Electronic Beats Poland

Zobacz, jak przerobić starą parę dżinsów by nabrały świeżego wyglądu.

Odpowiedzialność w modzie może być elegancka i stylowa. Sprawdź co można zrobić ze starymi jeansami dzięki guru upcyklingu Melisie Minca.

by Caroline Whiteley and Melisa Minca

Tak bardzo jak kochamy modę, wszyscy znamy stojącą za nią branżę, która tworzy odpady i eksploatuje ludzką siłę roboczą. Według raportu Oxfam, tzw. “szybka moda” przyczynia się do sześciokrotnie większej emisji dwutlenku węgla na minutę niż wszystkie samochody w tym samym czasie, na całym świecie! Co więc możemy zrobić, aby zatrzymać błędne koło szybkiej mody?

Weźmy Melisę Minca, ekologiczną projektantkę mody, która ubiera wiele osobistości kultury klubowej, w tym techno giganta Ellen Alien czy DJ Partiboi69. Jedyne w swoim rodzaju ubrania i wyróżniający się styl Minci są tworzone wyłącznie przy użyciu materiałów używanych i vintage. Śmiałość w jej podejściu do projektowania nie zna granic – od zamienienia starej pary dżinsów w inspirowany latami 90-tymi top, jak możecie to tutaj zobaczyć, po wymyślnie przerobione skrawki koszulki stające się plisowanymi sukienkami. Dla Minca wszystkie ubrania to potencjalny surowiec do tworzenia.

Praca przemysłu modowego jest obecnie wstrzymana z powodu pandemii COVID-19, ale Minca ma nadzieję, że da radę zainspirować czytelników do kontynuowania działań proekologicznych, nawet gdy życie wróci do normy. W końcu jest to jeden z najprostszych i najbardziej stylowych sposobów na zmniejszenie swojego tzw. “śladu węglowego”. Dowiedz się, jak wykorzystać na nowo jedną parę dżinsów, na dwa sposoby – jak opowie wam własnymi słowami, przy zachowaniu zdrowej dawki poczucia humoru, Minca.

Pierwsza stylówka: Jeansowy top

W tym poradniku pokażę ci, jak zrobić top z twoich starych jeansów. Będę używać jednej z wielu par dżinsów, które podarował mi znajomy, ponieważ w przeciwnym razie sklep, w którym pracują, wysłałby je do spalenia, wraz z wszystkimi innymi niesprzedanymi lub “wadliwymi” zapasami, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Fajnie, co? Nie, to jest diaboliczne! Nie kupujcie szybkiej/ taniej mody.

Do tego projektu będziesz potrzebować: parę elastycznych dżinsów (te z niskim stanem działają najlepiej), rozpruwacz szwów, parę nożyczek i marker znikający pod wpływem ciepła lub kredę do tkanin.

Teraz możesz założyć dżinsy do góry nogami (pas biodrowy powyżej talii i nogawki idące do góry). Zaznacz po jednej stronie, jak chcesz, aby top był dopasowany. Nie zapomnij zaznaczyć dwóch pasków materiału na tyle długich, aby móc zawiązać je za szyją.

Po zaznaczeniu jednej strony, rozetnij. Aby całość była symetryczna, przyłóż obciętą część do nieobciętej, zaznacz ponownie i obetnij jeszcze raz. Usuń z rozprutego szwu pozostałe nitki.

Zrobione! Dodaj trochę brokatu, aby nadać ciuchowi niepowtarzalny klimat imprez lat ‘90.
Cenna rada: możesz użyć starych dżinsów swojego partnera lub przyjaciela do wykonania tego topu, i w razie potrzeby możesz mieć ich krocze blisko serca. By uzyskać stuprocentowy efekt zero-waste, możesz zrobić sznurowaną spódnicę – sprawdź jak na moim Instagramie.

Druga stylówka: Stanik z kieszeni

Będziesz potrzebować: parę dżinsów, ramiączka 4x, rozpruwacz szwów, igłę i nitkę.

Wypruj tylne kieszenie rozpruwaczem do szwów.


Stwórz stożek z kieszeni, który pomieści twój biust. Spróbuj to zrobić przed lustrem przy użyciu szpilek które umieść w miejscu przyszłego ściegu. Następnie zrób to samo z drugą. Upewnij się, że są one symetryczne.

Zszyj wzdłuż zaznaczonej szpilkami linii, które przypięłaś a następnie, zaprasuj.

Powinnaś mieć 4 paski na ramiączka biustonosza. Wytnij jeden z nich tak, aby utworzyć 4 mniejsze końcówki, które posłużą jako pętelki na haczyki na pozostałych ramiączkach. Wytnij również swój pasek pomostowy, który będzie przechodził pomiędzy dwoma miseczkami. Ja robię swoje własne, ponieważ ich kolor lepiej pasuje do dżinsów, których używam.

Przyszyj pasek pomostowy między miseczkami. Wszyj pętelki na miejsce. Zaplącz 2 ramiączka ze sobą, a pozostałe końce włóż w górne szlufki – to będzie twój pasek na szyję. Trzeci pasek będzie przebiegał przez plecy, zahacz go w boczne pętelki.

Ostatni szlif: zaprasuj zewnętrzną stronę biustonosza kieszonkowego do wewnątrz, tworząc trójkąt.

CENNA RADA: z pozbawionych kieszeni dżinsów można spróbować zrobić stringi, nie bój się puścić wodze kreatywnej fantazji! PS: Czy to cycek w twojej kieszeni, czy po prostu cieszysz się, że mnie widzisz?

Teraz, gdy ustaliliśmy, jak stworzyć unikalny strój przyjazny środowisku i nadający szyku w klubie, nadszedł czas, aby społeczność Electronic Beats wkroczyła do akcji. Aktywistka klimatyczna Eirini Vougiouka sama przerabia odzież w domu. Podziel się swoimi własnymi patentami tuningowanie ubrań używając hashtaga #whatwedonext.

Sprawdż jak uzyskać balans między przyjemnością, a potrzebami? Jak pomóc nie rezygnując ze swojego ja? – opowiada nam Jagna Niedzielska, ekoambasadorka Audioriver.

Tłumaczenie: Rafał Dadura

Published August 13, 2020.