Electronic Beats Poland

Bicep powraca z nową płytą

„Isles” to drugi album pochodzącego z Belfastu, związanego z Londynem duetu. Matt McBriar i Andy Ferguson, zadebiutowali w 2018 roku znakomitym krążkiem zatytułowanym po prostu „Bicep”.
O swym nowym dziele mówią: „to migawka w czasie” – kompozycje z albumu powstawały nie tylko z myślą o albumie, ale też o wykonaniach koncertowych. „Płyta to wersja home listening, a na żywo całość zabrzmi znacznie, znacznie ciężej” – zdradza Matt.
YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Znaczący jest także tytuł nowego wydawnictwa. “Mamy silne mieszane emocje, związane z dorastaniem na wyspie” mówią muzycy. „To uczucie typu „chcesz uciekać i chcesz wracać”. Dla mieszkańców Belfastu rozmowa o społecznościach i tożsamościach nie jest prosta. . “To zawsze był dla nas trudny”, mówi Matt. “Nie jesteśmy religijni, ale mamy różny religijny background. (…) zawsze uważaliśmy, że jedną z rzeczy, które uwielbiamy w muzyce tanecznej,  to możliwość uwolnienia się  od mówienia o tych rzeczach”.
Ukształtowały ich nocne imprezy w kultowym klubie „Shine” w Belfaście: „Wchodziłeś tam i na parkiecie bawili się ludzie z obu stron barykady, tańczyli, przytulali się. A tydzień później walczyli na ulicy” – wspomina Matt. do dziś tamte dni wpływają na ich pracę. Na najbardziej surowych kawałkach „Isles” nadal czuć rave’owego ducha. „To było jak uderzenie młotkiem w głowę: albo intensywne, konkretne Italo podbite electro, albo agresywne techno”.
Od kilkunastu lat twórcy Bicep mieszkają jednak w Londynie –  kulturowym tyglu, dzięki któremu poszerzyli swoje muzyczne horyzonty. Hinduski wokal dobiegający z odległego dachu, bułgarski chór słyszany przelotem z przejeżdżającego samochodu, czy też tureckie hity, sprawdzane na Shazam w kolejce po kebaba – te dźwięki nie pozostałī bez wpływu na kształt „Isles”. Jeden z singli „Apricots” to przykład tego uważnego nasłuchu. Samplując głosy tradycyjnych malawijskich pieśniarzy nagrane przez etnomuzykologa Hugh Tracey’a w 1958 roku i wydane za pośrednictwem wytwórni Beating Heart oraz występ bułgarskiego państwowego chóru The Bulgarian State Radio & Television, i zestawiając te próbki z ciepłymi syntezatorowymi brzmieniami i beatami, Bicep przypominają ducha rave’u z lat 90., przywołują coś utraconego i wytęsknionego.
Światową rozpoznawalność  Bicep zyskali na długo przed wydaniem swojego autorskiego materiału – za sprawą bloga „FeelMyBicep”, który prowadzili od 2008 roku i serii klubowych imprez i DJ-skich setów pod tą samą marką. Ich pierwszy krążek dla Ninja Tune dotarł do TOP 20 brytyjskiej listy przebojów i przez magazyn Mixmag został wybrany „Albumem Roku”.  Za okładkę albumu odpowiada Studio Degrau, twórcy artworku do pierwszego albumu duetu.
YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Tracklista:
1. Atlas
2. Cazenove
3. Apricots
4. Saku (feat. Clara La San)
5. Lido
6. X (feat. Clara La San)
7. Rever (feat. Julia Kent)
8. Sundial
9. Fire

Published January 23, 2021. Words by Artur Wojtczak.