Electronic Beats Poland

Oskar Szafraniec: seminarium Abletona dla polskich producentów

Polski rynek producentów muzyki klubowej zdecydowanie rośnie. Coraz więcej z was interesuje się komponowaniem muzyki i publikowaniem jej potem w polskich i zagranicznych labelach. Potencjał polskiego rynku dostrzegł Ableton, który opublikował właśnie zapis seminarium z Oskarem Szafrańcem (w języku polskim).

Doskonale wiemy, że pandemia i zamknięcie w domach jeszcze bardziej wpływają na kreatywność. Powstaje sporo nowych płyt, EP-ek, nagrywanych również przez nowych, debiutujących na rynku producentów, którzy stawiają właśnie swoje pierwsze kroki.

Firma Ableton Live przygotowała specjalne seminarium ( pierwsze z cyklu), dedykowane polskim twórcom. Webinar odbył się 29 marca, a dziś dostępny jest jego zapis. Całoś prowadził polski DJ, producent Oskar Szafraniec, występujący od niedawna pod pseudonimem SZAFRAN.

Całość seminarium nosi nazwę “Kreatywna współpraca z Oskarem Szafrańcem. Wprowadzenie do produkcji muzyki na Ableton Live 11.”

Godzinny wykład Oskara obejmował takie zagadnienia jak:

 • Programowanie rytmu za pomocą zestawów perkusyjnych Push i Ableton Live Drum
 • Wycinanie loopów oraz tworzenie sampli
 • Nagrywanie zewnętrznych instrumentów, wokali oraz innych dźwięków za pomocą nowej funkcji L11 o nazwie „Comping”
  Korzystanie z wbudowanych instrumentów
 • Korzystanie z zewnętrznych urządzeń Audio / MIDI
 • Kreatywne wykorzystanie efektów: nagrywanie zwrotów oraz manipulowanie nim (za pomocą zewnętrznego pedała Space Echo)
 • Automatyzacja
  Aranżacja dźwięku
 • Miksowanie
YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

 

Przy okazji warto sprawdzić najnowszy projekt SZAFRANA – najnowszy track nagrany z legendą brytyjskiej sceny house i breakbeat – A GUY CALLED GERALD. Singiel “Dark Fire” jest mrocznym przelotem przez stylistykę electro, indie rock i dark wave. W ten oto sposób Polska spotyka muzycznie Wielką Brytanię w Berlinie! Czekamy na album!

Published April 13, 2021. Words by Artur Wojtczak.