Electronic Beats Poland

Weź mnie do teatru! Na sztukę o scenie techno.

30 Lat Polskiej Sceny Techno to książka o historii polskiego clubbingu, która zupełnie nieoczekiwanie nabrała nowej formy. Na jej podstawie powstała właśnie sztuka teatralna. Czekacie też na film?

Kiedy w grudniu 2020 roku ukazywała się pierwsza w Polsce antologia dotycząca historii rodzimej sceny klubowej, nikt nie przypuszczał, że stanie się pewnym zjawiskiem, że wokół książki tworzyć się zacznie swoiste uniwersum.

Zaczęło się od publikacji fragmentów książki „30 Lat Polskiej Sceny Techno” ( pod redakcją Radka Tereszczuka, Łukasza Krajewskiego i Artura Wojtczaka) na łamach Electronic Beats czy niemieckiego Groove.

Równocześnie powstała strona na SoundCloud, na której pojawiają się miksy DJ-ów związanych z książką, bądź nawiązujących do niej. Książkę reklamował na swojej konferencji oraz imprezach twórca Love Parade i Rave The Planet Dr. Motte, gdy na rynku pojawiał się już trzeci nakład wydawniczy.

By loading the content from Soundcloud, you agree to Soundcloud’s privacy policy.
Learn more

Load content

A już dziś najbardziej niespodziewany ruch: premiera sztuki teatralnej „Techno Rzeczpospolita” inspirowanej książką.

 

Kiedy w czerwcu 2021, nasz wydawca – Krytyka Polityczna – poinformował nas o mailu, jaki nadszedł z Biura Organizacji Teatru AST i Promocji Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie (filia we Wrocławiu) -zaniemówiliśmy.

Mail zawierał bowiem prośbę o zgodę na adaptację książki do celów teatralnych, a reżyserem miał być znany nam i bardzo ceniony Marcin Liber. Zgodziliśmy się bez namysłu

– mówią redaktorzy antologii.

Liber jest reżyserem, scenografem i scenarzystą, jednym z założycieli niezależnego poznańskiego teatru Usta Usta. Jako aktor Marcin Liber wywodzi się ze słynnego poznańskiego Teatru Biuro Podróży, współpracował również z Teatrem Ósmego Dnia, m.in. w plenerowym spektaklu z 1996 roku Sabat, a także kilkakrotnie z zespołem Porywaczy Ciał, z którym zrealizował spektakle: Technologia sukcesu, Sztuczne oddychanie oraz VOL.7.

Jako reżyser, kierował się często w kierunku nowych mediów, technik audiowizualnych, a także elementów teatru tańca, które zostają wplecione do spektakli, stając się ich integralnymi składnikami. Liber sięgał również do estetyki wideoklipu, w którym dominoway szybko zmontowane, gwałtowanie zmieniające się kadry i  obrazy.

W 2005 w Centrum Artystycznym M25 w Warszawie, Liber wystawił spektakl Ifigenia moja siostra oparty na tekście Pawła Sali, powstał w wyniku współpracy poznańskiego teatru “Usta Usta” (2xU) z warszawskim Le Madame – dodajmy, iż oba miejsca opisywane są w antologii „30 Lat…”.

Premiera spektaklu 16.09.2021 i będzie on wystawiany wielokrotnie – również w październiku. AST tak go anonsuje na swojej stronie:

 

Każde pokolenie ma swoją rewolucję, swój bunt i swoje doświadczenie formujące – czasami jest to wojna, a czasami ekstatyczna wspólnota rave’u.

„Techno Rzeczpospolita” na podstawie pierwszej polskiej antologii techno, to wehikuł czasu, który zabierze nas do początku imprezy, która trwa 30 lat, przez koniec PRL-u, chaos transformacji po współczesność.

Teatr technodokumentu reinterpretuje i nakłada matrycę zbiorowej pamięci dj-ów, organizatorów imprez, właścicieli klubów, rejwerów na doświadczenie współczesnych dwudziestolatków.

Czym są dla nich techno lata ‘90?

 

Strategią oporu, „przećpaną rewolucją”, wizją raju ziszczonego na ziemi przez krótki moment, wyblakłym polaroidem z roześmianymi rodzicami, a może tylko duchem imprezy, po której został przykurzony stroboskop i przeterminowane energetyki?

 

Już dziś, po komunikacie o wystawieniu sztuki pojawiają się głosy o potrzebie adaptacji filmowej. Czy Polska czeka na własne “Trainspotting” / “Berlin Calling” czy “Eden” ?

Wielu z was była na przedstawieniach we wrocławskie AST. Tymczasem sztuka ma już tournee po kraju.

Po spektaklach w Poznaniu pojawił się Bolesławiec oraz Warszawa. Natomiast teraz czas na Łódź!  12-go maja – w Teatrze Nowym podczas Festiwalu Szkół Teatralnych musicie obejrzeć kultową już “Techno Rzeczpospolitą”! 

W drodze do Łodzi posłuchajcie natomiast  seta nagranego na profil “30 Lat Polskiej Sceny Techno”  – wylądował tam bowiem wyjątkowy miks Piotra Połoza – znajdziecie tam przelot przez polską elektronikę aż od roku 1986 – od Marka Bilińskiego po Futro, Wieloryba, Electric Rudeboyz aż po Sonic Trip!

By loading the content from Soundcloud, you agree to Soundcloud’s privacy policy.
Learn more

Load content

 

Published April 30, 2022. Words by Redakcja.