Electronic Beats Poland

Parada Wolności wraca do Łodzi w lipcu

Kiedy pisaliśmy o książce "Techno Wulkan", nie mieliśmy pojęcia, że po jej publikacji zaczną się rozmowy o powrocie do Łodzi Parady Wolności. Dziś wiemy, że ta impreza odbędzie się w lipcu - po 20 latach!

W lipcu tego roku, po 20 latach, na Piotrkowską powróci słynna Parada Wolności, która jest efektem rozmów organizatorów imprezy oraz Urzędu Miasta.

Parada to symbol otwartości Miasta Łodzi, manifestacja swobody wyrażania siebie i zamiłowania do dobrej muzyki. Impreza przez lata była wspominana przez starszych łodzian jako ważne kulturowo i społecznie wydarzenie nadające miastu charakteru.

Młodsi słyszeli opowieści o tłumach kolorowo ubranych ludzi, przybyłych z całej Polski a nawet zza granicy, by wyrazić ważne dla siebie idee. Parada Wolności z impetem wraca na mapę najważniejszych polskich imprez muzycznych w ramach 599. Urodzin Łodzi.

Pierwsza Parada Wolności odbyła się w Łodzi w 1997 roku i obok przystanku Woodstock była jedną z dwóch najpotężniejszych imprez muzycznych, jakie odbywały się w tamtych latach w Polsce (muzyka techno, house i garage).

Oficjalnie potwierdzamy, że po 25 latach od pierwszej Parady Wolności i 20 lat od ostatniej, wraca do Łodzi Parada Wolności! Ucinamy dziś wszelkie domysły i plotki, które od niedawna przekazują sobie łodzianie – Parada Wolności staje się faktem. Miejska legenda, którą młodzi łodzianie znają tylko z opowieści zamienia się w rzeczywistość. – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

Podczas ostatniej edycji w 2002 roku na ulicach Łodzi bawiło się około 80 tysięcy osób. Organizatorzy Parady Wolności nie zamierzają zwalniać i zapowiadają, że dnia 30 lipca, podobnie jak kiedyś, ulicą Piotrowską przejdzie tłumny korowód, któremu będzie towarzyszyła muzyka na żywo oraz specjalne atrakcje.

Piotrkowską przejadą też mobilne sceny z artystami. – Ponownie ożywimy szarą codzienność i tchniemy w nią odrobinę szaleństwa wypełniając  łódzkie ulice na nowo dźwiękami muzyki elektronicznej – mówi Rafał Baran -współorganizator Parady Wolności 2022.

Całe przedsięwzięcie jest wspierane przez osoby tworzące Paradę Wolności w latach 90-tych, Kasię Nowicką, Beatę Boratyn oraz Roberta Jakubowskiego, a także wielu łódzkich społeczników, co gwarantuje zachowanie ducha pierwszych edycji.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Wydarzenie idealnie wpisuje się w strategię miasta, przyciągnie ludzi młodych i pokaże Łódź jako miasto nowoczesne, wolne, otwarte na wszystkich – mówi Adam Pustelnik, Wiceprezydent Miasta Łódź

Co ważne, wznowiona Parada Wolności nie będzie tylko otwartą imprezą, ale przede wszystkim zgromadzeniem publicznym poświęconym wolności i ma za zadanie przypomnieć, szczególnie młodym uczestnikom, że nie jest to wartość gwarantowana człowiekowi raz na zawsze, lecz należy o nią walczyć.

W świetle wydarzeń dziejących się na wschodniej granicy Polski idea ta nabiera szczególnego znaczenia. Parada Wolności ma być przestrzenią wyrazu wolności jednostki, prawa do wyrażania siebie, a teraz także symbolem solidarności z całą społecznością ukraińską.

 

Jeśli chcesz zostać częścią Parady Wolności i wspólnie ją tworzyć napisz do organizatorów! Zgłoś chęć wystawienia własnej platformy, występu w części artystycznej albo dołącz do wolontariatu: dawajtu@paradawolnosci.org

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Published June 02, 2022. Words by Artur Wojtczak, photos by arch. Adama Radonia.