Electronic Beats Poland

Święty Bass prezentuje nową EP-kę oraz mixtape

W sytuacji, gdy renesans połamanych rytmów stał się faktem i nowa fala muzyki garage zalewa parkiety europejskie, w Polsce otrzymujemy kolejną dawkę muzyki Świętego Bassu. Dwie premiery!

Święty Bass przebojem wdarł się na polską scenę klubową i nie zamierza z niej zejść ani się nawet o centymetr posunąć. To ta załoga jest odpowiedzialna za rosnącą w lawinowym tempie falę zainteresowanie brytyjskich połamanych brzmień: od UK garage po grime.

Na ich imprezy z czołowymi przedstawicielami brytyjskiej sceny przychodzą tłumy głodne gatunków  kontrastujących ze wszechobecnymi trapami i techno: 2 Stepu, bassline’u, grime’u, dubstepu czy jungle.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

To projekt Miłego ATZ, wszechstronnego rapera, który od samego początku swojej kariery dał się poznać jako zapalony fan szkoły rapu z UK oraz Phunk’illa, obecnie najlepszego DJ-a hiphopowego w Polsce zdaniem gremium Polish Hip Hop Festival.

Jego pasja do brzmień z Sheffield  czy Birmingham została udokumentowana dobre kilkanaście lat temu. Muzycznie projekt wspiera @atutowy, wielokrotnie nagradzany artysta i jeden z najważniejszych polskich producentów, który współpracował m.in. z Taco Hemingwayem, Kukonem czy Okim. To dziś de facto trzeci członek zespołu.

Występując w klasycznej brytyjskiej formule DJ i MC, Święty Bass przeszczepiają na polski grunt idee obecne w hardcore continuum, czyli wiecznie zmiennego świata gatunków, jakie pojawiły się na klubowej scenie po implozji kultury rave.

W poszanowaniu do bogatej kultury soundsystemowej, ATZ i Phunk’ill wykorzystują muzykę do opowiadania historii o swojej społeczności i pasji do muzyki tanecznej, wypełniając lukę w historii polskiej kultury.

Mutacje gatunków, które słyszymy na Backlogu odbywały się dokładnie wtedy, gdy pierwsi pracownicy z unijnymi paszportami wracali do domów na święta. Przywieźli ze sobą nie tylko funty, ale też iPody Nano pierwszej generacji wypełnione numerami Ruff Squadu i DBX.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Siedmioutworowa EP-ka Backlog to przelot przez wszystkie fascynacje zespołu.

“Grimestep” z gościnnym udziałem Snowe’go i Emza zderza ze sobą przeszywający chłód grime’owej nawijki i ostrego rzężenia, jakie zdominowało dubstep w okolicach 2008 roku, podmieniając miękki bas na agresywne średnie pasmo. Charakterystyczny, synkopowany rytm brytyjskiej muzyki przewija się tu zarówno w pełnym niepokoju i napięcia “Standing”, gdzie ustępuje klasycznemu breakowi czy w bassline’owym letniaczku “Tenzbaba”.

Tytułowy numer zapowiada się na follow up do klasyków z Bomfunk MC’s, ale zasuwając w tempie 172 bpm chłopaki rozdzierają dramatyczną linię klawiszy eksplozją muzycznego ferrofluidu.

House’owa pętelka na garażowym beacie w “In Your Arms” to preludium do gwiazdorskiego występu Rosalie w 2-stepowym “Replayu”, którego nie powstydziłaby się żadna brytyjska lista przebojów przełomu tysiącleci. Bo jak podaje Miły ATZ w finałowym “Oops” to back to the roots.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Numery z EP-ki można sobie oczywiście pododawać do playlist na streamingach, ale Święty Bass błyszczy najmocniej, gdy artyści stoją za konsoletą.

Muzyka bassowa to muzyka żywa. Jej podstawą jest interakcja z publicznością. To muzyka klubowa, która opowiada historię i wchodzi w dialog z resztą sceny. Święte Bassy Mixtape Vol. 2 to możliwość poczucia namiastki wydarzenia, jakim jest impreza organizowana przez Święty Bass. To z jednej strony zręczny DJ-ski mix Phunk’illa, gdzie zderzane są ze sobą gatunki, często sprzeczne w bpmach, ale spójne w swojej miejskiej atmosferze.

Przez jego palce przelatują m.in. The Prodigy czy Alicia Keys ale też mniej znani Soul Mass Transit System, Charlotte Plank w remiksie Main Phase, Overmono w remiksie Efana czy przyprawiająca o zawrót głowy mieszanka karaibskiej soki z jersey clubem.

Z drugiej, to rozmaite anegdoty na temat życia klubowego w kraju, które co jakiś czas zapodaje ATZ między swoimi freestyle’owymi partiami, które towarzyszom autorskim remixom ŚB (chociażby imprezowy edit PRO8L3MU)  czy popisom brytyjskich MCs.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Zarówno Backlog jak i Święte Bassy Mixtape Vol. 2 można było zamówić ( SOLD OUT!) w sklepie House of Banks Clothing.

Premierze towarzyszy trasa po największych polskich miastach.

 

16 lutego ŚB wystąpi w Krakowie, 1 marca w Poznaniu, 8 marca w Katowicach, 15 marca we Wrocławiu, 20 kwietnia w Warszawie i 11 maja w Gdańsku.

Published February 14, 2024. Words by Redakcja, photos by arch. Świętego Bassu.