Electronic Beats Poland

Panie Proszą Panów… na techno!

Kobiety polskiej sceny elektronicznej - to the front! Na rodzimej scenie obecnych jest wiele wspaniałych, utalentowanych, pełnych pasji i zaangażowania pań, które swoją działalnością wnoszą sporo ciekawej, świeżej energii. Grają, produkują, działają jako promotorki, bookerki czy organizatorki: i trzeba przyznać, że któregokolwiek z tych zadań się nie podejmą, sięgają po swoje. I choć nie zawsze odnoszą tak spektakularny sukces, jak mężczyźni, ich solidarność i wzajemne wsparcie potrafi dodawać skrzydeł.

Z takiego też założenia wychodzi projekt Techno Jest Kobietą – jedna z inicjatyw Instytutu, mająca na celu promowanie rosnącej siły kobiecej strony muzyki elektronicznej. Już 8 marca 2024 w budynku PKiN w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Panie Proszą Panów, czyli wydarzenia, którego line-up tworzą same panie.

Stereotypy, odwieczna walki płci czy porównywanie się z mężczyznami idą na bok – liczą się muzyka, celebracja kobiecości i możliwość poznania bliżej najciekawszych DJ-ek w Polsce.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Elektronika spod kobiecej ręki

Można narzekać, że mija kolejny rok, a parytetów w line-up’ach festiwali nadal brak. Że DJ-ki i producentki są o wiele rzadziej bookowane, “bo przecież kobieta za deckami nie wypełni klubu”, a ich wynagrodzenie za występ jest o wiele niższe, niż mężczyzn wykonujących tę samą pracę. Jeśli dodać do tego niebezpieczeństwa, które czyhają w nocnym świecie, obraz faktycznie robi się niezbyt przyjazny.

Jednak projekt Techno Jest Kobietą wychodzi im naprzeciw – nie negując jednak ich istnienia – z jednej strony stawia artystki na pierwszym miejscu, z drugiej: zachęcają do zmiany przekonań na temat kobiet w branży muzyki elektronicznej.

Bowiem Panie Proszą Panów nie tylko do tańca: odważnie i otwarcie mówią o codzienności funkcjonowania w świecie muzyki elektronicznej w Polsce oraz problemach, jakie napotykają. Dzielą się swoimi inspirującymi historiami, doskonalą warsztat i umiejętności producencko-dj’skie, a przede wszystkim: pokazują, że w trakcie gry liczy się nie tylko liczba BPM czy technika.

Czy to w klubie, czy na festiwalu: ile razy zdarzyło się wam porządnie zaskoczyć na wieść, że doskonała selekcja, umiejętne przejścia czy wyjątkowe “wczucie się” wychodzi spod ręki dj-ki? Zastanówcie się, pomyślcie, policzcie sami – a kto z was jeszcze nie miał ku temu okazji, niech na własnej skórze przekona się o tym już 8 marca podczas Panie Proszą Panów.

Dokładnie w Dzień Kobiet organizatorki Panie Proszą Panów oddają stery wspaniałym artystkom, które zabiorą uczestników w podróż poprzez dźwięki, gatunki i wszelkie zakamarki muzyki elektronicznej.

Inicjatywa ma na celu podkreślenie talentu, różnorodności i roli kobiet w branży, ale nie zapomina też o dobrej zabawie płynącej z tańca, oprawie artystycznej i dialogu między płciami.

Czym byłby bowiem świat bez mężczyzn? Dzięki temu pełnemu otwartości i szacunku podejściu artystki elektroniczne mogą dzielić się swoją twórczością, inspirować nowe pokolenie entuzjastek klubowych brzmień, ale i działać razem z mężczyznami, a nie przeciwko nim.

Panie Proszą Panów 2024

8 marca 2024 dwie sale PKiN staną się scenami niezwykłych projektów muzycznych polskich artystek, które zdobywają serca klubowej publiczności zarówno w kraju, jak i za granicą. W strefie Chill na Marmurowych Schodkach będziecie mieli okazję odpocząć, zanurzyć się w relaksujących dźwiękach i delektować się atmosferą stworzoną przez utalentowane kobiety.

W Sali Diamentowej usłyszycie najciekawsze reprezentantki polskiej sceny – wystąpią dla was: Aetha, Sabre, Wencel, Nona, Hannya oraz Carla Roca b2b Bexa.

Salę Kryształową weźmie w swoje dłonie LuLu Malina – polska DJ-ka poprowadzi projekt Instytut Dźwięku Takeover, a sceną będą dzielić z nią Alexis, Astrid Skylark, Londa Calore, Micemerve, Myszka i Shu.

Wraz z „Techno jest Kobietą” wyruszycie w kosmiczną podróż przez różne odcienie muzyki elektronicznej, doświadczając unikalnych brzmień i energetycznych wibracji!

 

Published March 06, 2024. Words by Agata Omelańska, photos by Nonstop Audio.