Electronic Beats Poland

Michelle Verhoef: “VERKNIPT jest na szczycie gry zwanej hard-techno” #WYWIAD

VERKNIPT to uznany promotor i organizator imprez rave z Niderlandów. Ta organizacja stała się prawdziwym gigantem wśród masowych imprez z gatunkiem hard techno, które święci teraz triumfy wśród młodych raverów. Już 09.02. doświadczycie Verknipt na warszawskim Torwarze, a do wywiadu zaprosiliśmy Michelle Verhoef - dyrektor generalną Verknipt Events. Jakie plany na rozwój w Europie ma holenderski promotor? Jaka impreza była najbardziej udaną w 2023 roku? I czego możemy spodziewać się w ten piątek w Warszawie - o tym w naszej rozmowie.

Artur Wojtczak: Verknipt to założona 14 lat temu organizacja eventowo-festiwalowa skupiająca się na organizowaniu dużych imprez rave z hard- i industrial-techno. Jak wpadliście na pomysł organizowania dużych imprez techno w Holandii?

Michelle Verhoef: VERKNIPT rozpoczął swoją działalność 11 lat temu jako organizacja imprez house, tech-house i techno. Z biegiem lat stopniowo przesuwaliśmy się w kierunku sceny techno z mocniejszymi wpływami. Szybko zaczęliśmy organizować imprezy pod dachem dla 2000 – 3000 osób w miejscach takich jak słynne Westerunie. W 2018 roku na naszym festiwalu wprowadziliśmy scenę zaprogramowaną na bardziej industrialne techno. Ogromna ilość pozytywnych opinii, które otrzymaliśmy od naszych gości, zachęcił nas do włączenia do naszych wydarzeń bardziej hardcore’owych stylów techno. Zaczęliśmy więc organizować coraz więcej edycji Verknipt z mocniejszym industrialnym brzmieniem techno.

Od 2021 roku naprawdę zaczęliśmy programować hard techno w sposób, w jaki programujemy je teraz.

Ale jeszcze do 2022 roku zawsze mieliśmy jeden dzień z naszego programu podczas konferencji ADE zarezerwowany dla muzyki house.

Ale ostatecznie zdecydowaliśmy się  całkowicie przestawić na mocniejsze techno. To było w listopadzie 2022 roku, od tego momentu wszystkie wydarzenia Verknipt były i będą w przyszłości całkowicie skoncentrowane na dostarczaniu brzmienia Hard Techno. Verknipt = Hard Techno.

 

Kiedy wasz management podjął decyzję o wejściu na rynek międzynarodowy?

Nasze decyzje o wejściu na rynek międzynarodowy, zostały podjęte jakieś trzy lub cztery lata temu –  w 2020 lub 2021 roku.  Wpadliśmy na pomysł, aby wykorzystać platformę YouTube i SoundCloud jako sposób na zdobycie większej liczby międzynarodowych fanów, praktycznie z całego świata. Widzowie na tych platformach są z całego globu, więc najlepszym sposobem, aby to zrobić jako holenderski promotor, jest publikowanie dopracowanych setów na YouTube. Ludzie oglądają wtedy całość jako program muzyczny i jako oprawę wizualną festiwalu czy naszych wydarzeń. Myślę, że miało to duży wpływ na wzrost naszej popularności. I oczywiście pomogło to niektórym artystom zwiększyć ich zasięg dzięki tym setom.

W 2020 roku zaczęliśmy ulepszać (technicznie) nagrywanie setów DJ-skich które publikujemy online i ostatecznie w 2022 roku osiągnęliśmy najlepszą jakość jak dotąd. I to oczywiście naprawdę pomogło nam stworzyć markę wysokiej jakości.

Jeśli chodzi o pierwszą międzynarodową edycję, to nasz włoski partner, z którym bookowaliśmy już różnych artystów, skontaktował się z nami, czy bylibyśmy zainteresowani zrobieniem pierwszego dedykowanego eventu Verknipt we Włoszech. To był pierwszy mega-rave, który faktycznie zrobiliśmy na arenie międzynarodowej. Myślę, że wiele osób nie sądziło, że to się uda, ponieważ jest to holenderska marka, której nazwa jest trudna do wymówienia w innych krajach. Więc po tym, jak pojawiliśmy się z tym wydarzeniem w Internecie, sprawdziliśmy, że mamy wielu innych promotorów z innych krajów, którzy również byli zainteresowani współpracą, ale chcieli poczekać na włoską edycję, aby zobaczyć, czy odniesie sukces.

Wydarzenie było bardzo udane: wyprzedana noc, a po tym evencie nasza skrzynka pocztowa wybuchła i otrzymaliśmy prośby z całego świata! W  ten sposób organizujemy teraz wydarzenia w prawie każdym kraju w Europie i rozszerzamy się również na inne kontynenty.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Po Włoszech i Węgrzech, Polska będzie gospodarzem pierwszej międzynarodowej nocy Verknipt 9 lutego. Czego możemy spodziewać się w Warszawie?

To, co naprawdę chcemy zrobić podczas wszystkich naszych zagranicznych edycji, to przenieść show i wrażenia odwiedzających, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Holandii. Te same wyszukane cechy i szczegóły takie jak scenografia, szalone pokazy laserowe, ludzie mogący stać za sceną. Publiczność Verknipt na całym świecie jest w pewnym sensie taka sama jak oryginalna publiczność w Holandii. Sprowadzamy wszystkich artystów, do których publiczność Verknipt jest przyzwyczajona tutaj w Holandii i nadajemy line-upowi lokalny charakter z kraju, w którym się znajdujemy. W miarę jak Verknipt rozwija się na arenie międzynarodowej, zawsze pozostajemy wierni naszej wizji jakości i sprowadzania naszych legendarnych już imprez za granicę. Staramy się, aby występy były tak wyjątkowe jak w Holandii i oczywiście budujemy trwałe relacje z naszymi międzynarodowymi partnerami i fanami.

