Electronic Beats Poland

Warsztaty muzyczne, beatmaking i silent disco… na Wawelu

Tego na Wawelu jeszcze nie było! W najbliższy weekend to historyczne miejsce tętnić będzie muzyką. Stworzysz tu bit z 1988, napiszesz piosenkę z Brodką, zanurzysz się w ambiencie i zatańczysz do silent disco!

Między 15 a 17 września Zamek Królewski na Wawelu zorganizuje cykl wydarzeń składających się na festiwal Wawel Jest Wasz. Wśród zaproszonych gości znajdują się osoby reprezentujące krakowską scenę muzyczną oraz twórcy z całego kraju.

Dzienny program muzyczny wydarzenia Wawel Jest Wasz stworzony przez Granko – krakowską agencję i szkołę muzyczną,  obejmuje pięć warsztatów o różnorodnej tematyce dedykowanych osobom o zróżnicowanym poziomie wiedzy muzycznej.

Jednym z highlightów jest debiut w roli nauczycielki jednej z najpopularniejszych polskich artystek, czyli Brodki. Piosenkarka, której ostatni krążek zatytułowany “Sadza” spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno publiki, jak i prasy poprowadzi warsztat z pisania piosenek. W kameralnej grupie 10 osób po raz pierwszy podzieli się z osobami uczestniczącymi tajnikami tworzenia tekstów.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

W odpowiedzi na zmaskulinizowanie polskiej sceny hiphopowej, rozchwytywany producent 1988 (znany ze współpracy z m.in. Synami, Brodką, Włodim i niemalże całą sceną raperską w projekcie Ruleta) poprowadzi warsztaty dla kobiet, podczas których zaprezentuje podstawy tworzenia podkładów muzycznych w środowisku Ableton.

Dzięki współpracy z firmą Ableton uczestniczki warsztatu otrzymają w prezencie licencję Live Intro. W skład licencji wchodzi dostęp do Session View, Arrangement View, Capture, Ableton Link Simpler oraz podstawowej biblioteki z ponad 1500 dźwiękami, które pozwolą uczestniczkom na rozwój kariery producenckiej.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Posłuchacie jak brzmi Wawel oraz nauczycie się jak pracować z dźwiękami otoczenia i zmienić je w sztukę. A to wszystko dzięki warsztatowi prowadzenia nagrań terenowych z Mirtem. Osoby uczestniczące dowiedzą się na co zwrócić uwagę podczas nagrywania w terenie, poznają dobre praktyki i specyfikę field recordingu oraz jak traktować sztukę nagrań poza studiem.

Wyjątkowości spotkania nada spacer po zamkniętych na co dzień przestrzeniach Zamku Królewskiego na Wawelu. Co więcej, osoby uczestniczące będą miały okazję jako jedne z pierwszych zobaczyć premierową wystawę “Obraz Złotego Wieku”.

 

O obsłudze programu Ableton będzie można z kolei dowiedzieć się w drugim z warsztatów producenckich, jakie poprowadzi Semprey, który zgłębia gatunki muzyki klubowej z basowego spektrum. Inspiruje się muzyką ze wschodniego wybrzeża Stanów, Ameryki Łacińskiej i Karaibów, brytyjskim hard drumem czy trapem, ale nie stroni od bardziej klasycznych brzmień techno, house’u i jungle. To spotkanie dedykowane jest początkującym osobom stawiającym pierwsze kroki w produkcji muzycznej. Osoby uczestniczące opuszczą warsztat nie tylko z głową pełną wiedzy i inspiracji, ale także gadżetami od firmy Ableton.

Praktyczny warsztat o pracy z archiwalnymi samplami to niepowtarzalna możliwość by dowiedzieć się gdzie szukać archiwalnych zapisów dźwiękowych oraz jak czerpać z nich inspirację i kreatywnie przetwarzać internetowe znaleziska. Podczas warsztatu osoby uczestniczące skupią się się na tworzeniu ewoluujących, emocjonalnych tekstur, wykorzystując zarówno efekty Ableton Live, jak i stworzone przez artystkę wtyczki.Warsztat poprowadzi artystka dźwiękowa Zosia Hołubowska, zaś osoby w nim uczestniczące otrzymają w prezencie gadżety od firmy Ableton.

Program dzienny obejmuje także spotkanie ze wspomnianą  Moniką Brodką i producentem muzycznym 1988, których ostatnia współpraca artystyczna nad albumem “Sadza” przyniosła nie tylko serię wyprzedanych koncertów i nagród, ale także powiew świeżości na scenie. Podczas panelu porozmawiają o przecinaniu się świata niezależnego rapu i alternatywnego popu oraz o tym jakie inspiracje i refleksje płyną z nieoczywistej współpracy. Spotkanie poprowadzi Łukasz Warna-Wiesławski, kurator i pr manager specjalizujący się w muzyce.

 

A wieczorem przestrzenie Zamku Królewskiego na Wawelu przejmie muzyka. Pierwszy dzień festiwalu Wawel Jest Wasz, czyli piątek 15 września to  Noc Ambientu podczas której polscy artyści zaprezentują wachlarz muzyczny rozpierający się między muzyką ambient a jazzowo-dronowymi improwizacjami.

Usłyszymy Moonlight Resort & Spa (Michał Wolski & Tomasz Zając), Zofię Hołubowską oraz Matyldę Gerber i Filipa Zakrzewskiego. W sobotni wieczór natomiast czas na taniec! Zagrają dla Was Dtekk, Majli, Nuarrrrr oraz Meg, którzy wystąpią w wyjątkowej formule silent disco.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Rejestracja na warsztaty oraz sprzedaż biletów TUTAJ.

 

Published September 11, 2023. Words by Redakcja, photos by Julie Ports.