Electronic Beats Poland

MEEK, OH WHY? – singiel, album i trasa

“Gdyby doszło do eksplozji słońca, mielibyśmy 8 minut i 20 sekund, zanim energia wybuchu dotarłaby do Ziemi” - tą sentencją Meek, Oh Why? zaprasza nas na teledyskowy seans prezentujący jego najnowszy singiel pt. “Nocne Niebo”. Obraz do utworu został wyreżyserowany przez Helenę Ganjalyan oraz Bartosza Szpaka. Równolegle z ujawnieniem singla “Nocne Niebo” wystartowała przedsprzedaż czwartej płyty muzyka pt.: “Offline”. Premierę albumu wytwórnia Asfalt Records wyznaczyła na 11 marca 2022.

Muzyk wraz z dzisiejszym singlem, uruchamia trasę koncertową obejmującą na ten moment aż 13 miast! Koncert inaugurujący odbędzie się w krakowskim Klubie Studio już 18 marca.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Meek, Oh Why? tak opowiada o utworze “Nocne Niebo”:
Od zawsze inspiruje mnie pisanie płyt koncepcyjnych, to z kolei sprawia, że niektóre piosenki wyrwane z kontekstu, mogą wydać się nieczytelne w odbiorze. „Nocne Niebo” jest dla mnie jedną z tych, które ciekawie rozwijają całość, ale też samostanowią. Tekst refrenu, w moim wewnętrznym czuciu, opisuje równolegle kilka emocji, które towarzyszyły mi w ostatnim czasie.
Artysta dodaje: “Urodziłem się w latach 90-tych i ostatnie wydarzenia po raz pierwszy obudziły we mnie wrażenie zbliżającego się końca, na który nie mam żadnego wpływu. Błądząc wśród zlepków cyfrowych myśli, próbowałem odnaleźć chociaż namiastkę dawnego świata, który chociaż smucił na wielu płaszczyznach, coś w sobie miał. Wspomnienie z czasem traciło kolor i stawało się coraz bardziej odległe. W pewnym momencie zatrzymałem się i zamiast błądzić w otchłani tych wspomnień, zauważyłem teraźniejszość, zdałem sobie sprawę, że świat jest taki, jakim go widzimy, niezależnie od okoliczności.”

 

Helena Ganjalyan i Bartosz Szpak o teledysku do “Nocnego Nieba”:
„Nocne Niebo” to dla nas spotkanie znajomych i nieznajomych w wyrwanym z kontekstu miejscu. Szukaliśmy sytuacji, która poszerzy znaczenie słów utworu – indywidualną, codzienną refleksję zestawi z globalnym, uniwersalnym doświadczeniem. Choć chcielibyśmy myśleć, że nieustannie dążymy do zmian, do naprawiania samych siebie, to czas pandemii pokazał nam, że często wracamy do tego, co jest bezpieczne i znane. Obserwujemy więc kolejne sytuacje i bohaterów, dla których jedynymi sposobami na poradzenie sobie z nieuchronną katastrofą jest trwanie w „normalności” oraz prosta czułość i bliskość. Poprzez ich perspektywę chcemy mówić o poszukiwaniu spokoju i ukojenia w obliczu zdarzenia większego niż my sami.
Trasa koncertowa:
18.03. / Kraków / Studio
07.04. / Elbląg / Mjazzga
08.04. / Gdańsk / Stary Maneż
09.04. / Łódź / Monopolis
10.04. / Katowice / Królestwo
14.04. / Wrocław / Stary Klasztor
20.04. / Płock / POKiS
21.04. / Toruń / Lizard King
23.04. / Poznań / B17
24.04. / Zielona Góra / Kawon
27.04. / Lublin / Klub Dom Kultury
28.04. / Warszawa / Niebo
29.04. / Olsztyn / Kuźnia Społeczna

Published February 16, 2022. Words by Redakcja, photos by klaudia khan.