Verknipt to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale także wysokiej jakości produkcja z unikalnym stylem, który odróżnia ją od innych wydarzeń techno. Naszym celem jest zapewnienie jak najlepszych wrażeń podczas każdego wydarzenia poprzez przekraczanie granic w zakresie oświetlenia, laserów, ekranów LED i gościnności. Dlatego też zawsze ściśle współpracujemy z najlepszymi i godnymi zaufania lokalnymi partnerami.

 

Rynek festiwalowy jest ogromny i konkurencyjny, a wam udało się stać jednym z głównych graczy w tej grze – wasz festiwal w Holandii odwiedza ponad 30.000 raverów. Jak zdobyliście reputację ulubionego promotora, jeśli chodzi o wydarzenia hard techno?

Cóż, przed Covid w 2018 i 2019 roku byliśmy już pierwszymi, którzy dostosowali się do mocniejszych brzmień w techno, na początku było to bardziej industrialne brzmienie. Więc zawsze byliśmy do przodu odnośnie nowych trendów w gatunkach elektronicznych. Więc w 2021 i 2022 roku, kiedy pozwolono nam ponownie organizować festiwale, byliśmy pierwszymi, którzy dostosowali się do nowego soundu – nie wymyśliliśmy tego, to nasza publiczność wspomniała, że chce hard techno. Więc tak, zaczęliśmy bookować  artystów z tym brzmieniem na nasze festiwale i faktycznie te imprezy poszły tak dobrze, że zaczęliśmy robić tzw. hard specials, które były jak wydarzenie, które koncentrowały się głównie na dźwiękach hard techno i za każdym razem wyprzedawały się w ciągu kilku godzin. Myślę, że od tego momentu naprawdę zaczęliśmy dostrzegać, że nasza grupa docelowa skupiała się na tym “nowym brzmieniu”, a ludzie naprawdę to lubili. Wydaje mi się, że w listopadzie 2022 roku zdecydowaliśmy się skupić głównie na hard music / hard techno i myślę, że to był naprawdę najlepszy krok.

Poza tym reputacja “ulubionego promotora” pochodzi również od artystów – daliśmy im platformę i razem rozwinęliśmy się w dźwięki i stale rosnącą w siłę scenę hard techno. Więc tak, staramy się być na szczycie gry i to jest to, co zawsze robiliśmy.

Jaki jest główny powód, dla którego hard-techno jako gatunek jest tak popularne?

Nie sądzę, aby istniał jakiś jeden  jedyny powód, dla którego hard-techno się tak popularne. Ale uważam, że ta mocna odmiana muzyki techno zyskiwała na znaczeniu już  przed pandemią Covid i w okresie 2020 roku, kiedy wszyscy tkwili w lockdownach lub może organizowali jakieś potajemne imprezy domowe, pojawił się nowy podgatunek z artystami, którzy tworzyli tę muzykę.

On w pewnym sensie wybuchł również dzięki grupie docelowej, która była na TikTok z coraz liczniejszymi filmikami dedykowanymi hard techno. Więc kiedy wszystkie ograniczenia COVIDowe się skończyły, miałeś już na świecie całkiem pokaźną grupę lubiącą te dźwięki.

Więc kiedy imprezowanie stało się ponownie dozwolone, młodsze pokolenie, czyli to, które wychodzi najczęściej, szukało akurat najmocniejszych dźwięków. A Verknipt był gotowy, aby ich dostarczać!

Rok 2023 za nami: jaka była Twoim zdaniem zdecydowanie najlepsza impreza roku? I który DJ, który zaczynał karierę pod skrzydłami organizacji Verknipt jest nową nadzieją, nową sensacją sceny techno?

Najlepszą imprezą roku był festiwal w 2023 roku. Myślę, że było to pierwsze duże wydarzenie, na którym ludzie zobaczyli, że jesteśmy tutaj, aby pozostać na długo jako największa marka z nowym gatunkiem muzycznym. My wtedy też naprawdę podnieśliśmy poziom całego naszego show, całego doświadczenia i całej produkcji technicznej – to była nowa jakość na scenie. I ostatecznie po tych eventach wciąż podnosiliśmy poziom każdych kolejnych.

DJ-em, który rozpoczął swoją karierę pod skrzydłami i który jest nową nadzieją, nową sensacją sceny techno, jest moim zdaniem 6ejou. Zdążył się już dobrze zadomowić w Holandii, ale wierzę, że dzięki swojemu unikalnemu brzmieniu jest coraz częściej bookowany na gigi w całej Europie, a nawet poza nią. Zaczął swoją karierę w naszej organizacji dwa lub trzy lata temu i w tej chwili naprawdę się rozwija, na co w pełni zasługuje! Kibicuję mu.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Jakie są Twoje życzenia dla raverów oraz świata na rok 2024?

Imprezujcie ostro, ale bezpiecznie, pozostańcie zdrowi, szerzcie miłość i chodźcie na jak najwięcej naszych imprez!

Published February 05, 2024. Words by Artur Wojtczak, photos by Jesse Wensing.