Electronic Beats Poland

LABEL SHOWCASE: Kompakt Records

Obok Kompakt Records trudno przejść obojętnie - nie bez powodu ta wytwórnia jest nazywana najważniejszą w dziedzinie muzyki elektronicznej w Europie. Tkwi w tym coś więcej, niż tylko ziarnko prawdy: przez ponad 20 lat swojej działalności wypromowała takich producentów jak DJ Koze, Sascha Funke, Kölsch czy Gui Boratto. Jako trendsetter i odkrywca nowych brzmień Kompakt nie ustaje w poszukiwaniach, ale nie stawia na gwiazdki jednego sezonu. I jeśli spojrzeć na ten label z biznesowego punktu widzenia, spokojnie można nazwać go muzycznym przedsiębiorstwem na pełen etat. <br /> Minimalizm ponad wszystko<br />

Minimalizm ponad wszystko

Legenda Kompakt Records rozpoczyna się w 1993 roku w Kolonii – wtedy to bracia Wolfgang i Reinhard Voigt, Jörg Burger, Jürgen Paape i Michael Meyer założyli mały sklepik z winylami o nazwie “Delirium”.

Miejsce słynęło z kolekcji nagrań spod znaku elektroniki (głównie techno, house i minimal); z czasem nawiązało współpracę z kilkoma istniejącymi już wytwórniami i stało się miejscem muzycznych eventów. Formalnie label został założony pięć lat później, w 1998 roku, i w zasadzie od samego powstania wierny jest swojej bardzo wyraźnej estetyce. Linearna struktura 4×4, wyraźny rytm, głębokość dźwięku i zamiłowanie do minimalistycznej elektroniki – oto brzmienie, po którym można poznać Kompakt. Wierność tej stylistyce i konsekwencja sprawiły, że kolońska wytwórnia zyskała miano “najbardziej wpływowej w zakresie techno”, a same Niemcy zaczęły dominować na rynku muzyki elektronicznej w Europie.

Czy zatem w Kompakt znajdzie się miejsce na odstępstwa od minimalistycznych brzmień? To zaskakujące, ale tak – choć wytwórnia specjalizuje się w techno, słynie także z zamiłowania do łączenia klubowej elektroniki z popowymi elementami. W wielu utworach wydanych przez Kompakt pojawiają się wokale lub recytacja, które upodabniają je do piosenek, lecz absolutnie nie jest to uważane za ujmę dla brzmienia techno. Dorastaliśmy w czasach olbrzymiej popularności muzyki pop – wspomina Michael Meyer – i naprawę lubimy obecność takich brzmień w elektronice. Prawdopodobnie to podejście jest jedną z największych zalet Kompakt Records: umiejętność wyłapania tych popowych śladów w techno i nadania im minimalistycznej formy.

Niemiecki porządek

W czym tkwi tajemnica sukcesu Kompakt? Nadrzędną rolę odgrywa w nim, oczywiście, pasja do muzyki elektronicznej, ale niemniej istotne jest zarządzanie – a w odniesieniu do tej wytwórni powiedzenie “niemiecki porządek” zyskuje dosłowne znaczenie.

 

51% muzyki wydawanej w Kompakt to techno i ten gatunek jest naszym priorytetem

wyjaśnia Wolfgang Voigt.

Pozostałe nagrania to pełna dowolność; wydajemy to, co wpisuje się w nasze gusta. Wytwórnia powinna prezentować wszystkie nasze muzyczne zainteresowania, począwszy od disco na hard acid kończąc.”

Wtóruje mu Michael Mayer:

 

Demo spływają do nas każdego dnia, w ogromnych ilościach.

Selekcji dokonujemy wspólnie: jeśli mnie, Jonowi (menedżerowi wytwórni) i Wolfgangowi spodobały się nadesłane utwory, wtedy stają się one utworami Kompakt. Jeśli nas nie przekonały, nie zostaną u nas wydane. Formalnie ostatnie zdanie należy do mnie – jeśli więc jakaś produkcja przykuje moją uwagę, istnieje duża szansa na to, że zostanie u nas wydana.

Gusta gustami, ale jak sprawnie łowić nowych artystów, a jednocześnie dbać o finansowy sukces? Kompakt zdaje się mieć na to dobry sposób – z jednej strony być mocno

skoncentrowanym na poszukiwaniu talentów i świeżych brzmień, z drugiej zaś myśleć o branży muzycznej jako o pełnoetatowym biznesie. Labelowi nie zależy na maksymalnej eksploatacji jednego gatunku lub brzmienia; wśród jego artystów nie ma również miejsca dla jednosezonowych gwiazdek. To, co najlepsze w Kompakt, usłyszeć można na regularnie wydawanych kompilacjach Total i Pop Ambient. Wewnątrz wytwórni funkcjonują również sub-labele, które dzieliły wydawnictwa według gatunków (w przeszłości) lub wysokości sprzedaży (obecnie).

By loading the content from Soundcloud, you agree to Soundcloud’s privacy policy.
Learn more

Load content

Trendsetter i biznesman

Artystom nagrywającym dla Kompakt śmiało można poświęcić osobny artykuł – wydawnictwa dla tej wytwórni mają na swoim koncie m.in. DJ Koze, Gui Boratto, Kölsch, Patrice Bäumel, Pachanga Boys, Sascha Funke, Agoria, GusGus, ANNA czy WhoMadeWho. Jej nakładem ukazują się również wydawnictwa samych założycieli: braci Voigt, Jürgena Paape i Michaela Meyera. Każdy z wymienionych muzyków jest obecny na scenie od wielu lat, ma na swoim koncie kilka własnych wydawnictw oraz obecność na największych i najważniejszych festiwalach muzycznych na całym świecie. Podkreśla to tylko fakt, że Kompakt posiada wyjątkowy zmysł trendsetterski, jest miejscem sprzyjającym rozwojowi talentów i reprezentuje artystów z najwyższej półki.

Ponad 20 lat na rynku muzycznym uczyniło Kompakt kultowym sklepem z winylami (wciąż istniejącym), prężnie działającą wytwórnią i międzynarodową agencją bookingową, reprezentującą ponad 30 artystów. Wszystko to sprawia, że oczy branży muzycznej i sceny techno nieodmiennie zwracają się w stronę Kolonii. Nowe brzmienia, które wkrótce zawojują klubowe parkiety, idą właśnie stamtąd.

By loading the content from Soundcloud, you agree to Soundcloud’s privacy policy.
Learn more

Load content

 

Published February 17, 2021. Words by Agata Omelańska.