Electronic Beats Poland

10 najlepszych wynalazków 2020

Wynalazków powstało setki, my jednak wybraliśmy 10 typowo w naszym stylu, czyli mających związek z muzyką, lifestylem i telekomunikacją.

Końcówka roku to zawsze czas podsumowań. 2020 jak był, każdy wie i nie będziemy się rozwodzić nad jego tragicznym przebiegiem, negatywnymi skutkami i wpływem jaki miał na nas samych. Chcemy już o nim zapomnieć, ale zanim to nastąpi wybraliśmy kilka ciekawych wynalazków, które powstały w właśnie w 2020 i zasługują na uwagę, ponieważ czynią świat lepszym, mądrzejszym i łatwiejszym. Cieszy nas fakt, że ludzie innowacyjni, start up’y czy firmy z branży technologicznej nie zaprzestały zaskakiwać nas nowymi produktami.

UWAGA! W naszym zestawieniu nie ma szczepionki na COVID-19.

1. Nuheara IQbuds2 MAX

Bezprzewodowe słuchawki douszne są coraz bardziej zdolne do blokowania hałasu z zewnątrz podczas słuchania muzyki, ale z drugiej strony byłoby miło, gdyby pozwalały usłyszeć osobę stojącą obok nas i mającą nam coś do powiedzenia. Tu z pomocą przychodzą IQbuds2 MAX w cenie 319 $. Są w tej chwili jedynymi bezprzewodowymi słuchawkami typu buds, które posiadają zarówno aktywną funkcję redukcji szumów, jak i technologię przetwarzania dźwięku, zdolną do izolowania ludzkich rozmów, strojenia wszystkiego z wyjątkiem ludzi i dźwięków, które chcesz usłyszeć. Nie tylko ułatwiają słuchanie znajomych w metrze lub w hałaśliwej kawiarni, ale także mogą pomóc w powstrzymaniu wyniszczających skutków ubytku słuchu.

2. CuteCircuit SoundShirt

SoundShirt to naszym zdaniem najlepszy z wynalazków 2020, a to dlatego, że pozwala otworzyć się na świat muzyki osobom niesłyszącym. Umożliwia doświadczanie piosenek za pomocą zmysłu dotyku, a nie słuchu. Ubranie jest wyposażone w 30 miniaturowych silników haptycznych, które wibrują w zależności od tego, co jest grane, pozwalając użytkownikowi „poczuć” muzykę w sposób trzewny. Niższe częstotliwości z instrumentów takich jak bębny są odczuwalne w podbrzuszu, podczas gdy dźwięki z instrumentów takich jak flety i skrzypce wibrują wzdłuż klatki piersiowej, ramion i barków. Bluza kosztuje, aż 550 funtów, ale pozwoli osobom niesłyszącym bez skrępowania tańczyć z przyjaciółmi i czuć radość zabawy.

3. Roland GO:LIVECAST

To dzięki niemu transmisje na żywo będą wyglądały na dopracowane. Za cenę ok. 250 $ zyskujemy mini dyspozytornię. Urządzenia posiada wejścia mikrofonowe i instrumentowe, elementy sterujące do przełączania między kamerami smartphonów i nie tylko. Po podłączeniu do internetu, urządzenie może wysyłać materiał filmowy na Facebooka, YouTube’a lub gdziekolwiek są nasi widzowie.

4. Owl Labs Meeting Owl Pro

Okazuje się, że robotyka może być odpowiedzią na to, żeby spotkania wirtualne stały się bardziej ludzkie. Meeting Owl Pro jest 360-stopniową kamerą, która automatycznie przełącza ostrość na osobę mówiącą w pomieszczeniu, skupiając jej obiektyw i mikrofon na mówcy. Dla „hybrydowych” spotkań, oznacza to, że wirtualni uczestnicy mają lepsze wyczucie tego, co dzieje się na spotkaniu, w sali lekcyjnej lub gdziekolwiek Ci co „na żywo” spotykają tych w sieci. „Sowa jest w stanie śledzić rozmowę tak, jakbyś był w pokoju” – mówi współzałożyciel Sowich Laboratoriów, Max Makeev. Do tej pory jego użytkownikami jest ponad 50.000 firm i uniwersytetów w całych Stanach Zjednoczonych.

