Electronic Beats Poland

5 festiwali muzycznych, które warto odwiedzić w tym sezonie

Festiwalowe lato 2021 powoli przestaje być wyłącznie marzeniem. Wraz z rosnącą liczbą zaszczepionych przeciw COVID-19 i stopniowemu odmrażaniu branży eventowej, ponownie będziemy mogli doświadczać muzyki na żywo. I choć czas pandemii wciąż jest bardzo wymagający dla organizatorów i często zmienia ich plany, tego lata usłyszymy sporo “techno pod chmurką”. Przed Wami 5 polskich festiwali, na które warto się wybrać, by celebrować muzykę w najlepszej formie.

Zamknięte kluby, odwołane trasy koncertowe i ogólny zastój sektora kulturalno-rozrywkowego. Poczucie wielkiej pustki oraz tęsknoty za tym, co zawsze było nieodłączną częścią życia, a szczególnie w czasie wakacji. Choć pandemia nie oszczędziła branży eventowej, tegoroczne lato daje nam szansę na to, by ponownie cieszyć się festiwalami i muzyką na żywo. Powstało kilka nowych inicjatyw, kreatywność promotorów wstąpiła na nowe obszary, a oprócz samej muzyki zwraca się coraz większą uwagę na kwestie ekologii, dbania o siebie i planetę oraz pozytywne, festiwalowe emocje.

 

Garbicz Festival: najpiękniejsze weekendy wakacji

Nawet jeśli organizacja festiwalu w pełnej formie nie jest możliwa, to nie koniec świata. Choć z początku wiadomość o odwołaniu jednego z najbardziej uwielbianych przez miłośników elektroniki eventów – Garbicz Festival – nieco zasmuciła, organizatorzy znaleźli alternatywną propozycję, by świętować muzyczne lato. Przez 6 wakacyjnych weekendów w przepięknych okolicznościach przyrody (oraz pod czujnym okiem Garby’ego) będzie można posłuchać setów dj-skich, cieszyć się beztroskim latem i spędzonym wśród przyjaciół czasem. Piątki będą spokojne, delikatnie wprowadzające w klimat festiwalowy; soboty staną się głównym dniem pełnym doskonałych brzmień i tanecznej radości pod sceną, niedziele zaś – leniwym chillem na leżaczkach, pysznym jedzeniem i w otoczeniu natury.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Każdy weekend nosi swoją specjalną nazwę i będzie nieco różnił się line-up’em, ale nie ma obaw przed muzycznym rozczarowaniem. Garbicz słynie z subtelnej, pulsującej rytmem elektroniki, której nie usłyszymy na masowych imprezach. Jeśli dodać do tego jedyną w swoim rodzaju, przyjazną publiczność i zapierające dech w piersiach piękno natury, to pomysł na wspaniały, wakacyjny wypad. Pierwszy z letnich weekendów Garbicza startuje już 18 -go czerwca, i jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna, wydarzenia będą organizowane do 22 sierpnia. Spieszcie się zatem, bo bilety rozchodzą się w oka mgnieniu!

 

FEST Festival: zagubić się w Kręgach Tanecznych

FEST Festival nie próżnuje – po bardzo udanej, pierwszej edycji w 2019, organizatorzy postanowili przygotować jeszcze więcej niespodzianek i atrakcji. Bogaty w bardzo różne gatunki muzyczne line-up sprawia, że na tym festiwalu może się spotkać niecodzienna publiczność – ale tylko w pozytywnym znaczeniu. FEST ma propozycje zarówno dla fanów największych gwiazd światowej muzyki, jak i miłośników sceny alternatywnej. Przez 4 dni Park Śląski w Chorzowie będzie rozbrzmiewać hip-hopem, muzyką pop, indie rockiem czy elektroniką.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

A jeśli już przy klubowych brzmieniach jesteśmy, to ten festiwal powinien się szczególnie spodobać tym, którzy lubią zanurzyć się w dźwiękach i tańczyć przez całą noc. Kręgi Taneczne, czyli 3 oddzielne sceny dedykowane muzyce elektronicznej, pozwolą na swobodną podróż poprzez brzmienia. Będą na nich królować brzmienia techno (Krąg Taneczny by Smolna), psytrance (Astral Stage by Egodrop Festival) oraz drum’n’bass (Raban Stage by 175 BPM) – każdy z tych gatunków będzie można odkryć po swojemu i zagubić się w ulubionym rytmie. Pozostałe sceny festiwalowe również będą okazją do posłuchania muzyki elektronicznej: zagrają tam m.in. Kiasmos, SOHN, Jan Blomqvist, Purple Disco Machine, Kungs, Ofenbach, Kygo czy Alan Walker.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

I nawet jeśli elektroniczna część line-up’u nie jest Wam absolutnie znana, zawsze możecie odwiedzić inne sceny. Fani hip-hopu z pewnością posłuchają Princess Nokii i Tommy’ego Cash’a, popu – Darii Zawiałow i Krzysztofa Zalewskiego, a indie – Aurory, Jamesa Baya czy Kwiatu Jabłoni. Między 11 a 14 sierpnia 2021 Park Śląski w Chorzowie będzie wypełniony brzmieniami, które warto odkryć.

