Electronic Beats Poland

GARY HOLLDMAN o najnowszej EP-ce labelu International Day Off #wywiad

Z dumą obserwujemy rozwój polskiej sceny, również pod kątem wydawniczym. 15-tą płytę w swym katalogu wypuścił właśnie na rynek poznański label INTERNATIONAL DAY OFF. Mózg kreatywny wytwórni oraz producent - GARY HOLLDMAN opowiada nam o najnowszej premierze - "Invitation EP"

“Invitation” to najnowsza, międzynarodowa EP-ka poznańskiego labelu International Day Off. Ta wytwórnia – skupiona głównie na rasowym techno i jego pochodnych – swoją historię rozpoczęła kilka lat temu od działalności imprezowo-bookingowej.  Pierwsze rave’y jako IDO odbywały się w Cafe Mięsna, a potem w kultowym dla sceny wielkopolskiej klubie  8 Bitów – oraz uznanym Eskulapie.

Podczas tych imprez wystąpili m.in. tacy artyści jak Minilogue,  Cristian Vogel czy Tumult Hands (wspólny projekt Jacka Sienkiewicza i Jurka Przeździeckiego).

W 2015 roku projekt przekształcił się w pełnoprawny label, który w ubiegły piątek wypuścił na rynek płytę opatrzoną katalogowym numerem 15-tym.

Produkcje labelu zawiadywanego przez Gary’ego Holldmana  cieszą się niezwykle pozytywnym odbiorem. Najlepiej świadczy o tym ich obecność na playlistach, w setach oraz DJ-skich case’ach takich tuzów sceny światowej jak Âme , Carl Craig,  Josh Wink , Kanding Ray,  Kollektiv Turmstrasse , Kölsch, Laurent Garnier, Marcel Dettman , Oscar Mullero, Sven Väth.

O release’ach International Day Off pisał największy i najbardziej opiniotwórczy magazyn poświęcony kulturze klubowej – Mixmag, a na płytach labelu pojawiały się remiksy tak uznanych postaci jak np. Sebastian Mullaert.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Płyta “Ivitation” to 4 kompozycje – 4 różnych artystów, z  4 różnych krajów. Mamy tu popularnego i respektowanego Petera Van Hoesena z Brukseli, który uczestniczy w kulturze klubowej od końca lat 80. i który doświadczał eksplozji belgijskiego brzmienia New Beat na parkiety całego świata, a który dziś produkuje tracki zarówno do klubu jak i na wystawy sztuki współczesnej.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Mamy tu nowy numer wspomnianego Sebastiana Mullaerta (” Sculpture of Noor”), który swoim hipnotycznym klimatem natychmiast wciąga na parkiet i nie pozwala nie tańczyć redefiniując jednocześnie  pojęcie “techno” na rok 2021.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Neel aka Voices From The Lake prezentuje na płycie autorski utwór “Onde & Catane”, a inicjator całego przedsięwzięcia – Gary Holldman ląduje na płycie jako A2 z numerem “Natan” – głębokim, budującym się techno-bangerem o niepokojącym klimacie, niczym z  horroru.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

“Invitation EP” ma już świetne recenzje od magazynów: Groove, DJ Mag czy Thump, a supportują ją tacy DJ-e jak Ben Sims, Charlotte de Witte, Efdemin, Jonas Kopp, Josh Wink , Joris Voorn, Marco Bailey, Richie Hawtin, Wata Igarashi, The Advent.

Z okazji tej premiery rozmawiamy z GARYM HOLLDMANEM.

 

International Day Off ląduje właśnie z premierą nowego winyla ( w sklepach od 9.06.) :- “Invitation” to tym razem międzynarodowa EP-ka. Jak udało ci się zaprosić do udziału na tej płycie tak uznane nazwiska jak Sebastian Mullaert czy Peter van Hoesen?

Na początku pojawił się pomysł na inną formę wydania utworów niż dotychczas. Pierwotnie miała to być kompilacja, ale zrezygnowałem z tego, bo proces jej tworzenia zająłby zbyt dużo czasu. Z Sebastianem I Peterem znaliśmy się już wcześniej, postanowiłem do nich po prostu napisać. Chętnie się zgodzili. Każdy z nich zna artystów, którzy wydają u nas, mają nasze płyty, wiedzieli dobrze skąd przyszło zaproszenie. Uważam , że przede wszystkim doprowadziło do tego nasze zaangażowanie i muzyczna jakość, którą dajemy przy każdym  wydawnictwie. Nasze płyty docierają coraz dalej, zapracowaliśmy sobie na to.

