Electronic Beats Poland

Szczęśliwa 13: młodzi artyści, których musicie poznać

Większość z nich jest przed trzydziestką, rozpędzają się coraz szybciej i za moment to o nich będą upominać się galerię i kuratorzy. Oto młodzi artyści i artystki, których twórczość warto śledzić.

 

Karol Komorowski

Co? Fotografia i działania kuratorskie.

Karol Komorowski był przed kilku laty uważany za jedno z największych odkryć młodej sztuki. Karierę wróżył mu krytyk fotografii Adam Mazur. Miał niespełna 20 lat, a jego prace trafiły na wystawę w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dziś odbił w kierunku teorii fotografii, przemyśleń na temat samego medium fotograficznego, a jego prace są bardziej przemyślane, koncepcyjne i pewnie z tego powodu trudniejsze w odbiorze. Komorowski otworzył też offową galerię Różnia, którą przez ponad rok prowadził wraz ze swoją partnerką Anną Sidoruk, w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu.

Gdzie? Do niedawna prowadził wraz z Anną Sidoruk Galerię Różnia na warszawskim Mokotowie, teraz wspólnie zdecydowali się na zagraniczny wyjazd. Czekamy na wieści.


Olga Kowalska

Co? Nowe media, wideo.

Olga Kowalska to jedna z beneficjentek programu Artystyczna Podróż Hestii, przyznawanej młodym utalentowanym artystom i artystkom. Nagrody odbiera zasłużenie, bo tworzy sztukę trudną do prezentowania w galerii. Porusza też nadzwyczaj aktualne tematy, jak choćby te związane z wszechobecną rywalizacją, która także artystów zmusza do bezustannej autoprezentacji i wyścigu. Swoje przemyślenia i refleksje kondensuje głównie w pracach wideo.

Gdzie?  Tu http://olgakowalska.pl

 


Norbert Delman
Co? Nowe media, instalacje, działania kuratorskie.

Absolwent chyba najlepszej pracowni artystycznej w Polsce, prowadzonej przez Mirosława Bałkę, dał się poznać z kilku błyskotliwych projektów ocierających się o problemy cielesności i rywalizacji. W zielonogórskiej galerii BWA boksował w worek bokserski, do momentu w którym absolutnie opadł z sił, na stypendium zagranicznym prowadził rygorystyczną dietę, a zmiany w ciele prezentował  w pracach wideo i zdjęciach. Obecnie pracuje na dwóch polach, jako artysta i organizator działań artspace’u Stroboskop w niewielkim garażu.
Gdzie? Szukajcie galerii Stroboskop.


Karolina Mełnicka & Stach Szumski

Co? Wszystkie formy działań wizualnych

Para artystów tworzy osobne projekty: Karolina Mełnicka na jednej z wystaw wystawiała barierkę ograniczającą ruch na wydarzeniach masowych, która reagowała na ciepło. Stach Szumski podczas wystawy Intermarium w BWA Sokół (Nowy Sącz) zaprezentował wypalony w drewnie portret „Metroseksualnego Husarza”. Tworzą też wspólnie, a ich działania pod szyldem Nomadic States skupiają się na eksplorowaniu kultur i odpowiadaniu na lokalne problemy, chociażby krakowskiego smogu, z którym symbolicznie walczyli, specjalną oczyszczającą powietrze instalacją. W zeszłym roku wyjechali na wielomiesięczną podróż w poszukiwaniu wschodniego szamanizmu, a po drodze odwiedzili Rosję i Koreę. Na efekty tej podróży jeszcze czekamy.

Gdzie? Śledźcie fanpage NomadicStates.


Martyna Czech

Co? Malarstwo.

Martyna Czech była odkryciem festiwalu malarskiego Bielska Jesień 2015, gdzie odebrała z rąk jury pierwszą nagrodę. Młodej malarce zarzucano wówczas, że to jeszcze nie jest jej czas, ale artystka wbrew temu tworzy i rozwija swój ekspresyjny, często brutalny i dosadny styl.

Gdzie? Wystawę prac artystki zaprezentuje w tym roku galeria m2.


Tomek Pawłowski

Co? Działania kuratorskie.

Artysta – kurator, pomimo młodego wieku, a może właśnie dla tego Pawłowski to jeden z lepiej rozeznanych w świecie młodej sztuki kurator. Kilka tygodni prezentował w galerii Różnia wystawę „Proces trwa: programowanie w wymiarze rzeczywistości”. Pawłowskiemu udało się to, co nie wychodzi kuratorom dużych instytucji. W niewielkiej wystawie pokazał kilka nowych, świeżych nazwisk, i połączył ich twórczość ciekawym problemowym kluczem opowiadając o tym, co faktycznie interesuje artystów. Nawet jeśli wystawa momentami wpadała w banał, to i tak była lepsza niż dotychczasowe kiepskie próby scalenia młodej sztuki w całość.

Gdzie? Zmysł do tropienia nowych nazwisk, którym obdarzony jest Pawłowski poznacie nna wystawie „Śmiechu warte” w szczecińskiej Zonie Sztuki Aktualnej.


Dorota Kaczmarek
Co? Fotografia.
Dorota Kaczmarek, absolwentka historii sztuki. Sporym wyróżnieniem było uczestnictwo pod okiem Igora Omuleckiego w ShowOff 2015. Jeszcze kilka lat temu powiedzielibyśmy, że jej prace odwołują się do estetyki „postinternetowej”, dziś można napisać, że to po prostu bardzo ciekawe, nowoczesne kolaże.
Gdzie? Szukajcie dziwnych, kolorowych kolaży, plam i kształtów, być może to właśnie prace Kaczmarek. http://dorokaczmarek.tumblr.com


Bartek Buczek

Co? Malarstwo.

Buczek to malarz, konsekwentny, a jego prace są nie do pomylenia z twórczością innych artystów. Maluje duże, ciemne płótna, na których hiperrealistycznie i z niezwykłą dbałością o najmniejszy nawet detal przedstawia postaci z wymyślonych przez siebie, tajemniczych historii. Takie prace można było zobaczyć na wystawie organizowanej w Project Room CSW. Jego ulubione barwy to czernie i szarości, a jego prace spodobają się nawet tym, którzy zwykle nie mają do czynienia ze sztuką.

Gdzie? Szukajcie go w Katowicach, najlepiej w jego pracowni, albo na fanpage’u artysty.


Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek

Co? malarstwo, działania kuratorskie
Artyści działający na krakowskim Zabłociu założyli tam galerię „Potencja” skupiając się na prezentacji młodych artystów. Sami malują w bardzo różnych stylistykach: Jabłońska tworzy ekspresyjne obrazy, w której odbijają się echa neoekspresjonizmu, Kręcicki skupia się na obrazach przedstawiających, w których łatwością rozpoznamy przedmioty, ale już niekoniecznie ich znaczenia, najstarszy Cyryl Polaczek (rocznik 1989) tworzy doskonałe warsztatowo obrazy, które odwołują się do sztuki dawnej.

Gdzie? 4.02 – 25.03.2017 w Galerii Raster, na wystawie „Potencja”.

Published February 16, 2017.