Electronic Beats Poland

BASS RAPORT #004 – nowości ze sceny basowej

Maj okazał się miesiącem przełomu, na który wszyscy czekaliśmy przez ponad rok. Eventy i festiwale wracają, nareszcie otwierają się kluby i knajpy. No i co najważniejsze, na scenie basowej pojawiło się sporo wyczekiwanych nowości, a jeden z najlepszych elektronicznych albumów ostatniej dekady skończył 5 lat.

Rozdanie nagród Drum & Bass Awards 2021

Odbywający się od 15 lat plebiscyt po raz pierwszy w swojej historii musiał odbyć się w pełni online. Topowi dziennikarze, producenci, MCs i znani reprezentanci sceny drum & bass wyłonili zwycięzców w osiemnastu kategoriach. 
Najlepszym DJ’em został wybrany, bez niespodzianek, Andy C, tytuł MC Roku powędrował do DRS, który również zgarnął statuetkę za Artystę Roku. Najlepszą kobietą stojącą za konsoletą została Mollie Collins, a TOP Producent to Bou. Pełne wyniki znajdziecie tutaj.

Powrót Skrilllexa, ale nie taki na jaki liczyliśmy

W zaledwie cztery dni Skrillex obdarował nas dwoma kawałkami. Pomimo gwiazdorskiej obsady, żaden z nich w niczym nie przypomina starego, dubstepowego stylu założyciela OWSLA.
Najpierw producent wydał house’owe Butterflies z Starrah i Four Tetem, które postanowił przyćmić kawałkiem Too Bizarre z Swae Lee i Siiickbrain.

This element will show content from various video platforms.
If you load this Content, you accept cookies from external Media.

Load content

Boombox Cartel, Getter, Dillon Francis, czyli najlepsze EP miesiąca

W połowie maja Dillon Francis podzielił się z fanami bardzo niespodziewanym wydawnictwem – Very Important Music EP. Nakładem Mad Decent wyszło bowiem pięć jego starych kawałków we wcześniej niepublikowanych wersjach VIP. Są to Touch, White Boi, Be Somebody, Hello There, Coming Over.
Dokładnie tydzień później, 21 maja, Boombox Cartel wydał kontynuację debiutanckiej Cartel EP. Na skończenie prac nad materiałem projekt potrzebował zaledwie… 4 lat. Meksykański duet jednak stawia moc jakość nad ilość i po przesłuchaniu Cartel II (dziesiątki razy) nie mam tego za złe Americo i Jorge. Druga EP’ka w historii duetu dała nam długo wyczekiwane trapowe bangery, Reaper z JID’em, Maquina oraz nieprawdopodobne Shadow z Moody Good i Calivania.
Na największą niespodziankę przyszło nam czekać do samego końca miesiąca. W najbardziej niespodziewany dzień tygodnia, ponieważ w niedzielę, na platformach streamingowych ukazała się nowa EP’ka Gettera! Some Creature EP to składająca się z sześciu solowych singli basowa eksploatacja nowego, niezwykle oryginalnego brzmienia, którą producent rozpoczął w 2020 roku za sprawą NAPALM EP.

MUST DIE! – CRISIS VISION to coś więcej niż album

Postać, bez której ciężko mówić o nowoczesności sceny basowej i wytwórni Never Say Die Records nareszcie podzieliła się pełną prezentacją swojej artystycznej wizji, którą oglądaliśmy. a w zasadzie słuchaliśmy, przez ostatni rok. MUST DIE! wydał swój drugi w karierze album CRISIS VISION. Sofomor amerykańskiego producenta pozwolę sobie opisać takimi samymi słowami jak w innych miejscach, ponieważ ciężko mi ubrać tak majestatyczną basową rzecz w inne słowa:
“Muzyka MUST DIE! to niespożytkowana energia, chaos (w najpiękniejszym tego słowa znaczeniu) i absolutny irracjonalizm, których siły perswazji nie powinno się podważać. CRISIS VISION podsumowuje, czym tak naprawdę jest – i miejmy nadzieję, że będzie – ten projekt. MUST DIE! to innowacyjna prezentacja rave’owej odsłony dubstepu, udowadniająca, że czerpanie inspiracji z techno, hardstyle i innych gatunków elektroniki oraz rezygnacja z przywiązania do jednego tempa są tym, czego ta scena od lat potrzebowała.”

