Electronic Beats Poland

Sistars – królowe r’n’b

Gdy w 2001 roku piątka muzyków zakładała zespół Sistars, pewnie nie spodziewała się, że w ciągu 3 lat stanie się jednym z najpopularniejszych polskich bandów XXI wieku. Paulina i Natalia Przybysz, Marek Piotrowski i Bartek Królik od początku mieli określony cel. Tworzenie muzyki, której nie można przykleić łatki „polskości”, naśladowniczych produkcji o słabej jakości. Zespół od początku chciał stworzyć nową jakość w polskiej muzyce r’n’b tworząc jedną z pierwszych udanych prób odpowiedzi na popularne amerykańskie brzmienie.

Efektem wiary we własne umiejętności był ich debiutancki album „Siła Sióstr”, który trafił do słuchaczy w 2003 roku i z łatwością dotarł na pierwsze miejsce listy OLiS. Z tej płyty pochodzą genialne tracki „Synu” i „Nie ty, nie my (Spadaj)” i to właśnie ona pozwoliła im zdobyć dwa Fryderyki w kategorii „Nowa Twarz Fonografii” i „Album Roku – Hip-hop”.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Prawdopodobnie największą sławę zespół zdobył 12 miesięcy później, gdy do sprzedaży trafił ich minialbum „EP“, na którym znalazła się „Sutra”. To właśnie ten utwór do dziś jest najbardziej rozpoznawalnym przebojem zespołu Sistars, a nawet jednym z najbardziej znanych utworów w historii polskiego r’n’b.

Zespół nie zamierzał spoczywać na laurach i w następnym  roku do sprzedaży trafiło ich kolejne wydawnictwo noszące tytuł „A.E.I.O.U” i podobnie jak poprzednia płyta zagościł na szczycie listy OLiS.

Niestety fani nie  nacieszyli się formacją dłużej – w 2006 roku postanowili zawiesić swoją działalność. W ciągu następnych lat nastąpiła próba reaktywacji, co zaowocowało nawet nowym utworem pt. „Ziemia” w 2012 roku, ale póki co ten rozdział w karierze twórców jest zamknięty.

https://www.youtube.com/watch?v=i3SfFTMaLZ8

Na szczęście w odpowiedzi na liczne prośby fanów, 21 września do sklepów trafi reedycja zremasterowanego debiutanckiego albumu „Siła Sióstr” na płytach CD i po raz pierwszy także na winylu oraz w muzycznych serwisach cyfrowych. Nie dość tego – fani zespołu Sistars dostali wyjątkowy prezent w postaci nowej wersji przeboju „Sutra” autorstwa duetu Bass Astrala x Igo.

Published September 10, 2018.