Electronic Beats Poland

Powrót do korzeni! 8. edycja Elektroklubu już coraz bliżej

Miłośnicy Elektroklubu, pełna czujność! Kultowa dla elektronicznych Katowic impreza powraca z mocnym programem, i w naprawdę wyjątkowe miejsce. Ósma edycja wydarzenia zaprezentuje najciekawsze brzmienia, z drugiej zaś - powróci do przeszłości, przywołując wspomnienia nocy przetańczonych w Klubie Elektro. Do imprezy pozostał już niecały miesiąc; tym, którzy słyszą o niej po raz pierwszy, przedstawię jej magiczną historię, a tych jeszcze niezdecydowanych przekonam, dlaczego warto zarezerwować sobie datę 18 lutego 2023.

Back to the roots

Ósemka to cyfra przynosząca szczęście, sukces, sławę i ogromną energię. Myśląc o Elektroklubie – niezwykle ważnym dla klubowego Śląska wydarzeniu – zdecydowanie “coś jest na rzeczy”. To jedna z tych imprez, podczas których muzyka elektroniczna płynie jak rzeka; łączą się w niej gatunki takie jak techno, dubstep, hip-hop, jungle, ambient, deep, IDM czy electro, a całości towarzyszy wyjątkowa oprawa. Niezależnie od numerologicznych skojarzeń, trzeba przyznać jedno – Elektroklub słynie z niepowtarzalnej atmosfery i wyjątkowych artystów w line-up’ie, a już 18 lutego przekonamy się o tym po raz kolejny. Nadchodzącą edycją wydarzenie powróci do swoich korzeni, ponownie odwiedzając miejsce, w którym rozpoczęła się jego historia.

Tam, gdzie dziś mieści się Jazz Club Hipnoza (a swoją siedzibę ma Katowice Miasto Ogrodów), przez lata działał klub Elektro. To słynne na Śląsku miejsce co weekend rozbrzmiewało najświeższą elektroniką i po raz pierwszy ugościło takich artystów, jak Apparat, Plaid, Clark, Luke Vibert, Max Tundra czy Jamie Lidell. Kto w nim bywał, doskonale pamięta pełną zwrotów akcji historię Elektro, ale na przekór wszystkim przeciwnościom losu, klubowa tradycja jest kontynuowana. I nie przesadzę ani trochę mówiąc, że nadchodząca odsłona Elektroklubu będzie naprawdę pełna atrakcji.

Wspominałam o potężnej energii ósemki – oto i ona. Na jeden wieczór Jazz Club Hipnoza i Katowice Miasto Ogrodów połączą się korytarzami, salami i zaułkami, by stworzyć unikalną przestrzeń dla brzmień elektroniki. Dwie sceny, rozbudowana scenografia i klimatyczne multimedia sprawią, że kto tej nocy przestąpi próg Elektroklubu, na długie godziny zanurzy się w pulsującym rytmie techno. Przez 7 poprzednich edycji uczestnicy dawali się ponieść najlepszej elektronicznej selekcji, serwowanej m.in. przez Ricardo Villalobosa, Henrika Schwarza, Superpitchera, Sheda, Efdemina, Robaga Wruhme, Legowelta czy Juana Atkinsa. Ten rok nie będzie wyjątkiem, bo o keeping this frequency clear zadbają światowej sławy producenci i dj-e.

Artyści Elektroklubu

Kogo usłyszymy podczas 8. edycji Elektroklub? Będzie to fascynująca mieszanka gatunków elektroniki – jej line-up tworzą wychodzący poza schematy i wyznaczający trendy artyści, trendsetterzy z Polski i zagranicy. Kto zatem nadaje ton dzisiejszym brzmieniom techno? Przekonajcie się sami!

Pierwszą gwiazdą nadchodzącej edycji jest Jim Coles, znany lepiej jako Om Unit. Angielski pionier wykraczania poza ramy gatunków znany jest ze swojej pasji do łączenia stylów i płynnego poruszania się między ambientem, dubstepem, techno, acidem czy hip-hopem. Trudno jest nawet wymienić wszystkie odcienie elektroniki, które prezentuje w swojej twórczości, by żadnego nie pominąć – i właśnie to podejście do komponowania muzyki stało się jego znakiem rozpoznawczym. Dziś jest cenionym producentem, rozchwytywanym dj-em i właścicielem wytwórni Comic Bridge Records, a tworząc pod pseudonimem Philip D. Kick, łączy brzmienia footwork z jungle. Jako Om Unit ma na swoim koncie 8 albumów i liczne EP-ki, wśród nich wydane w ubiegłym roku „Acid Dub Versions” i „Acid Dub Studies II”.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Podczas 8. odsłony Elektroklubu Jim wystąpi w wyjątkowym b2b z Deadbeat’em – kanadyjskim producentem znanym ze swojego charakterystycznego stylu. Mieszanka dubowo-minimalowej elektroniki, potężnego basu i mrocznych przestrzeni dźwięku sprawiają, że obok jego brzmienia ciężko jest przejść obojętnie. Na scenie muzycznej obecny jest od 2000 roku i od tego czasu wydawał w wytwórniach takich jak Cynosure, Intr_version, Revolver, Scape i Visionquest; realizuje się również jako właściciel labelu BLKRTZ. Na swoim koncie ma występy na najważniejszych i najbardziej uznanych festiwalach świat, m.in. Sónar (Barcelona), Transmediale (Berlin) czy Mutek (Montreal). Myśląc o ekscytującym back-to-back’u z Om Unit, jednego możemy być pewni – to będzie najważniejszy występ Elektroklubu, bowiem obaj artyści stale kontynuują twórcze poszukiwania i dźwiękowe eksperymenty. Tego nie można przegapić!