Co było kluczem doboru tych właśnie artystów na płytę opatrzoną katalogowym numerem IDO15?

 Sebastian Mulleart był moim  „must have” – jestem wielkim fanem jego twórczości . W pewnym sensie jest z nami od poczatku , od pierwszej płyty, kiedy to przygotował dwa świetne remiksy utworu “Clissm” Jurka Przeździeckiego. Po za tym to wspaniały człowiek. Peter jest świetnym producentem, którego utwory często goszczą w moich setach więc postanowiłem zapytać, a Peter był tak miły , że zechciał odpowiedzieć . Z Neel’em była dokładnie taka sama sytuacja. “Music is the key”. Strasznie się cieszę, że ludzie, których muzykę uwielbiam, gram na imprezach chętnie uczestniczą w naszych wydawnictwach.

Styl, w jakim utrzymane są te 4 nagrania pokazuje, że label stoi dumnie na obranej przez siebie drodze promowania rasowego techno, bez oglądania się na trendy. Chcecie stać na straży jakości muzyki, by nie ulegała tym wszystkim “melodyjnym wpływom”?

Przecież to wyjątkowo smutne stać się „trędowatym” na własne życzenie… Jak to już kiedyś zostało przez nas powiedziane: „Nigdy nie wydawać muzyki, która może znaleźć się w Beatport Top 10.” Nie jesteśmy zaszufladkowani, wydajemy muzykę od dub techno, przez minimal, na techno kończąc I, mówiąc szczerze, nie zanosi się na zmianę kursu. Nakłady, które tłoczymy zawsze spotykają się z dużym zainteresowaniem, oczywiście chcemy nadal poszerzać pole dotarcia, ale na pewno nie kosztem rezygnacji z obranej drogi I konsekwencji.

Czy możemy domniemywać, że jeśli kluby powrócą do normalnego funkcjonowania, to należy spodziewać się jakichś wspólnych działań z  “Circle Of Live” w Polsce?

 “Circle of Live” to niezwykły projekt, który trzeba przeżyć, doświadczyć. Wyobraź sobie imprezę gdzie przez pierwsze 90 min nie słyszysz bitu, a publiczność siedzi na parkiecie obserwując i słuchając improwizacji artystów. Po blisko dwóch latach starań udało nam się doprowadzić do skutku występ projektu Circle of live w składzie Frank Wiedemann z Ame, Sebastianem Mullaertem i Vrilem . Po mimo, że Sebastian na początku nie był przekonany do mojej koncepcji odnośnie składu, finalnie się zgodził, a efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Tama stanęła na wysokości zadania. Wielkie brawa należą się całej ekipie, która pod względem tzw „supportu” jest wzorem do naśladowania. Dzieła dopełniła VJ-ska część rezydentów, która stworzyła na tą okazję wizualny majstersztyk. Dla mnie to jeden z najlepszych występów na żywo jaki słyszałem i na pewno jedna z najbardziej barwnych nocy w murach Izby Rzemieślniczej. To wydarzenie pokazało nam również , że możemy wspólnie robić rzeczy naprawdę duże. Powtórzyć się tego na pewno nie da, ale mam nadzieję, że Circle Of Live w kolejnej odsłonie jeszcze w Polsce usłyszymy!

Artysta marzeń na kolejny wosk IDO, to…

 Efdemin, Vril, Terrence Dixon, Marco Shuttle czy Donato Dozzy to tylko część takiej listy marzeń. Może kiedyś!

Z okazji 15-go wydawnictwa, mamy dla mix nagrany specjalnie z tej okazji przez Killa Blintona – to niemal dwugodzinny przelot przez historię International Day Off i w większości polskie produkcje: od deepowych brzmień po dub-techno. Wśród artystów m.in. Michał Wolski, Fisherboyz, Marboc, Piotr Figiel i Kuba Sojka.

By loading the content from Soundcloud, you agree to Soundcloud’s privacy policy.
Learn more

Load content

Published June 01, 2021. Words by Artur Wojtczak.