Electronic Beats Poland

5 pytań na 5-te urodziny DUEL

Dwie okazje, jedna impreza. Jeśli 31 grudnia zamierzacie spędzić w Warszawie, czeka na was połączenie Sylwestra i okrągłych urodzin DUEL. Jeśli jesteście fanami współprowadzonego przez Septa projektu, który będzie świętować swoją 5. rocznicę działalności, zdecydowanie musiecie się tam wybrać. I choć coraz częściej słyszy się, że ostatnią noc roku najlepiej spędza się w piżamie, z pizzą i przed telewizorem, w 2023 po prostu trzeba wyjść z domu.

11 zaproszonych artystów, doskonałe nagłośnienie i lokalizacja w samym centrum miasta sprawią, że – dosłownie i w przenośni – wkroczycie w nowy rok z energią wymykającą się wszystkim muzycznym granicom. Dlaczego? O to zapytałam samego Septa.

Stef Mendesidis gwiazdą urodzin DUEL

O doskonałą muzykę i mnóstwo emocji podczas ostatniej nocy 2023 zadba dobrze znany miłośnikom techno artysta. Zaproszenie na 5. urodziny DUEL przyjął Stef Mendesidis – grecki producent i mistrz live act’ów z dużą dozą improwizacji, wydający swoje nagrania m.in. w Klockworks czy Monnom Black. Często pojawia się na Vault Sessions, SYNOID czy w Bassiani, ale równie chętnie odwiedza Polskę: można go było usłyszeć m.in. podczas tegorocznego Instytut Festival, w gdańskim Crackhouse czy wrocławskim Ciele.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Pora na jego powrót do Warszawy, i to na tak wyjątkowe wydarzenie, jak Sylwester i 5. urodziny DUEL jednocześnie.

Przestrzeń OCZKI – nowego klubu w stolicy, zlokalizowanego w samym centrum – stanie się świadkiem dynamicznego, pełnego wyrazistego brzmienia i mistrzowsko budowanego napięcia występu, który na długo zapadnie w pamięci. I nawet jeśli muzyka pochłonie was na tyle, że przepadniecie na parkiecie na długie godziny, na live Stefa warto być od pierwszej chwili do ostatniej. Buty również można pogubić; w takiego Sylwestra dozwolone jest wszystko.

O to, by w nowy rok wkroczyć z doskonała energią, oprócz Stefa zadbają równie mocni zawodnicy: Cranz, NFS, PAWEL i Spectribe. Nie zabraknie również mocnych b2b – Rust zagra z Sabre, Sept z MKO, a Mislaw z Rethe. Za światła i wizualizacje będzie odpowiedzialna ekipa EYE & Light Touch, a za nagłośnienie – mistrzowski w swym fachu SLAP. Taki plan na huczne obchody i sylwestra, i urodzin, brzmi naprawdę spektakularnie – można już zacząć odliczać dni!

 

5 pytań na 5. urodziny

 

Sylwestra albo się lubi, albo się go nie znosi – ale bez względu na to, w której z grup się znajdujecie, od czasu do czasu warto przełamać swoje przekonania, przyzwyczajenia czy granice. Jeśli jesteście wiernymi fanami prowadzonego przez Septa projektu, z pewnością rozpoznacie nawiązanie do jego motto – Duel your musical boundaries – a z okazji 5. urodzin postanowiłam zapytać nie tylko o muzykę, ale i cały koncept. Past, present, future – oto DUEL i jego historia.

Agata Omelańska: Graratulacje i najlepsze życzenia na wasze  5. urodziny! Patrząc na początki DUEL i to, w jakim miejscu znajduje się dziś: jaką drogę przeszedł projekt i, wraz z nim, jego twórcy? W jaki sposób pomysł rozwinął się do rzeczywistości i kto na co dzień pomaga wam go realizować?

Sept: Przez ostatnie 5 lat w DUELu działo się niewątpliwe dużo, a każdy z naszych członków bardzo rozwinął się od czasu naszej pierwszej imprezy, tj. 31 grudnia 2018.

Zacznijmy jednak od początku. Pomysł na odpalenie kolektywu i cyklu imprez wykiełkował całkiem spontanicznie, kiedy to we wrześniu 2019 wraz Maćkiem (NFS) i Tomkiem (Visual Family Collective) mieszkaliśmy na warszawskiej Sadybie. Spędzając ze sobą dużo czasu, wymienialiśmy się naszymi wizjami wydarzeń muzyczno-artystycznych. Jako stali bywalcy, w dyskusjach uczestniczyli również Jakub (VFC) i Przemek (Light Touch). Z racji, że wszyscy razem pracowaliśmy przy projektach takich jak imprezy Bóg Jest w Techno oraz Lost Pool, doszliśmy do wniosku, że warto byłoby stworzyć coś nowego. Nie brakowało nam młodzieńczego zapału i postanowiliśmy przekuć pomysły w czyny.

