Electronic Beats Poland

Beyond Sound – scena berlińska przez dziurkę od klucza

Kochacie muzyczne dokumenty o kulturze klubowej? Mamy dla was nową rekomendację!

“Beyond Sound” to  krótki film dokumentalny, który powstał dzięki uprzejmości reżyserki Leonie Gerner i montażysty Anselma i przedstawia rozwój kariery niemieckich DJ-ów Heimlicha Knüllera i Madmotormiquela.

Należy na wstępie dodać, iż powstał tuż przed wybuchem pandemii, która – jak wszyscy wiemy – wywarła niezatarte piętno na całą muzyczną scenę na świecie. “Beyond Sound” podchodzi do tematu z wyjątkowego punktu widzenia, uchwycając czas poprzedzający te, do których przyzwyczailiśmy się w ciągu ostatnich kilku lat.

Dokument daje nam fascynujący wgląd w początki historycznego Fusion Festival i pokazuje jak ten i inne festiwale wpłynął na kulturę klubową miasta.

Intencją filmu było, by przedstawić  zaangażowanie twórców muzycznych oraz  uchwycić najbardziej ludzkie aspekty DJ-owania: jak ten zawód współgra z nieuniknionymi życiowymi niepowodzeniami i jak to jest starzeć się w branży.

Niemieccy DJ-e Heimlich Knüller i Madmotormiquel zabierają nas przez swoje życie jako producentów i DJ-ów w Berlinie. Zagłębiają się w początki jednego z największych festiwali “Fusion” i otwierają drzwi do słynnej na cały świat berlińskiej kultury klubowej.  Portret ten powstał tuż przed pojawieniem się na świecie koronawirusa.

“Realizacja tego filmu odbyła się we współpracy z silnym zespołem, który poświęcił wiele czasu, aby ten film stał się tym, czym jest. Przede wszystkim ogromną pracę włożył tu Anselm, który był odpowiedzialny za montaż. Poprzez ten krótki portret chciałam przede wszystkim pokazać ludzi stojących za zawodem DJ-a – bez nadmuchiwania historii i przedstawiania ich jako coś innego niż są.”

mówi Leonie Gerner.

Co to znaczy być DJ-em i producentem w Berlinie – w jaki styl życia się wchodzi, jak długo można uprawiać ten zawód? Na te pytania starają się odpowiedzieć jego twórcy, spoglądając niejako przez dziurkę od klucza na berlińską noc.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Published August 29, 2022. Words by Artur Wojtczak, photos by Simone Galstaun.