Electronic Beats Poland

Pierwsza edycja CARBON Silesia Festival za nami

Pierwsza edycja tegorocznego festiwalu Carbon Silesia Festival, która odbyła się w Zabrzu w weekend 3-4 września, nie rozczarowała uczestników. Na terenie Sztolni Królowej Luizy wystąpiło ponad 35 artystów z Polskiej i międzynarodowej sceny elektronicznej.

Trzy sceny w wyjątkowej postindustrialnej przestrzeni najmłodszego festiwalu w Polsce.

Organizatorzy festiwalu, czyli GoFest stojący również za szczyrkowskim SnowFest, postawili duży nacisk na wyróżniającą lokalizację – wydarzenie odbyło się na terenie Sztolni Królowa Luiza. Taki wybór wyraźnie podkreślał lokalność wydarzenia, wzmocnioną współpracą ze śląskimi instytucjami i administracją. Chętni mogli w sobotę w ciągu dnia zwiedzić muzeum sztolni, a na całym terenie festiwalu znajdowały się elementy związane z jej działaniem, w tym charakterystyczny, górujący nad festiwalowiczami szyb Carnall. W trakcie dwóch dni artyści występowali na trzech scenach: Main Stage by Silesia, Jungle Stage by SnowFest i Carnall Stage by K Mag.

W piątek mocny początek na scenie głównej – Kamp i Gorgon City

Muzyczne trio z Łodzi rozgrzało widownię, przekazując rozochoconą publikę headlinerowi – Gorgon City. Fani mogli usłyszeć najnowsze produkcje Brytyjczyków, ponieważ Gorgon City pojawił się w Polsce w ramach promocji swojej nowej płyty “Olympia”. To był tego dnia ostatni występ na scenie głównej, skąd publiczność podążyła pod Jungle Stage. Tam, legendarny LTJ Bukem z Ruthless MC, porwał festiwalowiczów swoim hipnotyzującym głosem.
Na scenie Carnall tego dnia wystąpili Catz ‘N Dogs, duet Agents of Time i Alex Niggemann, a festiwal zamknął set Last Robots.
YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

W sobotę na scenie głównej pojawiły się: Kraak & Smaak live i Booka Shade.

To jednen z najbardziej żywiołowych live actowych bandów w Europie, którzy swoim funkującym brzmieniem od lat porywają tłumy. Ich wyjątkowy występ był prawdziwą ucztą dla uszu. Na scenie głównej pojawili się jeszcze polscy reprezentanci w postaci duetu Rysy i zespołu Bokka. Z obydwoma kolektywami udało nam się przeprowadzić wywiady, które znajdziecie tu:

BOKKA

RYSY

Jungle Stage zawładnęła królowa polskiej elektroniki, An On Bast, po której równie energetycznie grał Kuba Sojka,  a na scenie Carnall duet Tiger & Woods udowodnili, że stary dobry house nie umarł i ma się dobrze!
Absolutnym hitem soboty – a może i nawet całego festiwalu – był występ Booka Shade live. Usatysfakcjonowani fani usłyszeli swoje ulubione hity duetu, w tym kultowy Body Language. Tego dnia podczas ich występu na żywo, Booka Shade zagrali premierowo na scenie najnowszy utwór Drago, z nowego singla zespołu. Fragment możecie zobaczyć na fanpage’u zespołu.
Dzien później, Festiwal zakończył się setami Third Son, Demuja a następnie połówki duetu Last Robots, czyli iRobota.
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to przestrzeń, która jeszcze niedawno stanowiła centrum śląskiego górnictwa, a teraz stała się kolorowym, tętniącym życiem centrum polskiej muzyki klubowej. Zabrzański festiwal z pewnością zagości na stałe na festiwalowej mapie.

Oczekując na kolejną edycję, już w marcu można wybrać się do Szczyrku na Snowfest!

Published September 09, 2021. Words by Karolina Szlasa, photos by Mateusz Czech.