Wtedy też zaprosiliśmy Sienna do projektu, który wspierał nas od początku jako rezydent. W międzyczasie – po zorganizowaniu kilku imprez – dołączyli do nas Adam (EYE) oraz, w późniejszym czasie PAWEL, również jako rezydent cyklu. Najświeższym członkiem kolektywu jest Emilian, który wspiera nas od strony technicznej. Wszystkie te osoby, w mniejszym lub większym stopniu, do dzisiaj są zaangażowane w organizację imprez spod szyldu DUEL.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Duel your musical boundaries – to nie tylko motto projektu, ale i odważne wykraczanie poza schematy i ramy gatunków muzyki elektronicznej. Wśród artystów, którzy zagrali na DUEL znajdziemy m.in. Dax J, Tham, In Verruf, SNTS, Daria Kolosova, Remco Beekwilder czy Alignment – a w 2024 rok wkroczymy wraz ze Stefem Mendesidisem. Czym kierujesz się podczas wyboru artystów na eventy? I jakim boundaries sam stawiasz czoła podczas przygotowań?

Na DUEL zapraszamy – przede wszystkim – artystów, których muzyka do nas trafia, a ich spektrum przez te wszystkie lata działalności było dosyć szerokie. Warto też zaznaczyć, że nasz gust muzyczny również ewoluował przez ten czas, podobnie jak styl gry artystów którzy byli naszymi gośćmi – ale mimo wszystko zawsze staramy się utrzymać balans pomiędzy dużymi nazwiskami a wschodzącymi artystami.

Dla przykładu Alignment, który grał na naszej Sylwestrowej imprezie w 2019 był na początku swojej kariery, a obecnie jest jednym z headlinerów wielkiego cyklu imprez z HolandiiVerknipt, który zawita również do Warszawy 09.02.2024.

Podczas przygotowań do imprez wyzwań jest zawsze dużo, bo w branży eventowej, mimo skrupulatnego planowania, nigdy nie wiesz, co się może „wysypać”. Przy dużych produkcjach, takich jak Sylwester, największym wyzwaniem jest chyba czas i intensywność pracy, bo niejednokrotnie wiąże się to z byciem na nogach o wiele godzin za długo, niż się powinno. Ale taki już urok tej branży.

 

Choć DUEL jest najbardziej znany jako cykl eventów z muzyką elektroniczną, w jego ramach funkcjonuje również młoda wytwórnia. Czy planujesz jej rozwój w najbliższym czasie? Jeśli tak, zdradź, proszę, czyich wydawnictw możemy się wkrótce spodziewać.

Jak słusznie zauważyłaś, jesteśmy młodą wytwórnią, bo wydaliśmy dopiero dwie płyty: jedną składankę i jedną autorską płytę ode mnie. Wcześniej też wspomniałem o zmieniającym się guście muzycznym – a to wiąże się też, obecnie, ze zmianą planu wydawniczego. Miałem w planie wydać swoją płytę pod szyldem DUEL, ale na ten moment wstrzymałem się z wypuszczeniem tego materiału. W naszym przypadku label to sprawa dodatkowa; główną uwagę skupiamy na imprezach.

https://duelrecords.bandcamp.com/album/i-am-not-god-ep

 

Za co fani muzyki elektronicznej w Polsce najbardziej cenią DUEL? W jaki sposób udało się Wam stworzyć w naszym kraju silną, rozpoznawalną markę eventów i utrzymać swoją pozycję?

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Myślę, że za wysoką jakość organizowanych przez nas imprez i przyjazną, nieskrępowaną atmosferę. Staramy się, aby każda impreza była zorganizowana na możliwie jak najwyższym poziomie i dlatego też nasi goście chętnie do nas wracają – a z tego, co wiem, niektórzy są z nami od samego początku. Dodatkowo, wydaje mi się, że częstotliwość organizacji imprez też ma znaczenie. Nie chcemy organizować zbyt dużej ilości imprez – uważamy, że lepiej rzadziej, a konkretniej.

Z perspektywy mijających 5 lat: co, Twoim zdaniem, DUEL wniósł na polską scenę muzyki klubowej? Z którego z osiągnięć projektu jesteś najbardziej dumny i który z pomysłów chciałbyś najmocniej rozwinąć w przyszłości? Oraz za spełnienie jakiego noworocznego życzenia mamy trzymać kciuki?

Nie jest to łatwe pytanie, bo zanim zaczęliśmy robić imprezy, na polskiej scenie   działało już sporo projektów na wysokim poziomie. Uważam, że tym, co od początku wyróżniało nas na tle niezależnie działających kolektywów, to krojone na dużą skalę projekty światła i multimediów – co oczywiście nie byłoby możliwe bez pomocy wielu życzliwych nam osób.

Najbardziej jestem dumny z zeszłorocznej imprezy sylwestrowej, bo to była – jak dotąd – nasza największa produkcja, która wg. mnie nie odbiegała poziomem od zachodnioeuropejskich eventów. Najbardziej chciałbym rozwijać imprezy w nieoczywistych, post-industrialnych lokalizacjach, ale niestety dostępność takich przestrzeni w Warszawie z roku na rok coraz bardziej maleje. Trzymajcie kciuki za to, żebyśmy w nadchodzącym roku nie mieli problemu z ich znalezieniem!

Dziękuję za poświęcony pytaniom czas i życzę pięknego 2024!

Published December 13, 2023. Words by Agata Omelańska, photos by Marie Marou.