Electronic Beats Poland

Solomun z najnowszym singlem… po niemiecku

Najnowszy singiel Solo,una to z pewnością wielka niespodzianka. Jak wam się spodobał?

Noce, ludzie i miejsca. Świadome sny i neo-romantyzm

Jako dziecko lat 80. od dawna chciałem zrobić utwór w podobnym klimacie, taki który odwołuje się do Punka i Nowej Fali z tamtych czasów. Jestem więc bardzo szczęśliwy, że wraz z kultową grupą Isolation Berlin mogliśmy razem nagrać ‘Kreatur der Nacht’ –  mówi Solomun.

 

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Zimny, metaliczny bas, dudniące werble i agresywny wokal Isolation Berlin świetnie wpisują „Kreatur Der Nacht” w estetykę cold-wave i post-punkowego brzmienia, które dominowały w Europie w latach 80. Mrok i poczucie alienacji oddaje także teledysk do piosenki, który wyreżyserował Fatih Akin, laureat Złotego Globu i wielu innych prestiżowych nagród na filmowych festiwalach w Cannes, Wenecji i Berlinie. Twórca takich obrazów jak “Głową w mur” czy “Na krawędzi nieba” doskonale uchwycił energię utworu w formie video-clipu. W głównej roli wystąpiła Mercedes Müller, błąkająca się bez celu po pustych ulicach w poszukiwaniu nowego schronienia, a może też po prostu zapomnianych dźwięków z dawnych dni?

Fatih Akin, przyjaciel Solomuna z czasów młodości, tłumaczy:

„Mladen i ja dorastaliśmy w jednej dzielnicy w tym samym czasie. To musiała być niesamowicie kreatywna okolica… chociaż wszystko, co pamiętam, to gangi. W tym filmie wyrażamy nasze wspólne marzenia sprzed lat, ale także pragnienie zatracenia się tu i teraz oraz chęć przeniesienia się do nieodległej przyszłości. Mladen łączy swoje charakterystyczne, współczesne brzmienie z Nową Falą z początku lat 80-tych, która mnie też ukształtowała. W mojej twórczości także sięgam do tej spuścizny, dlatego było dla mnie ogromnym zaszczytem móc zilustrować ten epicki utwór wizualnie i narracyjnie. Solomun, którego kocham i szanuje, dał mi szansę na osobiste wyrażenie siebie.”

Legendarny DJ i producent do współpracy zaprosił też berlińską grupę Isolation Berlin, która uznanie zdobyła debiutanckim krążkiem „Und Aus Den Wolken Tropft Die Zeit”, okrzykniętym jednym najlepszych niemieckich albumów 2016 roku. „Kreatur der Nacht” to drugie wydawnictwo Solomuna dla jego nowej oficyny NINL, po „Home” z ubiegłego miesiąca. Oba utwory znajdą się na nadchodzącym albumie artysty – pierwszym od jedenastu lat – którego premiera planowana jest na maj 2021 roku.

Published November 27, 2020. Words by Artur Wojtczak.