Electronic Beats Poland

Współzałożyciel Raver’s Nature nie żyje

Ralf Claus Lindner znany pod pseudonimem John Bogota, zginął tragicznie 15 maja. Miał 50 lat. To już kolejny artysta, który pożegnał nas w tym roku...<br /> To okazja, żeby przypomnieć odrobinę historii o tej formacji.

Ikony sceny rave

Idea projektu Raver’s Nature sięga roku końca lat 80 i początku  90., kiedy to do Niemiec dotarł acid house. Wówczas to bardzo młodzi DJ-e, Markus „Roy” Ströbel i Peter Luft (pseud. Pedro Ferrari) zaczęli grać w mieszczącym się w bawarskim miasteczku Hof klubie La Monza. To tutaj spotkali Johna, który produkował na Amidze soundtracki do gier video. Wspólnie postanowili tworzyć muzykę i własnym sumptem wydali winyl „Lost In Space” jako Spirit Of Tekknology. Następnie związali się z wytwórnią Tanith-a – Bash, która wydała ich EP-ki „Sound Of House EP” oraz „Back To The Rave EP” już pod nazwą Raver’s Nature. Prawdziwy sukces pojawił się jednak w momencie, gdy zaczęli współpracować z sublabelem kultowego Low Spirit, Fire Recordings. Takie produkcje jak „Hands Up Ravers” czy „Tricky Symphony” mają dziś status hymnów rave’u.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Nie do podrobienia

Połowa lat 90. była czasem, kiedy taneczne nagrania mające ponad 160 uderzeń na minutę zdobywały ogromną popularność nie tylko na rave’ach, ale również na listach przebojów i w muzycznych stacjach telewizyjnych. Klipy do takich numerów Raver’s Nature jak „Take Off!”, „Bring Me Noise!” „Stop Scratchin’” czy „Somebody Scream” radziły sobie świetnie na Vivie, która nominowała grupę do swoich nagród w 1995 roku. Rok wcześniej zdobyli Camel Move Award w kategorii „Najlepszy Live Act”. Trudno się dziwić – ich występy na żywo były pełne energii, o czym mogli się przekonać stali bywalcy takich imprez jak Mayday czy Love Parade.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Charakterystyczne były również utwory tria, łączące w sobie pozytywne melodie z mocnymi, szybkimi i połamanymi beatami. Po debiutanckim krążku „La Monza” z 1995 roku (rok później pojawiła się jego reedycja – „La Monza (The Return)”), zespół zaczął eksperymentować z innymi brzmieniami, czego najlepszym przykładem jest zainspirowany big beatem „You Blow My Mind”. Warto wspomnieć o tym, że formacja wydawała także pod aliasami 3 Wise MonkeysFourtechRN Plus 1.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Post Raver’s Nature

Na początku XXI wieku szeregi grupy opuścił Pedro Ferrari, który pewien czas później powołał do życia wytwórnię Toxic Records, dla której wydał numer „Way Of Love”. Roy i John działali wspólnie, występując m.in. na pierwszej edycji Mayday Polska (katowicki Spodek, rok 2000). Ostatni singiel wydany pod szyldem Raver’s Nature stworzył już jednak tylko Roy, z pomocą producenta Mike’a Rubina i wokalistki Beccy Boo (w tym składzie powołali też do życia projekt The Kiosk). Obecnie produkuje utwory jako Strobe i Roy Stroebel. Zaangażowany w działalność wcześniej wspomnianej wytwórni Pedro, reaktywował również po latach Raver’s Nature, tym razem z Carstenem Reissem w celu grania na oldschoolowych imprezach. John z kolei założył label Die Dorfbande, dla którego wydał utwór „Knick Knack” jako Würgi & Bottle (projekt, przy którym pomagał mu producent Rabbeee). Współpracował także z Royem przy kilku produkcjach stworzonych dla innych artystów (np. Basa Molendyka, Cirillo, Marushy i Toregualto).

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Published May 17, 2021. Words by Elvis Strzelecki.