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

Trzecim gościem nadchodzącej edycji wydarzenia jest .VRIL – trendsetter sceny dub techno, miłośnik ambientu, techno, electro i IDM, a przede wszystkim doskonały technicznie producent. Zadebiutował w 2010 roku EP-ką “Vril 1-4”, która otworzyła mu drzwi do wielu prestiżowych współprac. Od tamtej pory niemiecki muzyk bezustannie maluje różnorodny, dźwiękowy pejzaż, którego efektami są m.in. wydawnictw dla Fabric, Ostgut Ton, Delsin Records czy Giegling. Jego ostatni album to zwrot ku hipnotycznemu deep techno – wydany jesienią 2022 “Out Of Place Artefacts II” został nagrany we współpracy z RØDHÅDem. I jeśli mowa o “elektronice z najwyższej półki” podczas Elektroklubu, dzięki obecności .VRILa z pewnością jej nie zabraknie.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

Kolejny artysta w line-up’ie wydarzenia to Infinity Divison – do niedawna ½ duetu Minimal Violence, obecnie realizujący własną wizję twórczą pod nowym szyldem. Tym, co najbardziej zwraca uwagę w jego produkcjach i występach na żywo, jest zamiłowanie do hardware’owego house’u i techno, inspirowanego muzyką punk, EBM czy trance. Na pierwszy rzut oka (i ucha) to brzmienie jest mocne, wyraziste i ostre, ale nie brak mu też melodyjności – a zatem zachowuje i eklektyzm, i proporcje. Ta umiejętność balansowania między gatunkami i formą przyniosła mu uznanie  Tresora; Ash dołączył niedawno do nowej grupy rezydentów kultowego berlińskiego klubu. Tym bardziej będzie to zaszczyt gościć go podczas Elektroklubu!

By loading the content from Soundcloud, you agree to Soundcloud’s privacy policy.
Learn more

Load content

 

Idąc do coraz to mocniejszych i mroczniejszych obliczy elektroniki, line-up uzupełnia Broken English Club (znany też jako Oliver Ho) – prawdziwy weteran brytyjskiej sceny. Brutalistyczne, niepokojące techno w jego wydaniu dobrze znane jest miłośnikom cięższych klimatów. Pełnymi garściami czerpie z brzmień takich jak noise, wave czy post punk, a do tego dodaje syntezatorowe elementy i monotonne wokale. Przez wielu jego występ na Elektroklubie jest jednym z tych najbardziej wyczekiwanych – w 2022 Brytyjczyk wydał swój najnowszy, wysoko oceniany album “The Artificial Animal”. To kolejna płyta, którą Oliver zdecydował się wydać we własnej wytwórni, Death & Leisure, i zdecydowanie był to dobry krok w jego karierze.

 

Wśród artystów Elektroklubu nie zabraknie też mocnej, polskiej reprezentacji – line-up nadchodzącej edycji zasilają bowiem Błażej Malinowski i Skórysyn. Choć zupełnie różni, obaj są mistrzami w kreowaniu wyjątkowych, muzycznych światów – pierwszy z nich to

jeden z naszych największych powodów do dumy na arenie międzynarodowej. Błażej specjalizuje się w hipnotycznym, wielowymiarowym brzmieniu deep i dub techno. Na stałe mieszka w Berlinie, a w swojej karierze ma występy w najważniejszych europejskich klubach, takich jak Tresor, Berghain czy Bassiani. Zjeździł niemal cały świat, prezentując swój styl i umiejętności dj-skie – odwiedził m.in. USA, RPA i wiele krajów azjatyckich, a niedawno już po raz 4. gościł w niezwykle popularnym HÖR.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

Drugi z artystów to przedstawiciel lokalnej, śląskiej sceny muzyki elektronicznej – Skórysyn ma na swoim koncie występy m.in. na Tauron Nowa Muzyka Katowice i OFF Festival, a w jego produkcjach słychać inspiracje brytyjskim grime’m, phonkiem i amerykańskim hip-hopem lat 90. Nie są mu też obce połamane brzmienia perkusji, żonglowanie samplami, analogowymi trzaskami i acidowymi basami. Jego materiał można usłyszeć na wydanych przez wytwórnię Tylda albumach: “CIOS 1: Uderzenie Pantery”, “Spalony Innych Phonkiem”, “Cyberskun” czy “44 EP”.

By loading the content from Soundcloud, you agree to Soundcloud’s privacy policy.
Learn more

Load content

 

To jak, zdecydowani na wizytę w Katowicach? Ostatnie bilety czekają na was – nie przegapcie więc okazji, by dać się poprowadzić muzyce i na własnej skórze poczuć słynną aurę Elektroklubu!

Published February 03, 2023. Words by Agata Omelańska.