5. MOON UltraLight

Rób jeszcze lepsze zdjęcia swoim telefonem. Mimo lat spędzonych za obiektywem, autor zdjęć Edward Madongorere zawsze miał problemy z uzyskaniem wysokiej jakości zdjęć robionych przez telefon w nocy – oświetlenie nigdy nie było właściwe. „Fotografowanie z lampą błyskową po prostu nie działa”, mówi. „Chcieliśmy stworzyć produkt, który rozwiąże ten problem, abyście mogli zabrać ze sobą światło, gdziekolwiek się udacie”. Dlatego Madongorere stworzył MOON UltraLight, elegancki klips, który można przyczepić do każdego telefonu lub laptopa i rzucić na obiekt odpowiednią ilość światła. Urządzenie rozjaśnia lub przyciemnia się za jednym dotknięciem palca, zmienia zakres pomiędzy chłodnym a ciepłym światłem. Klips posiada własną baterią, jest wielkości małej wiśni i kosztuje ok 59 $.

6. Keep

Przechowuj swoje skarby „bezpiecznie”!  Philip Wilkins używał marihuany do leczenia padaczki, ale mając trójkę małych dzieci, Wilkins martwił się o to, jak przechować jego lek, tak, żeby dzieci nie mogły się do nich dobrać. Stworzył więc KEEP, pierwsze inteligentne urządzenie do przechowywania, zaprojektowane specjalnie do marihuany i innych ciekawych substancji lub leków na receptę. Urządzenie jest biometrycznie zablokowane i podłączone do aplikacji w telefonie, która powiadomi Cię, jeśli ktoś spróbuje je otworzyć. KEEP posiada również kontrolę temperatury i wilgotności oraz hermetyczną uszczelkę. Dzięki eleganckiemu i dyskretnemu wzornictwu, kosztujący ok 250 $ KEEP nie rzuca się w oczy. „Ludzie nie chcą się czuć się, jakby mieli 17 lat i stale chowali coś w piwnicy”, mówi Wilkins.

7. Vollebak Full Metal Jacket

Kurtka, która może walczyć z wirusem! Wykonana z miedzi, elementu, który zabija cząsteczki wirusów takich jak grypa i bakterii takich jak E. cola. Full Metal Jacket to innowacyjna odzież wypuszczona zupełnie niedawno przez eksperymentalną firmę odzieżową Vollebak, która może zmienić naszą przyszłość. Kurtka jest ultra lekka, a ok. 65% materiału, z którego jest wykonana składa się z mikroskopijnego włókna miedzianego. Ilość włókna po rozłożeniu go w linii prostej, przekroczyłaby  11 km. Full Metal Jacket nie jest testowany i nie był przeznaczony do obrony przed koronawirusem to współzałożyciel firmy Vollebak, Steve Tidball, ma nadzieję, że będzie to początek do stworzenia ubrań wykonanych z materiałów, które mogą nas chronić.

8. Hunter Board

Elektryczne deskorolki znamy już od jakiegoś czasu, ale czy poza szybkością dają nam komfort i bezpieczeńswto jazdy na wyboistych chodnikach i nie przyprawić nas o lądaowanie twarzą na bruku. Dzięki niezależnemu systemowi zawieszenia, który pomaga absorbować wibracje zanim dotrą do stóp, deska Hunter Board sprawia, że nawet wyboiste kostki brukowe nie są przeszkodą, a deska jest bardzo stabilna. Do dyspozycji mamy parę silników, które mogą osiągać prędkości do 50 km/h, wymienną baterię, przydatną podczas bardzo długich jazd, a to wszystko za cenę prawie 2000 $.

9. CLIP

Przerób swój ukochany dwukołowiec na rower elektryczny.  Kosztujący 400 $ CLIP jest silnikiem z napędem ciernym, który z łatwością mocuje się do przedniego koła roweru, a jego rolka wspomaga obracać kołem i tym samym przyspiesza szybciej niż Ty pedałujesz. Mimo, że waży mniej niż 5 kg CLIP może pomóc  osiągnąć prędkość do 15 km/h, a jego zasięg to ok. 25 km.  Jest to w zupełności wystarczająco żeby spokojnie dojechać do pracy lub wybrać się na na weekendową wycieczkę poza miasto.  Można go również w łatwy sposób zdemontować i wygodnie naładować.

10. Microsoft Surface Duo

Telefon i notatnik w jednym  – to właśnie Surface Duo od firmy Microsoft. Dwuekranowy smartfon z systemem Android, który otwiera się jak segregator, odsłaniając nam parę ekranów i masę funkcji, które rozkłada się na dwa ekrany. Idealny do czytania, pracy i notowania.  Kompatybilny z Surface Pen, kiedy piszemy na jednym ekranie podczas video-rozmowy na drugim. Po złożeniu mamy tradycyjny telefon komórkowy. Surface Duo nie zastąpi  jeszcze ukochanego smartfona z zabójczym aparatem, ale idealnie obrazuje trend, w którym podążają producenci telefonów.

Published December 29, 2020. Words by Redakcja.