Electronic Beats Poland

Duet SARAPATA z nowym, intrygującym teledyskiem

Po premierze "3AM" - znakomicie przyjętego singla oficjalnie inaugurującego działalność projektu, bracia SARAPATA idą za ciosem. Rework to kolejna produkcja duetu, która dowodzi jak ogromny potencjał drzemie w ich autorskiej wizji muzyki elektronicznej - tętniącej rytmem i jednocześnie hipnotyzującej. Porywającej i zarazem wzruszającej.<br />

Mateusz Damięcki jako drag queen w najnowszym teledysku – PREMIERA

Muzyka to nie wszystko. Tym, co robi równie wielkie i porażające wrażenie w przypadku Rework, jest teledysk towarzyszący utworowi. W tym wypadku możemy mówić o czymś absolutnie wyjątkowym. Bo jak inaczej nazwać Mateusza Damięckiego wcielającego się w rolę drag queen? Jest to tak zdumiewające, co porywające i… znakomite.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Autorką obrazu jest Sylwia Rosak, jedna z najbardziej utalentowanych polskich reżyserek młodego pokolenia, mająca na swoim koncie powszechnie doceniane produkcje oraz wyróżnienia, w tym Nagrodę HBO Award w konkursie “Doc Lab Poland – Doc To Start” podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Rosak we współpracy z braćmi z Sarapata, z którymi łączy ją serdeczna przyjaźń, postanowiła skupić się na dziedzina od dawna będącej w centrum fascynacji muzyków. Mowa o kulturze draq queen.

Fascynuje nas z jednej strony połączenie delikatności i wyrazistości jak i to jak wyzwalające dla drag są te stuprocentowe wcielenia. Dzięki scenariuszowi Sylwii udało się pociągnąć wątek wyzwalającej przemiany i szukania własnej tożsamości  wbrew temu, czego oczekuje otoczenie. Do współpracy udało się zaangażować Mateusza Damięckiego. Ujęła nas jego wrażliwość, gotowość do niecodziennych wyzwań aktorskich i grania z własnym wizerunkiem. Na planie zadziała się magia, czuć było niesamowite zaangażowanie całej ekipy filmowej. Pozwoliło to stworzyć obraz równie przejmujący jak sama piosenka.

Gwałtowność i ukojenie. SARAPATA przedstawiają Rework

Pulsująca elektronika wkręca się do głowy i porywa do tańca. Jednak siłą kawałka są budujące go kontrasty. Przeszywające ciało, momentami gwałtowne i mroczne dźwięki są doskonałym tłem dla głosu Marceli Rybskiej. Wokalistka znana z zespołu SALK, którego członkami byli także Michał i Mateusz, dodaje utworowi wyjątkowego, nieoczywistego uroku. Jej partia wokalna sprawia wrażenie jakby unosiła się nad gęstymi, dusznymi, momentami połamanymi dźwiękami Rework. Jasna, spokojna, niemal kojąca barwa głosu Rybskiej stanowi znakomitą przeciwwagę dla masywnego brzmienia utworu i razem z nim tworzy spektakularne połączenie, obok którego nie sposób przejść obojętnie. SARAPATA kolejny raz doskonale oddają ducha tego, co można określić mianem poruszającego techno. Zresztą sami mają do Rework dość osobisty stosunek:

Rework to dla nas szczególny utwór. Długo dryfował w naszych głowach jako zalążek bitu i harmonii. Wiedzieliśmy, że ma być potężny rytmicznie i jednocześnie wzruszający. Dopiero jednak pojawienie się głosu Marceli Rybskiej nadało piosence ostateczny kształt. Utwór stał się tak przejmujący, jak tego od początku chcieliśmy. Co ciekawe, słowa i melodia pojawiły się już wcześniej na płycie naszego macierzystego zespołu SALK, któremu w dużej mierze zawdzięczamy to, kim jesteśmy teraz. Dla nas ma to wymiar symboliczny, pozwoliło nam się czule pożegnać z dotychczas najważniejszym dla nas projektem. W piosence jest dużo tęsknoty ale też akceptacji dla przemijania i gotowości na to co dalej.

Przekazać coś więcej niż tylko wrażenia

 

Kreacja Damięckiego, aktora doskonale znanego szerokiej widowni, będzie dla wielu ogromnym zaskoczeniem, ale i dowodem jego mistrzowskiego warsztatu. Zagrana z niebywałym przejęciem rola drag queen i próbującego zdefiniować samego siebie mężczyzny, to rzecz, która od pierwszych sekund teledysku sprawia, że nie sposób oderwać wzroku od ekranu. W pamięć szczególnie zapada ostatnia sekwencja obrazów i słowa wypowiadane przez Damięckiego, oddające stan i sytuację, w której znajduje się wiele osób. Teledysk ten, prócz wartości czysto estetycznej, jest próbą zajęcia ważnego stanowiska i zabrania głosu w dyskusji na temat prawa do samostanowienia o tym, kim chcemy być i w jaki sposób chcemy – lub nie chcemy – być postrzegani czy traktowani przez innych.

SARAPATA – kiedy debiutancka płyta?

Rework, obok zaprezentowanego wcześniej 3am, znajdzie się na debiutanckim albumie projektu SARAPATA. Premiera krążka planowana jest jesienią tego roku.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

Published August 06, 2021. Words by Redakcja.