 

Wisłoujście: techno w twierdzy

Zmiany i niespodzianki pojawiły się również na Wisłoujściu – gdańskim festiwalu, którego line-up tworzą wyłącznie polscy artyści. Zeszłoroczna odsłona została zorganizowana z zachowaniem wszelkich zasad sanitarno-epidemiologicznych, więc w tym roku można spodziewać się jeszcze ciekawszych atrakcji. 4. edycja tej imprezy będzie trwać przez 3 dni, a na kilku scenach zaprezentuje się ponad 100 dj-ów i dj-ek. Zabytkowa twierdza stanie się sceną dla szeroko pojętej elektroniki – tego lata usłyszymy tam m.in. subtelne brzmienia downtempo, klasyczne minimal techno, rytmiczny house, dark disco i industrialne, połamane dźwięki oraz bass i trap.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Jeśli spojrzeć na polskie festiwale pod kątem lokalizacji, Twierdza Wisłoujście z pewnością znalazłaby się w ich czołówce. Należy ona do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, jej potencjał jest ogromny i doskonale sprawdził się w przypadku poprzednich edycji. Elektronika może doskonale brzmieć nie tylko w klubach, ale i monumentalnych, wyjątkowych budowlach, więc tym bardziej warto doświadczyć rave’u w takim miejscu! Jeśli jednak (jakimś cudem) zabytkowa twierdza nie zrobi na was specjalnego wrażenia, to z pewnością przekonają was zaproszeni artyści – na tym festiwalu zaprezentują się sami najlepsi polscy dj-e i producenci. Cudze chwalicie, swego nie znacie, a nasza scena naprawdę ma powody do dumy: na Wisłoujściu będzie można usłyszeć m.in. Błażeja Malinowskiego, Klaudię Gawlas, Catz n Dogz, Anii, Septa, Melanię czy – debiutującą na festiwalu techno – ekipę Czeluści.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

Up To Date Festival: oryginalność ponad wszystko

Wiemy, doskonale, że klimat na festiwalu tworzy nie tylko bogaty line-up. Na całość naszych wrażeń i wspomnień, które wynosimy z każdego wydarzenia wpływa miejsce, scenografia, publika, no i oczywiście wydarzenia dodatkowe. Wszystko to sprawia, że chce nam się wstać wcześnie po przetańczonej nocy i złapać jak najwięcej.

Białostocki Up To Date Festival od lat słynie z oryginalnego podejścia w budowaniu własnej tożsamości, przejawiającej się w kreatywnym podejściu do każdego detalu otaczającego nas na festiwalu. Co roku jesteśmy zaskakiwani nieoczywistymi i bardzo kreatywnymi pomysłami i to na długo przed imprezą.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Organizatorzy UTDF z nadzieją podejmują działania i przygotowują nam festyn tak, żebyśmy  między 3 a 5 wrześna 2021 dostali to, na co tak bardzo czekamy. Już w zeszłym roku udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych i doskonale poradzili sobie z organizacją wydarzenia wpisując się w panujące ówczas obostrzeia.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Szczegóły i pierwszych artystów poznamy wkrótce!

 

Dissolve Festival: elektroniczne zakończenie lata

Ciekawą ideą kusi Dissolve, czyli najnowszy festiwal na mapie Polski. Elektroniczne zakończenie lata nad Zalewem Zegrzyńskim to weekendowa impreza w imię wyższych wartości – i choć o zasadzie PLUR często mówi się w kontekście wyświechtanego sloganu, a nie fundamentu kultury klubowej, organizatorzy chcą zdjąć z niej ten zły urok. Podkreślają wagę tych idei, powrotu do wzajemnego szacunku, pokoju, tolerancji i otwartości na drugą osobę: czyli tego wszystkiego, o czym nasz świat zapomniał i czego bardzo potrzebuje. O podobnych wartościach mówi znana miłośnikom astrologii Era Wodnika, czyli epoka o nowej energii, czas poważnych zmian na świecie i w społeczeństwie oraz czas zupełnej odnowy… Jeśli dodać do tego niecodzienną lokalizację festiwalu (bliskość natury, pięknego jeziora i malowniczej plaży), Dissolve ma szansę zostać jedną z najciekawszych imprez muzycznych w Polsce.

W mity i gwiazdy można wierzyć lub nie, ale i muzycznie Dissolve zapowiada się bardzo ciekawie – i dość zaskakująco. Choć pierwotna data wydarzenia została przesunięta z czerwca na wrzesień (nowy termin to 10-12 września), a ostateczny line-up wkrótce ma zostać ogłoszony, spodziewamy się usłyszeć m.in. Ø [Phase]’a, Arnauda Rebotiniego, Parallx’a, Rikhtera, SPFDJ, Inhalt Der Nacht, Bambounou, Jennifer Cardini, Błażeja Malinowskiego, Dtekk’a czy Aksamit.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Trzymamy kciuki, by taki skład zaprezentował się we wrześniowy weekend, a szerzone przez Dissolve idee stały się rzeczywistością. Muzyka już nie raz pokazała swoją ogromną siłę i była katalizatorem historycznych wydarzeń – niech i nad Jeziorem Zegrzyńskim stanie się magia!

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

Published June 15, 2021. Words by Agata Omelańska.