5 lat albumu Skin Flume’a

27 maja 2016 roku miała miejsce premiera rzeczy przełomowej dla muzyki elektronicznej. Tego dnia ukazał się album Skin autorstwa australijskiego producenta Flume. Say It z Tove Lo, Never Be Like You z kai, Lose It z VIC MENSĄ czy Smoke & Retribution z Vince Staples i KUCKĄ to future bassowe i ponadczasowe klasyki same w sobie. Krążek zgarnął w tamtym roku nagrodę, która nie miała prawa powędrować w ręce kogoś innego – Nagrodę Grammy za Najlepszy Elektroniczny/Taneczny Album Roku. 
Album skończył w 2020 roku już pięć lat. Czy Flume jest w stanie wyprodukować lepszy longplay? Najprawdopodobniej przekonamy się o tym na przestrzeni najbliższych dwunastu miesięcy.
YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Drum & Bass

Z obozu Critical Music wyszły dwie świetne EP’ki – Perspectives Vol. 2 od szwajcarskiego duetu QZB, który hype na premierę zbudował godzinnym DJ setem z Nordstern.

 

Do majowego repertuaru wytwórni Kasry swoje dwa grosze dorzucił Serum kawałkami Gator i Tokyo Rose. W 1985 Music wyszły Dark Guru EP od Visages i Care & Consideration EP autorstwa Workforce
Flexout skończyło w tym roku 10 lat. Dekadę na scenie przypieczętowało kompilacją X1 dostępną w pełnym wydaniu wyłącznie na Bandcampie, a w Shogun swoją nową EP o bardzo polskim tytule Warsaw wydał Monrroe.

Darmowe wydarzenie RAMPAGE w Belgii

RAMPAGE, organizatorzy największego dubstepowo-drum&bassowego festiwalu na świecie odbywającego się w Belgii, robią dość niespotykany event. 14 i 15 sierpnia w belgijskim Lommel odbędzie się… darmowe wydarzenie, które promotorzy określają jako “Największa darmowa impreza na świecie”. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj

Jak teraz brzmi dubstep?

Na takie pytania ciężko odpowiadać słowami. Gdybym miał wybrać kompilację będącą odpowiedzią idealną byłaby to druga część corocznej serii Malignant, której pomysłodawcą i główną twarzą jest Marauda. Na drugą odsłonę producent zwerbował dwunastu talenciaków, których średnia wieku nie przekracza 25 lat: Hukae, Subfiltronik, Automhate, Papa Khan, Joeb, Beutnoise, Akirah, Executioner, Guppi, Nimda, STVG i DKKAY. Mamy tutaj wszystko – riddim, deathstep, future riddim, future/melodic dubstep.

Space Yacht w Europie w 2022!

Na zakończenie świetna informacja. Znany w całych Stanach Zjednoczonych kolektyw Space Yacht odpowiadający za organizację i promocję setek klubowych eventów rocznie i hosting scen na takich festiwalach jak chociażby EDC Las Vegas i Nocturnal Wonderland odwiedzi Europę! Latem 2022 roku ekipa Space Yacht przyleci do Chorwacji gdzie zorganizuje wydarzenie z cyklu Boat Party. Obecność bardziej niż obowiązkowa.
Jeżeli nie chcesz przegapić żadnych wiadomości ze świata muzyki basowej koniecznie obserwuj HOMIES na Facebooku i Instagramie
lub czekaj na kolejny BASS raport!

Published June 02, 2021. Words by Olivier Jeske.