Przewodnik po Unsound 2018 | Electronic Beats Poland

Przewodnik po Unsound 2018

Przewodnik po Unsound 2018

Paweł Klimczak

Nie bez powodu krakowski festiwal Unsound znajduje się w czołówce europejskich zestawień jesiennych wydarzeń muzycznych. Dzięki wyśmienitej kurateli i trzymaniu ręki na pulsie, w najróżniejszych lokacjach dawnej stolicy Polski (ale nie tylko – dzięki programowi Dislocation, Unsound odwiedził m.lin. Londyn, Mińsk, czy Baku) można usłyszeć to, co najświeższe w muzyce, nie tylko elektronicznej. Oczywiście pewne nazwiska się powtarzają, ale buduje to rodzinną atmosferą festiwalu i daje asumpt do pokazywania specjalnych realizacji, których nie znajdzie się poza festiwalem. Każdy ma swoje preferencje – jedni wolą wiksować w weekend w Forum, dla innych ciekawsze wydarzenia dzieją się w części dziennej i w tygodniu. Wybraliśmy 10 najciekawszych pozycji w tegorocznym programie Unsoundu i zachęcamy Was do zrobienia tego samego! Nie zapomnijcie o szeregu wyśmienitych projekcji, prelekcji i dyskusji – więcej informacji znajdziecie na www.unsound.pl.

Dengue Dengue Dengue! 07.10. Kamienna

Peruwiański duet idzie jak burza i ich ostatnie wydawnictwo – kapitalna epka “Semillero” wydana w On The Corner Records – to kolejny, imponujący krok w historii projektu. Inspiracje latynoamerykańskimi i afrykańskimi rytmami, interesujące kreowanie przestrzeni, wreszcie poczucie groove’u i nieszablonowa taneczność – nie można wyobrazić sobie lepszego startu festiwalu!

GAIKA 09.10, Manggha

Futurystyczna fuzja hip-hopu, grime’u, dancehallu i R&B to wyznacznik stylu brytyjskiego artysty ukrywającego się pod pseudonimem GAIKA. Jego debiutancki album, “Basic Volume”, może znaleźć się wysoko na wielu tegorocznych podsumowaniach. Z kolei jego koncert może być jeden z najbardziej intensywnych i fascynujących występów tegorocznej edycji, bo GAIKA na scenie to prawdziwa bestia.

Todd Barton and The Kesh Ensemble 10.10. Synagoga Tempel

Niesamowity skład m.in. z Toddem Bartonem na czele, fenomenalnym Hubertem Zemlerem i głosami Agaty Harz i Katarzyny Smoluk – Moczydłowskiej z formacji Księżyc bierze na warsztat utwory Bartona i Ursuli K. Le Guin, napisane w wymyślonym języku. Interesujący materiał wyjściowy, niesamowity zespół i intrygujące miejsce koncertu – nie można chcieć więcej!

Slikback 10.10. Szpitalna 1

Producent, który ma grubo poniżej 200 followersów na SoundCloud – za to kocham Unsound! Kenijczyk obraca się wokół nowoczesnej afrykańskiej muzyki tanecznej i z pewnością zasługuje na dużo większą rozpowalność.

RP Boo 11.10. Forum

Papa footworku i ogromnie pozytywna postać wraca do Krakowa, by znowu dać popis w 160 BPM. Jego sety są energetyczne i wysoce taneczne, a produkcje należą do najlepszych w gatunku.

Iglooghost 12.10. Forum

Kiedy myślałem, że new beat umarł śmiercią naturalną, pojawił się IGLOOGHOST, który dał kolorowy zastrzyk zastanemu gatunkowi. Jego zeszłoroczny album i tegoroczne epki to intrygujące i pozytywne ćwiczenia w kreatywności, docenione np. przez wytwórnię Brainfeeder.

DJ LiloCox 12.10. Forum

Kuduro, afrobeats i wszystko, co ma taneczny groove godny 2018, składają się na fenomen portugalskiego DJ’a i producenta. Muzyka LiloCox’a łączy wiele świeżych wątków ze współczesnej muzyki tanecznej – to może być najlepszy set festiwalu.

SOPHIE 12.10. Forum

Autorka jednego z najciekawszych elektronicznych albumów tego roku łączy futuryzm z humanizmem, szczere emocje z głębokim namysłem nad płynną kondycją współczesności. Jej sety to zderzenie potężnego sound designu z popową melodyką, a występy na żywo to prawdziwe show. To może być najjaśniejszy punkt festiwalu!

Amnesia Scanner 13.10. Forum

Mimo, że opinie co do nowego albumu duetu są podzielone, jedno jest pewne – występy Amnesia Scanner są intrygujące. Eksperymenty z wokalnym AI, reggaeton, radykalna obróbka dźwięku – to i jeszcze więcej czeka na Was w Forum.

Sho Madjozi 13.10. Forum

Raperka i poetka z Republiki Południowej Afryki ma na swoim koncie przebój – “Huku” – ale jej zasięg wykracza daleko poza niego. W Krakowie wystąpi z nią książę gqomu – DJ Lag. Ogień gwarantowany.