Electronic Beats Poland

Poczta Główna – nowy krakowski klub spotkań (i nie tylko)

Otwarcie nowego lokalu w mieście zawsze wiąże się ze sporymi emocjami i jeszcze większymi oczekiwaniami. Nie inaczej jest także w przypadku krakowskiego Klubu Spotkań Poczta Główna, który jest jeszcze przed swoim oficjalnym otwarciem, ale już po pierwszej imprezie w jego progach. Byliśmy na tej "klubowej prapremierze"!

Poczta Główna – to miejsce intryguje też ze względu na holistyczne i niesztampowe podejście do wydarzeń, które ma w planach organizować: oprócz imprez, planowane są tam koncerty, imprezy muzyczne, warsztaty, targi czy kiermasze.

Przede wszystkim uwagę przykuwa jednak samo miejsce, to jest budynek Poczty Głównej – niemal ikoniczny, majestatyczny obiekt z XIX wieku ulokowany u splotu dwóch krakowskich ulic: Westerplatte i Wielopole. W dalszym ciągu świadczone są tam na co dzień usługi pocztowe i spełnia on nadal swoją główną funkcję. Do ponownego użytku zostaną oddane wnętrza zapomnianego klubu “Ekspresik”, który mieści się w tym samym budynku, a jego pomysłodawcy pragną stworzyć w nim pop-upową kulturową oazę i dzięki niemu wpuścić w miasto trochę nowej energii. Kraków zdecydowanie tego potrzebuje i stąd też daje się odczuć atmosferę wyczekiwania.

Niewiele osób pamięta dziś „Expresik”. To lokal na półpiętrze w niezabytkowej części budynku z przestronną salą taneczną i salą barową. Dawniej był miejscem spotkań dla osób pracujących na poczcie, ich rodzin, bliskich oraz mieszkańców Krakowa. Dziś będzie tętnił życiem tak samo, jak wiele lat temu

– mówi Jakub Wojas, który wraz z Jackiem Peszko odpowiedzialny jest za założenie Klubu Spotkań Poczta Główna. Panów można kojarzyć przede wszystkim z kolektywem Techno Rączka, który również reaktywuje równolegle swoją działalność dwoma imprezami.

Wnętrze klubu zostało urządzone zgodnie z filozofią “zero waste”, bez ingerencji w oryginalną tkankę budynku i już na pierwszy rzut oka kojarzy się ze stylem retro PRL-u, przywołując przyjemne uczucia nostalgii. Fotele zajączki, stoliki kawowe jamniki, pokojowe bibeloty, okrągłe lampy sufitowe, będące częściowo przedmiotami z odzysku, uratowanymi przed wywozem do lamusowni czy odnalezionymi na strychach domów, zostały zestawione z elementami typowymi dla nowoczesnego wnętrza. W założeniu Poczta Główna ma być bowiem przestrzenią, która łączy – nie tylko style, ale przede wszystkim różne muzyczne klimaty, spojrzenia, pomysły i ludzi. Wszystko to w tęsknocie za analogową przeszłością, latami 90-tymi i imprezami za czasów Wielopola (w kamienicy przy ul. Wielopole 15 istniały kultowe krakowskie kluby – Łubu Dubu, Caryca i Kitsch).

Co weekend na Poczcie Głównej planowane są koncerty, imprezy muzyczne, warsztaty, targi, kiermasze, lekcje jogi i wydarzenia promujące szeroko pojętą sztukę audiowizualną. Założyciele klubu nie zamykają się absolutnie na żadne opcje, a ich celem jest wspieranie oddolnych inicjatyw oraz budowanie wokół tego miejsca społeczności gotowej do działania dla innych: mieszkańców, przyjezdnych i lokalsów. “Drzwi Klubu Spotkań Poczta Główna stoją otworem, a nasza ekipa z chęcią rozważy każdy, nawet najbardziej szalony pomysł.” – piszą w swoim manifeście twórcy miejsca. Świetnym przykładem tej solidarności jest włączenie się w pomoc osobom potrzebującym z Ukrainy. Podczas imprezy otwarcia, zgodnie z konwencją miejsca, będzie można nabyć za zakupioną wcześniej cegiełkę kartki pocztowe z oryginalną typografią i grafiką, na których będzie można napisać kilka ciepłych słów do swoich bliskich. Wszystkie z nich zostaną wysłane na wskazane adresy. Dodatkowo dla wpłacających co najmniej 60 zł przygotowane są unikatowe koszulki przygotowane specjalnie na prapremierę Klubu Spotkań Poczta Główna.

Co wiemy w temacie planowanych w klubie wydarzeń? Pierwsza z imprez miała miejsce w sobotę – 5 marca 2022 (jeszcze przed oficjalnym otwarciem) i sygnowana była kolektywem Techno Rączki. Pomysłodawcy postawili na polskich artystów – zagrali na niej: HiTrash, Vi, Michał Wolski i Vertical Spectrum. Impreza wyprzedała się na pniu, więc można podejrzewać, że głód nowego miejsca był spory. W związku z zaistniałą sytuacją, dość szybko ogłoszono jej sequel – Techno Rączka na Poczcie II, która planowana jest na 19 marca 2022. I w tym wypadku nie zabraknie polskich talentów: usłyszymy Jurka Przezdzieckiego, daisy cutter, Diabota i Anatomy of Mashup – duet będący side projectem Techno Rączki.

Między imprezami Techno Rączki nastąpi oficjalne dwudniowe otwarcie klubu 11-13.03.2022, na które to wydarzenie wstęp pozostaje wolny. Będą hity z przełomu lat 90-tych i milenium, konfetti, wiekowy drewniany parkiet i lasery – szykuje się okazja do odbycia podróży w muzycznym wehikule czasu przy akompaniamencie np.: m.in. Sun Junipero Girls Crew oraz Dziewczyn i DJ Raz Dwa. Zakrólują brzmienia eurodance, nu-disco, house, rock, r&b oraz rap. Wiadomo też, że od 18.03.2022 startuje też na Poczcie cykl Retro Piątek na Poczcie, który również będzie miał retro podłoże, a mianowicie przeniesie nas do lat 80-tych i 90-tych, gdzie disco miesza się z synth-popem, a „Toxic” zostanie zestawione z Budką Suflera. Pierwsze wydarzenie zapoczątkuje DJ Wąs ze swoją selekcją.

Obecne plany zakładają możliwość funkcjonowania miejsca przez 12 miesięcy. Czy kolejki na wydarzenia przez ten czas będą jak na poczcie? Miejmy nadzieję, że akurat tej tradycji stanie się zadość.

By loading the content from Soundcloud, you agree to Soundcloud’s privacy policy.
Learn more

Load content

Published March 10, 2022. Words by Agata Ogórek, photos by Marek Korneluk.