X-LECIE UP TO DATE FESTIVAL W BIAŁYMSTOKU | Electronic Beats Poland

X-LECIE UP TO DATE FESTIVAL W BIAŁYMSTOKU

Words by Dominik Domański

Tegoroczna edycja Up To Date Festival w Białymstoku, jednego z naszych ulubionych polskich festiwali, będzie dziesiątą w jego historii. „Festyn” bo tak zwykli mówić o nim organizatorzy, to dzieło tworzone przez lokalnych aktywistów mających różnorodne pasje i talenty, które z całym sercem przelewają w kształt imprezy. Każdego roku wkładają ogromny wysiłek w to, aby niemal własnym sumptem powoływać do życia prawdziwie artystyczne przedsięwzięcie.

Up To Date Festival to coś więcej niż festiwal muzyczny. Z czystym sumieniem można nazwać go platformą łącząca muzykę, sztukę, kulturę uliczną i nowoczesne media. Każdego roku Białystok – serce północno-wschodniej Polski zmienia się w przestrzeń oddaną eksperymentom muzycznym, modowym i wizualnym. Organizatorzy w pełni korzystają z wachlarza dostępnych miejsc i przestrzeni, takich jak: Stadion Miejski, Opera i Filharmonia Podlaska czy nawet Pałac Branickich żeby ugościć ponad 8000 osób.

Jak na dziesięciolatka sam projekt bardzo urósł i mocno się rozwinął. Poza dorobkiem 500 artystów, którzy gościli na jego scenach, wniósł do rodzimego świata festiwali coś więcej – olbrzymią świeżość w podejściu do komunikacji samego wydarzenia. Objawia się ona w zawsze zaskakującej identyfikacji wizualnej i oczywiście w filmach promocyjnych. Mało kto śledzący rodzimą kulturę klubową nie znał Cinka…co tu dużo mówić – „kto dobry gracz ten wie, kto lamus ten nie”. Czy w pięknych historiach pokazanych w „Bagażu doświadczeń” i akcji „Wyślij pocztówkę do Babci”. Filmy promujące festiwal obejrzały miliony widzów, a same produkcje licznie nagradzano na konkursach reklamowych. Łącznie, Festiwal ma na swoim koncie już kilkadziesiąt wyróżnień, nominacji i nagród. Okrzyknięty został także najciekawiej promującym się wydarzeniem.

 

Up To Date Festival to poza działaniami reklamowymi także sztuka, w tym sztuka uliczna – murale, wystawy, instalacje czy słynna już marka Pozdro Techno reprezentowana przez szereg kolekcji ubrań i oczywiście Fiata 126P, który jak kameleon zmienia się co edycje. Najmłodsze dziecko białostockiej ekipy to Pozdro Techno Sound System, seria imprez tworzona na własnym nagłośnieniu w tajnych lokacjach.

 

Nie ma co ukrywać, że UTDF napędza niesamowita wiarygodność i miłość do muzyki, kultury i szacunek do ludzi, co przekłada się na jedno z największych zapleczy najlepszych wolontariuszy. Również i my jako T-Mobile Electronic Beats Polska zapisaliśmy się w tej historii i przez dwa lata pomagaliśmy w rozwoju tej inicjatywy. Festiwalowa rodzina ciągle się powiększa – od kilku lat o seniorów, których kilkuset zdecydowało się na własnej skórze poznać kulturę młodych.

Po raz pierwszy w swojej historii Up To Date Festival będzie trwał nie dwa, lecz cztery dni. Rozpocznie się w czwartek, 5 września, a zakończy w niedzielę – 8 września. Dwa dni na Stadionie Miejskim uzupełniono tym samym o czwartkowy koncert otwarcia i jeden dodatkowy dzień z muzyką w stolicy Podlasia.