Electronic Beats Poland

Kierunek: Nowa Muzyka Katowice – przewodnik festiwalowy

Dzień po dniu, kawałek po kawałeczku, Tauron Nowa Muzyka Katowice odsłania karty tegorocznej edycji! Już po raz 17. miłośnicy elektroniki (i nie tylko!) spotkają się w samym sercu Górnego Śląska - celem jest odkrywanie tego, co najświeższe i najciekawsze w świecie brzmień.

Muzyka ponad wszystko

3 powody, dla których warto wybrać się na tegoroczny TNMK? Żeby tylko trzy – o zaletach tego wydarzenia możemy opowiadać godzinami.

Każdy, kto choć raz postawił swoją festiwalową stopę na terenie Nowego Muzeum Śląskiego doskonale wie, z jakimi uczuciami się to wiąże. Tam, gdzie spotykają się muzyka, pasja, otwarta na różnorodne brzmienia głowa i wyjątkowi ludzie – oto Tauron w swej najlepszej postaci. To właśnie od dźwięków wszystko się zaczyna; to one są najważniejszą częścią festiwalu, a line-up ułożony jest w taki sposób, by każdy uczestnik mógł jak najwięcej odkrywać i pozwolić się zaskoczyć. Nie ma znaczenia, czy przyjechał tu dla klubowej elektroniki, żywego i ostrego jak język ulicy hip-hopu, alternatywnego popu czy rocka. Program artystyczny festiwalu przygotowany jest tak, by eksplorować różnorodność, nie bać się kontrastów i odważnie łączyć znanych artystów z tymi, o których dopiero będzie głośno. Proporcja zagranicznych gwiazd i polskich muzyków to niemal 50:50 – usłyszycie zatem wszystko to, co w światowej i rodzimej scenie najlepsze.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Jeśli mowa stricte o elektronicznej części TNMK: w tym roku w Katowicach pojawią się m.in. Moderat, The Bug & Flowdan, HVOB, Lorenzo Raganzini, Kollektiv Turmstrasse, VRIL, Skream czy Donato Dozzy.

Kultowa i dla wielu najważniejsza ze scen festiwalu, Club Stage, ponownie zapewni moc wrażeń. Miłośnicy pulsującej rytmem, różnorodnej elektroniki, z pewnością przetańczą tam całe festiwalowe noce. Nic w tym dziwnego – swoje sety zaprezentują tam The Field, Andy Stott, Rival Consoles, Michał Wolski, Sarapata czy due Vacos Malcolm. Scena Carbon zaś jest jednym z tych miejsc, w których pojawiają się najbardziej intrygujący artyści. Usłyszymy na niej mieszankę eksperymentalnej elektroniki, rapu, rocka i popu w wykonaniu m.in. Lutto Lento, Zdechłego Osy czy projektu Tymek / Urbanski.

Nie taki znowu “mały festiwal”

Jak dobrze znacie TNMK? Mamy dla was mały test: ile razy Tauronowi została przyznana prestiżowa nagroda dla “Najlepszego małego festiwalu w Europie”?

Brawo, zgadliście – ta impreza muzyczna trzykrotnie zdobyła złoto w prestiżowym rankingu organizowanym przez European Festival Awards. To dla niej ogromne wyróżnienie i powód do dumy, a jako media jedno musimy jej przyznać: Tauron już nie jest taki mały. Obserwując ten festiwal z boku, nie sposób nie cieszyć się tym, jak bardzo rozwinął swoje skrzydła.

 

I to czuje się niemal na każdym kroku: w programie artystycznym, aranżacji festiwalowej przestrzeni, współpracach z partnerami, coraz większej świadomości pro-ekologicznych zachowań… Przede wszystkim jednak w panującej na festiwali atmosferze, która jest nie do podrobienia. Świadoma, otwarta na różnorodne brzmienia i kochająca całym sercem muzykę publiczność stanowi drugą największą siłę festiwalu!

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Odkryć kulturalne Katowice

Stereotypy odłóżmy na bok: Katowice już dawno przestały być typowym, górniczym miastem, które z kulturą ma niewiele wspólnego.

Dziś to prężnie rozwijający się, nowoczesny i otwarty na nowości rejon Polski – mocno stawia na różnorodność, inwestuje w sztukę, a na festiwale zaprasza artystów z całego świata.

 

Jeśli wybieracie się na TNMK, spędźcie w tym mieście pełne cztery dni festiwalu. Naprawdę warto, bowiem muzykę będziecie mogli chłonąć nie tylko na terenie Katowickiej Strefy Kultury – głównego miejsca koncertowego – ale i w wielu innych miejscach. Otwierający całe wydarzenie występ The Bug odbędzie się w Walcowni Cynku, miejscu znanym z niepowtarzalnej atmosfery i wyjątkowego wnętrza; ostatni dzień Taurona będziecie mogli spędzić zaś w chillowym klimacie na leżaczkach JAZBAR Muchowiec. A jeśli już mowa o zmianie miejsc… to serdecznie zachęcamy was do eksplorowania wszystkich festiwalowych scen. Czasem najciekawsze i najbardziej odkrywcze jest to, co dzieje się poza mainstage’m.

Published July 18, 2022. Words by Agata Omelańska, photos by Damian Kramski & Radosław Kazmiercak.