Electronic Beats Poland

Dokument o Detroit i korzeniach techno.

„Black to Techno” to audiowizualny sztos.

Zadawaliśmy sobie pytanie, czy można jeszcze w jakiś sposób zaciekawić ludzi historią powstania Detroit Techno? Historią, która została na wskroś zbadana, zmitologizowana i opisana w tomach, tak jak z resztą kilka innych gatunków muzyki klubowej. Sami również pisaliśmy o nurtach muzycznych pochodzących z Detroit.

Jenn Nkiru, londyńska reżyserka, podjęła się tej próby i w swoim nowym krótkim dokumencie “Black to Techno” zaprezentowała zaskakującą opowieść. Ten film to dwudziestominutowy wirujący klip. Nkiru łączy w nim znane społeczno-polityczne i muzyczne tropy związane z Detroit i muzyką techno. Finalnie tworzy zbiór poetyckich obrazów, faktów historycznych i idei filozoficznych.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Poznajemy historią Detroit od pojawienia się linii montażowej w zakładach motoryzacyjnych Forda, poprzez Motown Records, powstanie czarnej klasy średniej w i jej upadku po zamieszkach w 1967 r. Film dokumentalny “Black to Techno” swoją fabułą nawiązuje również do kluczowych postaci muzycznych, takich jak Electrifying Mojo, Drexciya, Trio z Belleville, Underground Resistance i Jay Dilla. Reżyserka podkreśliła również szczególne relacje Detroit Techno z berlińską kulturą “Post-Wall”, a zwłaszcza z klubem Tresor i Tresor Records.

Narratorami dokumentu są Juan Atkins, Greg Tate i Kodwo Eshun.

Film został wyprodukowany przez magazyn o sztuce Frieze i włoski dom mody Gucci.

Published March 24, 2020.