success” wybrzmiewają echa wczesnego  IDM, eksperymentów spod znaku Aphex Twina, gabba i całego dziedzictwa vintage’owego drill & bass. Muzyka zachowuje też wrodzone poczucie humoru tego stylu, równocześnie odzwierciedlając nieposkromioną osobowość VTSS.
W równej mierze nastrojowe, co pokręcone motywy, off-stepowe tempa i perkusyjne wzory z nowego wydawnictwa rozwijają pomysły, które VTSS wprowadziła do swojej muzyki na “Woah”, z ostatniej EP-ki “Borderline Tenderness”  (dla z VEYL), na której znalazł się też klubowy hymn “Goin Nuts”, nagrany z LSDXOXO.  
Z kolei ‘For your safety’ przynosi perkusyjną burzę w klimacie d&b z chłodnymi odcieniami  syntezatorów, które przywodzą na myśl „Solaris” Photek’a,  zaś „Live laugh leave” to rozkręcający się hydrodub.
W każdej z kompozycji wyraźnie prześwituje jednak coraz bardziej ekspansywna muzyczna persona VTSS.
Martyna Maja szlifowała swoje umiejętności na warszawskiej scenie DIY techno, szkoliła się na inżyniera dźwięku, a po przenosinach do Berlina szybko stała się gwiazdą tamtejszych klubów.
Była kuratorką miksów dla BBC Radio 1’s Essential Mix & Dance Presents Junction 2, Resident Advisor, Boiler Room, Discowoman. Od ubiegłego roku mieszka w Londynie.
VTSS współpracowała też z takimi artystami jak Varg, Randomer i Emma DJ.
W listopadzie tego roku trafiła na okładkę „Mixmaga” zaś Danny L Harle,  wybrał ją do zremiksowania utworu ze swojego projektu “Harlecore”, przedstawiając Polkę jako “przyszłość muzyki tanecznej”. Na Instagramie śledzi ją ponad 150 tysięcy fanów. VTSS wystąpiła też w filmie ekskluzywnej modowej marki A Better Mistake, którego akcja rozgrywa się w undergroundowej scenie klubowej.

„Projections” EP Tracklista:

1. The need to avoid

2. Trust me

3. For your safety

4. Live laugh leave

5. Propaganda of success

6. Why we don’t deserve nice things

foto: Marta Michalak

Published November 24, 2021. Words by Redakcja.