Electronic Beats Poland

Legendarny INSTYTUT celebruje 20-lecie wrześniowymi imprezami

INSTYTUT to najstarsza marka imprezowa w Polsce i znana bardzo szeroko na całym świecie. Rok 2021 upłynie pod znakiem celebrowania 20-lecia!

W tym roku legendarna marka imprezowa Instytut obchodzi swoje 20 urodziny. Trudno uwierzyć, że istnieje miejsce, które od 20 lat konsekwentnie promuje kulturę techno i skupia wokół swoich wydarzeń fanów przynajmniej dwóch pokoleń. Z tej okazji na scenie muzyki elektronicznej odbędą się wyjątkowe wydarzenia, na które już dziś zapraszają organizatorzy. Pierwszym z nich będą urodziny, które odbędą się 24 i 25 września w Instytucie Energetyki w Warszawie, gdzie cała inicjatywa się narodziła.

Z końcem 2020 roku wydawnictwo Krytyka Polityczna wydała publikację zatytułowaną „30 lat polskiej sceny techno”, z której można dowiedzieć się o pierwszych zalążkach kultury techno na lokalnym rynku. Jednym z pierwszych i najstarszych miejsc na rodzimej mapie elektroniki jest właśnie Instytut.

Instytut to wydarzenie, które zdecydowanie wyróżnia się na polskiej scenie klubowej. Kiedy w 2000 r. w surowej hali aktywnego laboratorium Instytutu Energetyki w Warszawie zagrali pierwsi artyści, nikt nie spodziewał się, że stanie się wydarzeniem cyklicznym, a po latach stworzy podstawę do zorganizowania Instytut Festival Music & Art w Garnizonie Modlin.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Właśnie ponad 20 lat temu w głowach i sercach trójki przyjaciół Iwony Korzybskiej, Joanny Wielkopolan i Gerharda Derksena, narodził się plan na wielką, muzyczną rewolucję w Polsce.

Dziś Instytut jest marką o rozpoznawalną poza granicami kraju i o światowej renomie. Najstarszy magazyn o kulturze klubowej – Mixmag napisał 3-stronnicowy reportaż o Instytucie, a DJ MAG przygotował specjalny mini-film pokazujący fenomen tych imprez. O Instytucie pisały również takie magazyny jak Clubbing Spain, Techno Germany, Buzzfeed, włoskie wydanie Vogue, londyńskie i amsterdamskie Metro, jak również gigant Only Techno. Eventy te pojawiły się również w rankingach najciekawszych imprez, jakie publikował Guardian, Resident Advisor, czy Dummy Mag.

Przez długie lata na wydarzenia sygnowane znakiem pioruna zapraszani byli artyści z całego świata. Dzięki Instytutowi wiele znanych i docenianych nazwisk z międzynarodowej sceny klubowej pojawiło się w Polsce po raz pierwszy, m. in. Adam Beyer, Jeff Mills, Luke Slater, Josh Wink, Marco Carola, Adam F, czy Marshall Jefferson.

Instytut jest wydarzeniem wyjątkowym, nie tylko z uwagi na swoją historię, ale właśnie dlatego, że powstał z potrzeby serca i tę energię czuć na każdym wydarzeniu spod znaku pioruna. Ta potrzeba widoczna jest do dziś. Teraz Instytut nie jest już tylko cyklicznym wydarzeniem – to marka. Jest to najprawdziwsza marka z misją, która w ramach swojej działalności prowadzi szereg inicjatyw społecznych, proekologicznych czy edukacyjnych, takich jak:

 • Techno jest Kobietą/Techno is a Lady, która promuje kobiety na polskiej scenie muzyki elektronicznej i której zwieńczeniem jest wydarzenie „Panie Proszą Panów”,

 • Techno Las – wydarzenie promujące ekologię i życie w zgodzie z naturą, podczas którego uczestnicy zamiast biletów dostają sadzonki drzew, a następnie sadzą je w rytmach muzyki elektronicznej,

 • Instytut Dźwięku – szkoła DJ-ingu i produkcji muzycznej, w której nauczają jedni z najbardziej rozpoznawalnych artystów w Polsce.

  YouTube

  By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
  Learn more

  Load video

   

Z okazji XX urodzin Instytut będzie się zmieniał, a my chcemy świętować to piękne święto razem z ludźmi, którzy z nami tworzą Instytut od 20 lat i z tymi którzy właśnie do nas dołączają.

 

“Szczerze powiem, to święto ludzi którzy nam zaufali i pomogli, bo to dzięki ich energii przetrwaliśmy tyle lat. Dali nam siłę i inspiracje aby rozwijać kolejne inicjatywy” – mówi Iwona Korzybska, jedna z założycielek Instytutu.

Dlatego oprócz hucznych urodzin, na które zapraszamy 24 i 25 września 2021 roku, wydarzą się jeszcze wyjątkowe imprezy towarzyszące – kolejne karty będziemy odsłaniać już za chwilę

– dodaje.

Szykujemy się na wrzesień i czekamy na ogłoszenie kolejnych imprez  i ich line up’ów, życząc INSTYTUTOWI  kolejnych 50 lat na scenie !

Published May 25, 2021. Words by Artur Wojtczak & Redakcja.