Electronic Beats Poland

Nadchodzi Amsterdam Dance Event 2023

W holenderskim kalendarzu wydarzeń z muzyką elektroniczną jest wiele dat, na które czeka się z zapartym tchem. Bez względu na to, czy słucha się techno, drum and bass, hardcore, EDM, house czy minimalu: pewien październikowy festiwal ściąga do miasta miłośników absolutnie wszystkich gatunków klubowych brzmień.

Amsterdam Dance Event to festiwal, na którym co roku zbierają się najważniejsze osoby ze świata muzyki elektronicznej, ale też spragnieni klimatu holenderskiej stolicy imprezowicze.

Będziemy na nim i my, już drugi rok z rzędu (i w obu rolach!) – poznajcie, czego doświadczymy już 18-22 października.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

Słowa “największy i najważniejszy festiwal z muzyką elektroniczną na świecie” sprawiają, że na ciele pojawia się gęsia skórka, stopy same wystukują rytm 4×4, a na myśl przychodzi tylko jedna nazwa: ADE.

Mój ubiegłoroczny wyjazd do holenderskiej stolicy na to właśnie wydarzenie przyniósł mnóstwo spotkań, okazji do networkingu, a przede wszystkim nowej muzyki i inspiracji. Formuła łącząca festiwal z konferencją, panelami dyskusyjnymi, warsztatami, wystawami, instalacjami artystycznymi i wieloma wydarzeniami towarzyszącymi sprawia, że po prostu chce się tam być. Być, zanurzać się w miasto na każdym kroku żyjące i oddychające muzyką elektroniczną oraz poznawać, jak funkcjonują kultura i biznes wokół niej zbudowane. A w dobie coraz szybciej biegnącego rozwoju, postępu digitalowego świata i mediów społecznościowych, tym bardziej warto zagłębić się w to, co dzieje się w dzisiejszej muzyce elektronicznej.

Podczas festiwalu profesjonaliści będą mieć całą paletę możliwości do rozwoju, dyskusji, złapania inspiracji czy nadania swojej karierze szybszego tempa – dosłownie i w przenośni.

W ramach ADE Pro będą się odbywać liczne spotkania, podczas których będzie można poznać przedstawicieli wytwórni, kolektywów i samych muzyków, spróbować szczęścia w demo-drop czy czerpać wiedzę i umiejętności didżejsko-produkcyjne od zaproszonych gości. Jako dziennikarkę najbardziej cieszą mnie, oczywiście, wywiady i panele dyskusyjne – bo to właśnie inspiracja jest moim głównym celem wyjazdu na ADE!

 

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Muzycznie formuła festiwalu pozostaje niezmienna – każdy z gatunków jest traktowany z jednakową uwaga, każdy z nich ma swoje miejsce w programie oraz ściąga swoją publiczność.

Plan i zaproszeni artyści reprezentują dosłownie wszystkie brzmienia klubowej elektroniki, począwszy od tych najwolniejszych i eksperymentalnych, a na tych o braku limitów BPM’ów kończąc. Minimal, trance, drum and bass, EDM, dubstep, hard techno, ambient, gabber, EBM, noise / industrial – gatunki można wymieniać bez końca, podobnie jak ilość występujących artystów.

Podczas tegorocznej edycji będzie ich ponad 2900!, w tym m.in. Adriatique, Freddy K, Bicep, Mama Snake, Eli & Fur, Anetha, Dax J, Paula Temple, 999999999, Batu, Cassie Raptor, Dr Rubinstein, Ellen Allien, Speedy J, Daria Kolosova i Einmusik. Tych, którzy ruszają na ADE spragnieni bardziej popularnych brzmień elektroniki, z pewnością wybiorą występy artystów takich jak: Afrojack, DJ Licious, Armin van Buuren, deadmau5, Dillon Francis, Dimitri Vegas & Like Mike, Diplo czy Fedde Le Grand.

Podczas tych klubowych 5 dni i nocy czekają nas imprezy najważniejszych promotorów z krajów Beneluxu (i nie tylko), w tym np. Awakenings, Verknipt, DGTL, Tomorrowland, Intercell, Vault Sessions, Ratherlost,  Voxnox, Anjunabeats czy Hospitality.

 

To tylko największe i najważniejsze elementy muzycznego programu ADE, ale zdecydowanie warto przyjrzeć się pełnemu programowi – sprawdzić te mniej oblegane miejsca, pójść na imprezę z takim gatunkiem elektroniki, na którym się jeszcze nigdy nie było lub pytać innych uczestników o rekomendacje. Owszem, warto mieć swój plan i wynotowane wydarzenia lub artystów, które chce się zobaczyć – ale można również pojechać na ADE i w zupełności oddać się luźnemu klimatowi festiwalu, dać ponieść muzyce.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Europejskie święto muzyki elektronicznej zbliża się wielkimi krokami i po raz kolejny mam przeczucie, że będzie wspaniałą okazją do zainspirowania się, poczucia luzu holenderskiej stolicy, a przede wszystkim: jej wielkiej pasji nie tylko do muzyki, ale i całej kultury klubowej. Z przyjemnością zapraszam was na tegoroczne ADE, z którego relację będziecie mogli nie bieżąco oglądać w social media Electronic Beats!
YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Published October 11, 2023. Words by Agata Omelańska, photos by Enrique Meesters & Mark Richter.