Electronic Beats Poland

Kierunek: DEKMANTEL Festival!

Festiwalowy sezon czas zacząć! Dla fanów elektroniki nie ma większej radości, niż powrót do lata pełnego koncertów: po czasie pandemii oraz eventów w formule hybrydowej przeżywanie muzyki na żywo znów jest na wyciągnięcie ręki. Jedną z najbardziej wyczekiwanych imprez tego sezonu jest, bez wątpienia, Dekmantel - festiwal słynący z wyjątkowego line-up’u, trendsetterskiego zmysłu oraz… skłonności do ryzyka. Bilety kupione, walizka już spakowana? Dobrze się przygotujcie, bo zabieramy was w podróż do Amsterdamu!

“Najodważniejszy trendsetter wśród festiwali”

“To były 2 długie lata oczekiwania, ale powrót jest najsłodszą z nagród: przed wami Dekmantel 2022. Z radością prezentujemy wam tegoroczny program festiwalu, który łączy w sobie nasze wszystkie dźwiękowe światy – i nie możemy się doczekać, aż je wspólnie odwiedzimy!”

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

Tak ciepłego i przyjaznego zaproszenia ze strony organizatorów nie sposób nie przyjąć. Nic w tym dziwnego: na każdą jedną edycję bilety rozchodzą się w kilka chwil, niezwykła lokalizacja umożliwia chłonięcie muzyki ze wszystkich stron, a otwarta, bardzo świadoma publiczność czyni ten festiwal jednym z najmocniejszych trendsetterów w całej Europie. Nie bez powodu wielu dj-ów i producentów z kręgu muzyki elektronicznej wymienia Dekmantel na czele swoich ulubionych eventów – i nie chodzi tylko o organizację czy zaplecze techniczne. Liczy się odwaga do podejmowania ryzyka, wykraczanie poza bezpieczne  ramy mainstreamu oraz chęć odkrywania coraz to nowszych obszarów między poszczególnymi gatunkami muzyki. Reputacja Dekmantel budowała, wzrastała i umacniała się latami – i nawet pandemiczny czas przerwy nie stanął jej na przeszkodzie. Edycja 2022 zapowiada się na najlepszą w całej festiwalowej historii!

Mistrzowski line-up Dekmantel

Dobre rzeczy spotykają tych, którzy na nie czekają. I jeśli spojrzeć na line-up tegorocznej edycji, to festiwalowym emocjom nie będzie końca – program pełen jest zarówno tych znanych, sprawdzonych nazwisk, jak i tych świeżych, dopiero wkraczających na duże festiwale artystów. Co zaskakujące: doskonała renoma Dekmantel została zbudowana nie na tych największych gwiazdach i przyświecającym im aurze mainstreamu, lecz na odważnym wejściu w głąb muzyki elektronicznej. Owszem, w tym roku w Amsterdamse Bos usłyszymy m.in. Marcela Dettmana, FJAAK, reprezentantów Herrensauna (SPFDJ, Hectora Oaks’a czy MCMLXXXV), Karenn, Legowelta czy Jona Hopkinsa. Warto jednak ruszyć na Dekmantel wcześniej i pozwolić sobie na chłonięcie wyjątkowych, eksperymentalnych brzmień z pogranicza elektroniki. Na specjalną uwagę zasługują koncerty środowe i czwartkowe, jeszcze przed głównymi dniami festiwalu – usłyszycie najciekawszych artystów z całego świata, łączących elektronikę z world music.

I nawet jeśli nie jesteście wielkimi fanami takich mixów, pozwólcie sobie poczuć the Dekmantel feeling. Dajcie ponieść się muzyce i na własną rękę odkryjcie to, co w niej najciekawsze – będziecie mieć na to aż całe 5 dni, od 3 do 7 sierpnia 2022!

I niech nie przeraża was tak bogaty i pełen różnorodnych nazwisk line-up. Program został przygotowany tak, by jak najwięcej zobaczyć, usłyszeć, doświadczyć i poznać – jak w przypadku każdej muzycznej imprezy, warto mieć swoją listę must-have… ale to właśnie te spontaniczne odkrycia wspomina się najlepiej. Pełen program festiwalu znajdziecie poniżej, i zapewniamy was: my też przy każdym kolejnym nazwisku mówimy: “więcej!”

Dekmantel i jego fascynująca przestrzeń

Mówiąc o Dekmantelu, nie można pominąć wyjątkowej przestrzeni, która będzie czekać na festiwalowiczów. Amsterdamse Bos to park zlokalizowany w południowo-wschodniej części miasta – trzykrotnie większy od nowojorskiego Central Parku! – i na co dzień odbywają się w nim liczne koncerty, zgromadzenia, pikniki czy wydarzenia polityczne. Podczas Dekmantel na 6 scenach wystąpi ponad 120 artystów, a wszystko to w zapierającej dech w piersiach lokalizacji, tuż obok rzeki Aan het IJ. Wschód słońca w tak pięknym miejscu, pośród dźwięków najlepszej elektroniki? Musicie tego doświadczyć…

… a jeśli przyjedziecie na Dekmantel kilka dni wcześniej, koniecznie skorzystajcie z okazji, by przejść się na drugą stronę rzeki IJ i obejrzeć halę Muziekgebouw. Jedno z głównych miejsc koncertowych Amsterdamu gościć będzie środowe i czwartkowe występy, panele dyskusyjne, warsztaty, pokazy filmowe, nagrania dla stacji radiowych – słowem: cały bogaty program kulturalny festiwalu.

Na sam koniec dodamy tylko, że w tym roku na Dekmantelu spotkacie reprezentację Electronic Beats PL – będziemy relacjonować dla was ten festiwal w specjalnej formule!

 

Published July 01, 2022. Words by Agata Omelańska, photos by Bart Heemskerk & Tim Buiting.